Henrikas Radauskas – vis dar madingas

Marius Janulevičius
,
lietuvių kalbos mokytojas

Kai sakoma, kad paaugliai mažai skaito, dažniausiai kalbama apie prozos kūrinius, dėl poezijos paprastai net nekyla iliuzijų. Geriausiu atveju gimnazistai „praryja“ svarbiausius privalomų programinių poetų tekstus, iš anksto žinodami, kad rašydami egzamino rašinį vis tiek remsis proza. Eilėraščiai dėl pačios savo prigimties netinka greitam, vartotojiškam skaitymui – per dieną galima perskaityti du šimtus eilėraščių, o vakare jau neprisiminti nė vieno. Jeigu nori, kad eilėraštis įsimintų ilgam, turi jį „išjausti“, o tam paaugliai neturi nei noro, nei laiko. Be to, čia veikia dar ir ne itin patrauklus stereotipas, susijęs su patetiškais meninio skaitymo, deklamavimo konkursais, kurie eilėraščio žanrui suteikia perdėtai sentimentalų, nuo realaus gyvenimo nutolusį įvaizdį, galutinai atgrasantį paauglius nuo poezijos.

 

Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos Kino klubas vasarį nusprendė įrodyti, kad eilėraščio žanras tarp paauglių skaitytojų vis dar nusipelno pagarbos ir gali suskambėti ir šiuolaikiškai, ir madingai. Nutarėme ekranizuoti kurį nors lietuvių poezijos kūrinį, po ilgos atrankos pasirinkome egzodo poeto Henriko Radausko eilėraštį „Malda į blondinę“. Daugiau nei prieš pusę amžiaus sukurtas eilėraštis atrodo toks modernus, lyg būtų parašytas vakar, todėl puikiai tiko ekranizacijai.

„Malda į blondinę“ – ironiška vienpusės nesutramdomos aistros istorija, tarsi pašiepianti subtilias širdies dramas, būdingas meilės lyrikai. Filmui įgarsinti pasirinkome bohemišką džiazo melodiją, eilėraštį už kadro skaito šiurkštus vyriškas gimnazisto balsas – jokios patetikos, jokio perdėto jausmingumo. H. Radausko eilėraštį ekranizuoti įdomu, nes jis kalba vaizdais, kita vertus, lieka daug galimybių interpretacijai. Tarkime, neišsipildžiusio laukimo simboliu pasirinkome nuvytusias geltonas rožes, pralaimėtą meilės žaidimą pavaizdavome kaip praloštą biliardo partiją, o blondinės nepasiekiamumą – trumpais epizodais senamiesčio gatvėse, kuriomis ryžtingai žygiuojančią merginą palydi susižavėjusių vyrų žvilgsniai ir moterų pavydas. Šių detalių eilėraštyje nėra, tai jau kūrybinė II ir IV klasių gimnazistų, kūrusių ekranizaciją, interpretacija, sustiprinanti pagrindinę siužeto liniją.

 

Galutinis kūrybinis rezultatas nudžiugino – senas eilėraštis atgimė žaismingame klipe, kuris tinkamas ir literatūros pamokoms paįvairinti, ir žiūrėti savo malonumui. Filmukas „Malda į blondinę“ kovo mėnesį bus pristatytas respublikinėje mokinių, mokytojų ir bibliotekininkų konferencijoje „Pasaulio lietuviai vakar ir šiandien“, kurią organizuoja Kauno Kazio Griniaus progimnazija. Filmuką galite pamatyti čia.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.