Iš sėklelės auga daigelis

Simona Baranauskienė
,
Vilniaus l.-d. „Žiedas“ vyr. auklėtoja

Ilgėjančios dienos ir šiltėjantis oras kviečia sukrusti ir kibti į pavasario žemės darbus. Tad ir mes, Vilniaus lopšelio-darželio „Žiedas“ vaikai ir pedagogai, nusprendėme pažaisti su sėklomis. Kiekvieną pavasarį su vaikais sėjame įvairius augalus, mokome mažuosius, kad dauguma augalų, taip pat ir daržovės, išauga iš sėklų. Daržovių – žirnių, salotų, ridikėlių, pupų – sėklos pirmiausia pasėjamos. Nuo drėgmės išbrinkusios jos sudygsta. Šaknelės stiebiasi gilyn į žemę, o daigelis aukštyn į saulę. Pasakojame, kad augalai negali augti be saulės, oro, vandens ir derlingos dirvos. Taip pat kalbamės, kuo mums naudingi augalai, ką norėtume pasodinti darželio darže.

 

Pirmiausia į grupę atsinešėme įvairių augalų sėklų ir su vaikais jas apžiūrėjome, bandėme įvardyti, kas iš jų gali išdygti, grupavome pagal spalvą, formą, dydį ir pan. Vaikai patys bėrė sėklytes į žemę, padėjo saulėtoje vietoje. Išaugusius pirmuosius daigelius stebėjo, prižiūrėjo, laistė, matavo ir lygino, kaip jie pasikeitė, kiek paaugo. Svogūnų laiškus ragavo, susmulkintus bėrė į sriubą. Ugdėme vaikų darbštumą, kūrybiškumą, nes jie galėjo ne tik susipažinti su augalo augimu, bet ir patys jais rūpintis.

 

Šiais metais mūsų darželyje vykdomas projektas „Pažinsiu gėles – papuošiu darželį“, todėl auginame ir gėlių daigelius. Kartu su vaikais laukiame, kada daigelius galėsime perkelti į kiemą, į paruoštą lysvę darže, puošime žiedais darželio teritoriją. Tada purensime žemę, laistysime, auginsime savo augalus, grožėsimės jais.

Kol daigeliai auga, grupes puošiame įvairiais vaikų darbeliais, piešiame ir aplikuojame gėles. Darželio koridoriuose pražydo visų grupių pavasario gėlių pintinės, kuriose atsiskleidė vaikų ir pedagogų kūrybiškumas. Tėveliai su vaikais gamino nuostabias gėles, žiedų kompozicijas parodai.

 

Miesto vaikai mažai pažįsta natūralią aplinką, neturi įgūdžių saugoti ir puoselėti gamtą, neįgiję tyrinėjimų natūralioje aplinkoje patirties, todėl mūsų darželio pedagogai stengiasi įgyvendinti ekologinio ugdymo uždavinius ir tikslus. Siekiame, kad vaikas kuo artimiau pažintų gamtą, suvoktų atsakomybę ją saugoti, puošti.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.