Klaipėdos Baltijos gimnazijos komandos išvyka į Transilvanijos regioną Rumunijoje

Maloniai atšilus pavasario orams Klaipėdos Baltijos gimnazijos komanda išvyko į „Erasmus+“ projekto susitikimą Turda mieste, esančiame Transilvanijos regione Rumunijoje.

 

Užsienio kalbų mokytojos Sima Danušienė, Vilma Rimkuvienė bei pirmų gimnazijos klasių mokiniai Dominykas ir Martynas dalyvavo tarptautinio projekto „Let‘s Share Beauties Stop Bullying“ veiklose kartu su kitais partneriais iš Italijos (Istituto Comprensivo I. Calvino Alliste), Rumunijos (Colegiul Tehnic Turda), Šiaurės Makedonijos (Primary School OOU Aleksandar Makedonski), Turkijos (Kadinhani Zeki Altindag Anadolu Lisesi). Tai buvo jau antrasis partnerystės susitikimas, ypač jautrus dėl jau panaikintų griežtųjų pandemijos saugumo reikalavimų.

 

Kaip įprasta, susitikus mokiniams ir mokytojams iš skirtingų mokyklų buvo surengta apžvalginė ekskursija po mokyklą: apžiūrėjome įvairių disciplinų kabinetus, mokytojų kambarį, vidinį kiemelį, valgyklą, maldos kambarėlį, su mokytojais dalinomės patirtimi. Mokiniai ir mokytojai dalyvavo automatikos, robotikos ir mechanikos užsiėmimuose, nagrinėjo sudedamąsias variklio dalis. Mokyklos pastatas statytas netrukus po Antrojo pasaulinio karo, tad gerokai skiriasi nuo mums jau įprastų šiuolaikinių mokyklų pastatų. Stebėjomės neįprastos – trapecijos formos – suolais. Įvairaus dydžio kabinetuose mokoma ne tik bendrųjų, bet ir labai specifinių dalykų, būtinų norint įgyti ekonomikos bei programavimo krypties, aviacijos šaltkalvių, automobilių elektromechanikos specialybių.

 

Viena iš ilgai lauktų projekto veiklų buvo vaizdo filmo apie internetines patyčias peržiūra ir diskusija. Scenarijų kūrė ir vaidino Colegiul Tehnic Turda mokyklos mokiniai, o prie diskusijos prisijungė ir jaunimo inspektorė bei keletas policijos pareigūnų. Buvo paliesta plačiai paplitusi tema – patyčių priežastys, o dalyviai dalijosi patirtimi bei siejo žinias su filme nagrinėjama situacija. Taip pat mokiniai pristatė ruoštas prezentacijas apie internetinį saugumą, socialinių tinklų vartojimo paplitimą savo mokyklose bei kaip tai veikia jaunų žmonių savimonę.

 

Prieš vykstant į Rumuniją teko girdėti apie šios šalies gyventojų svetingumą, ir jis išties buvo jaučiamas nuo pat pirmosios susitikimo akimirkos. Mokytojai, kurie lydėjo mus, netgi buvo išmokę keletą frazių lietuviškai ir maloniai nustebino pasisveikindami mūsų kalba, o tai yra nemenkas iššūkis! Kad arčiau pažintume rumunų tautą, jų kultūrą ir miestus, išvykome į kelias apžvalgines ekskursijas po Turdos ir Klužo-Napokos (Cluj-Napoca) miestus.

 

Turdos druskos rūdynas yra tikras druskininkystės verslo istorijos muziejus, jame esantis šachtų kompleksas yra seniai užkonservuotas ir puikiai įrengtas lankytojams – galima mėgautis mini golfo, biliardo, stalo teniso ir vaikų žaidimų aikštelėmis, požeminiame druskos ežere plaukioti valtelėmis, žvalgytis iš apžvalgos rato. Ši druskos kasykla yra padalyta į keletą aukštų, sukurtas didžiulis erdvės pojūtis. Apsilankymas čia buvo puiki atgaiva sūraus oro pasiilgusiems klaipėdiečiams. Klužas-Napoka yra istorinė Transilvanijos regiono sostinė, kultūrinis ir prestižinis universitetinis centras, traukiantis daugybe skirtingų bažnyčių ir katedrų, karnavalais, aukšto lygio meno renginiais bei pilnomis gatvėmis žingeidžių studentų. Vieną iš paskutiniųjų vakarų buvome maloniai pakviesti mėgautis G. Puccini opera „Tosca“ ir taip pasijusti ypatingais svečiais.

 

Kaip atvykus į Transilvaniją nepasidomėjus apie grafą Drakulą? Išvykome į netrumpą kelionę aplankyti Brano pilies, kurią Brašovo pirkliai pastatė dar XIV amžiuje strategiškai svarbioje teritorijoje, ir kuri tapo žinoma legendos dėka. Pasak jos, princo, kuris kovojo prieš turkus, sutuoktinė baigė gyvenimą savižudybe manydama, jog mylimasis žuvo mūšio lauke. Šis sudarė sandorį su velniu, taip tapdamas nemirtingu vampyru, pasmerktu nuolat ieškoti moterų, panašių į nusižudžiusią mylimąją. Tokią legendos kilmę lėmė Valachijos didiko Vlado Cepešo istorinė figūra, ypač garsėjusi žiaurumu priešininkams. Anot istorinių šaltinių, minėtoji asmenybė yra tik atsitiktinai apsilankiusi Brano pilyje. O Holivude sukurti filmai apie vampyrus sustiprino ryšį tarp rašytojo Bramo Stokerio išgalvoto herojaus grafo Drakulos ir realaus minėtojo Vlado Cepešo. Čia įrengtas muziejus, kuriame nesunkiai galima pasiklysti ir laukti susitikimo su legendinėmis asmenybėmis…

 

Esame laimingi, jog mokyklų bendruomenės turi galimybę pažinti kitų tautų kultūras, bendrauti, dalintis patyrimais. Mokiniai dalinosi įspūdžiais apie svečiavimąsi Rumunijoje: „Šis vakaras buvo vienas liūdnesnių, nes turėjome atsisveikinti su šios programos draugais. Kas skaudžiausia, kad mes jų turbūt niekada gyvenime daugiau nebesutiksime, bet, galime pasidžiaugti tuo, ką patyrėme ar naujo sužinojome bendraudami su jais.”

 

Tarptautinis projektas „Let‘s Share Beauties Stop Bullying“ yra finansuojamas iš Europos sąjungos „Erasmus+“ lėšų.

 

Klaipėdos Baltijos g-jos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.