Kas vaikams ir paaugliams padeda susikaupti bei nusiraminti?

Mokslo metų pabaigoje ruošiantis baigiamiesiems atsiskaitymams, taip pat rengiantis egzaminams, daugeliui vaikų ir paauglių įtampą kelia nerimas dėl rezultatų ar suaugusiųjų spaudimas. Užvaldžius stipriems jausmams (pykčiui, baimei ir kt.), dažniausiai pasielgiama impulsyviai. Nerimą gali kelti ir tai, kad ne visuomet pavyksta sukoncentruoti dėmesį į mokslus.

 

„Labai dažnai vaikai ir paaugliai net nepastebi, kad atsisėdę prie namų darbų valandą ar ilgiau susirašinėja su draugais, pasiėmę knygą – šokinėja nuo vieno vaizdo įrašo internete prie kito, o pradėję žiūrėti filmą – „įlenda“ į socialinius tinklus“, – pastebi Paramos vaikams centre veikiančios mentorystės programos „Big Brothers Big Sisters“ draugysčių koordinatorė, psichologė Vilija Švederytė.

 

Pasak psichologės, dažniausiai žaidimą įsijungiame ar užmetame akį į socialinius tinklus, nes norime nukreipti mintis nuo ne itin malonios veiklos. Tai automatinė reakcija į neigiamus jausmus, kuriuos gali sukelti nuobodulys, vienišumo ar nesaugumo jausmas, nepasitikėjimas savimi. „Tai, kaip jaučiamės, sunku kontroliuoti, tačiau galima pasirinkti kaip reaguoti. Nenuklysti į kitą užsiėmimą padeda savęs stebėjimas ir sustabdymas, suplanuotos pertraukos, nereikalingų darbui interneto puslapių ar įrenginių išjungimas, tinkama mokymosi vieta“, – sako V. Švederytė.

 

Kas padeda susikaupti?

 

Savistaba. Kai pajuntate, kad jau tiesiate ranką prie telefono, nors susikaupėte atlikti užduotis – nedarykite to. Atkreipkite dėmesį, kada dažniausiai norite užsiimti malonesne veikla: kai nuobodu, nesuprantate užduoties, nėra nuotaikos, o gal kas nors nudžiugino? Tą jausmą užrašykite, o šalia parašykite, ką darėte kai taip pasijautėte. Tai padės geriau suprasti, kas ir kada jus blaško.

 

Interneto svetainių ir įrenginių išjungimas. Garsiniai pranešimai apie naują žinutę, sukelia norą tuoj pat ją perskaityti. Ir net jeigu nepatikriname pranešimo, dažniausiai galvoje sukasi mintis apie tai, kas ir ką galėjo parašyti. Tai normalu, nes esame smalsūs. Tad nusiteikus darbui, svarbu išjungti interneto svetaines ir nereikalingus įrenginius arba juos pasidėti toliau nuo darbo vietos.

 

Pertraukos. Vienas iš darbui motyvuojančių dalykų – žinojimas kada, ir kokios trukmės laukia pertrauka. Tad iš anksto susiplanuokite, kas kiek laiko atsitrauksite nuo mokslų ir ką tuo metu veiksite.

 

Tinkama darbo vieta. Susikaupti ir nusiteikti darbui lengviau, kai stalas ar kita reikalinga vieta tvarkinga, būtinos priemonės lengvai pasiekiamos, o patalpa išvėdinta.

Pastebėjus, kad sunku susikaupti dėl užvaldžiusių jausmų, išbandykite nusiraminimo technikas, kurios taip pat padeda susitelkti.

 

Kas padeda nusiraminti?

 

Įvardijimas, ką jaučia kūnas. Užplūdus stiprioms emocijoms, svarbu sustoti ir sau įvardinti, kaip į jas reaguoja kūnas. Tai gali būti: dažniau pradėjusi plakti širdis, iškaitę skruostai, sugniaužti kumščiai, padažnėjęs kvėpavimas, suraukti antakiai. Šie ženklai padeda suprasti, ką jaučiame, parodo, kad svarbu surasti būdą nusiraminti.

 

Tris kartus giliai įkvėpti. Iš lėto įkvepiame per nosį, sulaikome kvėpavimą, tada lėtai iškvepiame per burną. Lengviau šį būdą naudoti įsivaizduojant karštos sriubos lėkštę – įkvėpdami ją užuodžiame, o iškvėpdami atvėsiname.

 

Lėtai skaičiuoti atbuline tvarka. Skaičiavimas nuo 5 arba nuo 10 iki 1, simboliškai padeda atsitraukti, nesupykti dar stipriau.

 

Galvoti apie ką nors raminamo. Iš anksto pagalvokite, koks vaizdas ar mintis padėtų pasijausti ramiau. Supykę ar nuliūdę, prisiminkite šį vaizdą.

 

Kalbėjimas sau. Galima sau sakyti: „Mano kūnas sako, kad pykstu. Aš galiu nusiraminti. Tris kartus giliai įkvėpsiu ir iškvėpsiu. Galbūt laimėsiu kitą kartą. O jei ir ne, tai nenusiminsiu.“

 

Mergaitės ir paauglės (7–14 metų), kurios jaučiasi vienišos, nepasitiki savimi ar kai stinga motyvacijos, kviečiamos dalyvauti programoje „Big Brothers Big Sisters“. Čia įveikti įvairius gyvenimiškus sunkumus padeda psichologų atrinktos ir specialiuose mokymuose parengtos savanorės, kurios, su mergaitėmis bei paauglėmis, individualiuose susitikimuose užsiima abiems patinkančia veika, kalbasi joms svarbiomis temomis. Daugiau informacijos ir registracija – www.bbbs.lt.

 

Paramos vaikams centro inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.