Ikimokyklinukų ir senjorų patyriminė veikla renginyje „Vitaminizuotas futboliukas“

Rasa Žiemienė
,
Vilniaus l.-d. „Rūta“ direktorės pavaduotoja  ugdymui
Rita Stulpinienė
,
Vilniaus l.-d. „Rūta“ mokytoja ekspertė

Sveiko gyvenimo įpročių ugdymas nuo pat vaikystės yra svarbus sveikatos stiprinimo veiksnys, nes žinios, išmokti nauji įgūdžiai ir pavyzdžiai ugdo teigiamas nuostatas bei atsakomybę už savo sveikatą. Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ ekologinio sąmoningumo projekto „Mylėkime gamtą“ kūrybinė darbo grupė jau ne pirmą kartą organizuoja bendras veiklas su vietos bendruomenėmis ir socialiniais partneriais, kurios stiprina bendruomeniškumą, kryptingą užimtumą ir saviugdą, gerina savijautą socialinėje aplinkoje, stiprina bendravimą tarp kartų, ugdo toleranciją kiekvienam bendruomenės nariui.

 

Rugsėjo 8 d. vyko rudeninis sveikuoliškas renginys „Vitaminizuotas futboliukas“, kurio metu buvo gilinamos žinios apie Lietuvoje auginamų vaisių ir daržovių naudą, prisiminta, kokių vitaminų ir mikroelementų gaunama juos vartojant. Siekiant didinti vaikų fizinį aktyvumą, vyko trijų kartų bendruomeniško futbolo turnyras. Atsižvelgiant į esamą epidemiologinę situaciją, veiklos buvo vykdomos lauke, imtasi visų apsaugos priemonių. Renginio svečiai – LPS „Bočiai“ iš Vilniaus m. bendrijos Žirmūnų skyriaus bei VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros atstovai. Prisijungdami prie vitaminizuoto renginio, žirmūniečiai vaikams padovanojo visą kraitę lietuviškų mėlynųjų slyvų ir įteikė apdovanojimo taurę su simboliniu futbolo kamuoliu. VšĮ Kaimo verslo ir rinkų plėtros agentūros atstovai, skatindami vartoti kuo daugiau vaisių ir daržovių vaikų mityboje, padovanojo ženkliukus, atšvaitėlius, bei metodines knygas mokytojams ir vaikams apie vaisių ir daržovių vartojimo teigiamą poveikį sveikatai. Tuo tarpu grupės „Saulutės“ ugdytiniai kiekvienam svečiui įteikė po „Draugystė“ ženkliuką, šypseną bei apdovanojo geros nuotaikos doze. Visiems buvo dalijami lankstinukai apie vitaminus, esančius lietuviškose daržovėse ir vaisiuose. Gerą rudeninę nuotaiką „įsuko“ senjorų dainuojama daina „Rudens šokis“ palydima meninio ugdymo mokytojos grojimo kanklėmis.

 

Kaip teigia Vilniaus lopšelio-darželio „Rūta“ direktorės pavaduotoja ugdymui Rasa Žiemienė ir mokytoja ekspertė Rita Stulpinienė: „Vaikai geriausiai mokosi iš savo asmeninės patirties, savo mažų atradimų, eksperimentų ir žaidimų, todėl prie edukacinės lauko erdvės „Vaistinių žolelių traukinuko“ buvo siūlomos daržovių ir vaisių pažinimui praktinės užduotėlės. Viena iš užduotėlių, tai „Dėdės Rudenėlio“ paliktos dovanėlės, kurias ugdytiniai kartu su renginio svečiais ne tik stebėjo, lietė, spėliojo, kokią daržovę ar uogą ragauja, bet ir aptarinėjo, kokių vitaminų jose yra daugiausia.“

 

Renginio metu buvo pasiūlyta ragauti cukinijų, agurkų, šilauogių ir pomidorų. Vaikai susidomėję klausėsi pasakojimo kaip ruošiamos įvairių daržovių ir vaisių sultys, dalijosi savo patirtimi, kokias sultis tėveliai spaudžia patys, kokias žino ar yra ragavę. Visų nuostabai viena iš senjorių prisipažino, kad pomidorus ji labai mėgsta, tačiau niekada nėra ragavusi pomidorų sulčių. Daugumai vaikų taip pat labai patiko pomidorų sultys ir pasižadėjo gerti jas dažniau, tačiau, galima pastebėti, kad keletas vaikų prasitarė, kad obuolių sultys skanesnės. Renginio dalyviai besivaišindami pomidorų sultimis, sužinojo, kad pomidorai yra puikus vitaminų A, C ir K, folio rūgšties bei kalio šaltinis. Juose gausu vitamino B6, magnio, fosforo ir vario, kurie visi yra būtini gerai savijautai. Didelį įspūdį vaikams paliko eksperimentas su dviem obuoliais, iškėlęs daug klausimų, suaktyvinęs diskusiją „Kodėl? Kaip? O jeigu?“. Visi norėjo patys išbandyti šį triuką iš fizikos mokslų srities, kuris suteikė žinių apie svyravimą.

 

Po patyriminės veiklos vyko aktyvus trijų kartų bendruomeniško futboliuko turnyras. Pradėję lengvu apšilimu, senjorai vis drąsiau ir aktyviau įsitraukė į sportinę veiklą, o vaikai, kaip tikri šeimininkai, užtikrintai gainiojo kamuolį po stadioną ir džiaugsmingai reiškė emocijas. Bendra sportinė veikla tapo draugystės ir gerumo simboliu, kuris apjungė patirtį, žinias bei vaikišką nuoširdumą. Po aktyvaus trijų kartų sportinio futboliuko renginio dalyviai vaišinosi lietuviškais obuoliais iš oranžinio rudeniško karučio, aptarė nuveiktas veiklas, kūrė ateities planus. Svečiai padėkojo už patirtus įspūdžius, už smagų laiką, praleistą su darželio bendruomene. Augantis sąmoningumas apie save, apie esantį šalia – skatina daryti išvadas, o bendruomeniški renginiai ugdo holistinę sveiko gyvenimo būdo sampratą, kuri apima fizinę, psichinę, emocinę, socialinę, dvasinę bei intelektualinę sveikatą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.