Į pagalbą paauglystės dilemoms – komunikacinio modelio veiklos

Vidmantė Kalvaitienė
,
Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos 7c klasės vadovė
Sigita Zalitienė
,
biologijos mokytoja

Prasidėjus naujiems mokslo metams Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje įgyvendinamos įvairios iniciatyvos, skirtos neformaliam bendravimui tarp mokinių, mokytojų ir tėvų skatinti. Paauglystė yra ypatingas žmogaus raidos laikotarpis, kai stiprėjantis abstraktaus mąstymo gebėjimas skatina paauglius susikurti savo nuomonę, ją ginti, kai tėvus nukonkuruoja draugai – jų nuomonė, pritarimas tampa kur kas svarbesni, o tėvams tenka susitaikyti su diskusijų partnerio vaidmeniu ir balansuoti tarp dviejų kraštutinių pasirinkimų – visiškos laisvės suteikimo ar nuolatinės globos. Todėl gimnazijoje kasmet dalyvauti „Komunikacinio modelio“ veiklose kviečiami 7 ir 8 klasių gimnazijos mokiniai ir jų tėveliai. Įgyvendindami šį modelį siekiame, kad tėvai dalyvautų paauglio gyvenime, o paaugliai galėtų jaustis saugiai, žinodami, kad tėvai visada padės, jei tik prireiks pagalbos. Ryšys su tėvais praturtina paauglius ir intelektualiai, ir emociškai, išlieka vienu veiksmingiausių vertybių ugdymo, mokslo sėkmės veiksnių, pasitikėjimo bendraujant su bendraamžiais šaltiniu.

 

„Komunikacinio modelio“ veiklų pradžioje 7c klasės mokiniai (klasės vadovė Vidmantė Kalvaitienė) aktyviuose klasės susirinkimuose diskutavo, išsakė savo mintis ir pastebėjimus, kaip galima pagerinti klasės, gimnazijos aplinką ir atmosferą, ką galima nuveikti kartu bendradarbiaujant ir pasikvietus į talką šeimos narius. Pristačius mokinių pasiūlymus, buvo išrinkta geriausia idėja – įrengti refleksoterapinį taką. Šią idėją pasiūlė ir savo nuomonę apgynė klasės mokiniai, dalyvaujantys gamtos būrelyje „Mokomės gamtoje ir iš gamtos“ (vadovė biologijos mokytoja Sigita Zalitienė). Visai klasei pritarus, komanda parengė nuoseklų projektą, kur buvo numatytos bendros veiklos, sudarytos darbo grupės, numatyti vykdymo terminai, išrinkti atsakingi asmenys. Nelengva užduotis mokiniams – savo idėja sudominti tėvelius, susitarti su jais dėl įgyvendinimo pagalbos, suderinti bendradarbiavimo laiką. Dar vienas komunikavimo iššūkis ugdytiniams – projekto paraišką pateikti Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos direktorei Jolantai Martyncevienei. Mokyklos vadovė entuziastingai pritarė šiam projektui ir kartu su mokiniais parinko tinkamiausią vietą, kur būtų galima įkurti taką.

 

Planuojant projekto veiklas ir jas įgyvendinant, mokiniai buvo skatinami pažinti savo komunikacinius gebėjimus ir juos tobulinti, mokytis išklausyti kitą, gerbti jo nuomonę, ugdyti norą pristatyti savo nuomonę, ją argumentuoti, patirti sėkmingo komunikavimo džiaugsmą. Įgyvendinant projektą, mokiniai buvo motyvuojami atkakliai siekti tikslo, analizuoti informaciją, tinkamai perteikti savo mintis, gebėti naudotis šiuolaikinėmis komunikavimo priemonėmis ir remtis žiniomis, įgytomis matematikos, gamtos mokslų, technologijų pamokose. Veikdami kartu, mokiniai mokėsi bendrauti. Stebėdami mokytojų, draugų, tėvų elgesį, suprato, kaip naudinga bendradarbiaujant prisidėti konkrečiais darbais prie bendros veiklos, kaip svarbu kiekvienam prisiimti atsakomybę už galutinį rezultatą.

 

Atkaklaus ir atsakingo darbo rezultatas – įkurtas 22 metrų ilgio refleksoterapinis takas. Jis iškilmingai atidarytas spalio 19 d. Kas yra refleksoterapinis takas? Tai XIX a. vokiečių dvasininko Sebastiano Kneipo sukurtas sveikatingumo takas, kurį sudaro įvairaus šiurkštumo ir dygumo dangų takeliai. Vaikščiojant basomis skirtingais takelių paviršiais, masažuojant padus, veikiamos pėdų nervų sistemos zonos, aktyvuojama žmogaus organizmo imuninė sistema. Mūsų takas sudarytas iš 14 skirtingų frakcijų takelių: įvairaus dydžio akmenukų, kankorėžių, kaštonų, medžio ritinėlių, kuriuos paruošti padėjo tėveliai, o surinko ir kruopščiai bei skoningai sudėliojo mokiniai. Gimnazistai tikisi, kad šiuo taku naudosis ne vien gimnazijos bendruomenė, o jį aplankys ir trakiečiai, miesto svečiai, pasirinkę sveikesnį gyvenimo būdą. Smalsuoliai, sveikuoliai ir visi norintieji, kai tik oro sąlygos leis, atvykite ir išbandykite refleksoterapinį taką!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.