„Jei prakalbėtų, daug pasakytų…“

Biruta Kimlerienė, Danutė Šmulkštienė
,
mokytojos

Kovo 3 d. Marijampolės „Žiburėlio“ mokyklos-daugiafunkcio centro priešmokyklinės „Ežiukų“ grupės ugdytiniai su mumis, mokytojomis Biruta, Danute, ir meninio ugdymo mokytoja Aldona dalyvavo respublikiniame kūrybiniame etnografinės kraštotyros vaikų ir mokinių konkurse „Jei prakalbėtų, daug pasakytų“, kurį organizavo Kauno tautinės kultūros centras, skirtame Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo 30-mečiui paminėti.

 

Mūsų ugdytiniai konkurse pristatė verpimo ratelį, spragilus bei reketuką. Pirmiausia turėjome susirasti senuosius etnografinius namų apyvokos daiktus, kurie buvo perduodami iš kartos į kartą, ir kurie jau niekada nebus naudojami buityje. Juos pavyko rasti pas giminaičius, todėl vaikai turėjo galimybę susipažinti su etninės kultūros vertybėmis, o žodžiu, judesiu, daina, šokiu papasakodami apie šiuos namų apyvokos daiktus, atskleidė jų prasmę bei reikšmę tuometinei žmonių buičiai.

 

Kadangi šiame renginyje mūsų centro ugdytiniai dalyvavo jau ne pirmus metus, renginiui ruošėmės iš anksto: gegužės mėnesį pasėjome linus, po to stebėjome jų augimą, nurautus rišome į pėdus, statėme į gubas, juos kūlėme spragilais. Vaikai turėjo galimybę prisiliesti prie ką tik iškritusių lino sėklyčių, jų paragauti. Savadarbiu mintuvu laužėme stiebelius, kol pamatėme lino pluoštą, iš kurio mėginome verpti siūlus. Tik tada mūsų programinis kūrinys „Lino kančios“, atliekamas pagal lietuvių liaudies dainą „Aš pasėjau linelius“, įgijo tikrąją prasmę, kadangi ugdytiniai suprato, kam tie spragilai, kokia ratelio paskirtis, kam buvo reikalingas reketukas.

 

Dalyvaudami konkurse puoselėjome vaikų kūrybiškumą, iniciatyvumą, domėjimąsi lietuvių kultūros vertybėmis. Ugdytiniai sužinojo apie praeitį iš paprasčiausių istorijos liudytojų – darbo įrankių. Vaikams renginys paliko neišdildomą įspūdį, nes senoviniai daiktai buvo tarsi „gyvi“, kalbantys, perteikiantys istorinę informaciją. Mokome vaikus domėtis, pažinti, saugoti ir gerbti, nes tik pažindami išmokstame vertinti.

Džiaugiamės, kad vaikai ne tik patyrė daug džiugių emocijų, bet praplėtė savo akiratį, stebėdami kitų pasirodymus. Praturtino savo žinias, stebėdami apie kitų  dalyvių atsivežtus namų apyvokos daiktus, bei turėjo galimybę save įsivertinti.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.