Frankofonijos mėnuo Kaune vėl kvietė pasinerti į prancūzų kultūrą

Jolita Vitauskienė
,
Kauno švietimo inovacijų centro metodininkė

Visą kovo mėnesį Kauno švietimo inovacijų centras kartu su Kauno ugdymo įstaigų bendruomenėmis kvietė aktyviai dalyvauti įsimintinuose renginiuose, skirtuose kovo 20-ajai – tarptautinei frankofonijos dienai, šiais metais paskelbta tema – „Le Patrimoine“.

 

Kovo 16 dieną Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos iškilmių salėje vyko gimnazijos prancūziškos teatro trupės spektaklis prancūzų kalba „Raudonkepuraitė ir kibernetiniai vilkai“ (pranc. „Le petit chaperon rouge et les loups cybernetiques“). Spektaklio pasižiūrėti atvyko Prancūzų Instituto direktorius Pascal Sliwanski, dalyvavo direktorius Arūnas Bučnys, net 36 ketvirtokai su savo mokytojomis iš Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos, taip pat gimnazijos administracija, mokytojai ir mokiniai. Šis Frankofonijos mėnesio renginys buvo viešas, todėl spektaklio pažiūrėti atvyko mokytojai ir mokiniai iš kitų Kauno miesto mokyklų. 2022 metais su šiuo spektakliu Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos teatro trupė dalyvavo Lietuvos frankofoniško teatro festivalyje „Premieres Rideaux“ Alytuje, kuriame puikiai pasirodė, laimėjo pirmą vietą bei teisę atstovauti Lietuvą Europos frankofoniško teatro festivalyje „Festival des Festivals“ Prancūzijoje, šių metų balandžio mėnesį. Trumpai apie spektaklį „Raudonkepuraitė ir kibernetiniai vilkai“ – tai spektaklis apie socialinio ir virtualiojo „aš“ susidūrimą, bendravimo virtualioje realybėje laimes ir nelaimes, sėkmes ir nesėkmes. Spektaklio herojai – jaunuoliai nebesugebantys atskirti savo susikurtojo (išgalvotojo) gyvenimo nuo realybės. Jie patenka į savotišką „pagalbos stovyklą“, kurioje nėra kompiuterių, mobiliųjų telefonų ar kitų technologijų. Čia jie susiduria tik su savimi ir yra priversti išgirsti ir pamatyti tikrąjį save ir suvokti savąjį „aš“. Tai yra sąlyginė virtualios realybės simuliacija, pilna pavojų ir pagundų. Čia nelinkėtume niekam atsidurti… Tai lyg raudonkepuraitės kelionė pas senelę per tamsų mišką bijant sutikti pilkąjį vilką.

 

Dėkojame režisieriui Andriui Kurieniui, gimnazistams ir visai Lietuvos sveikatos mokslų gimnazijos bendruomenei už surengtą gražų pasirodymą ir linkime kuo didžiausios sėkmės ir puikių įspūdžių Prancūzijoje!

 

Kovo 21 d. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijoje vyko dar vienas frankofonijos mėnesiui skirtas renginys – Kauno miesto 6 klasių mokinių prancūzų kalbos konkursas „L‘ABCdaire“, kurį organizavo prancūzų kalbos mokytojos Asta Pinkevičienė, Nina Blanchard ir Laura Veitė. Nuotaikingas žodžių sakymo paraidžiui konkursas į gimnaziją sukvietė šeštokus iš Kauno Karalienės Mortos mokyklos, Kauno jėzuitų gimnazijos, Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos, Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjaus bei Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos. Konkurso komisiją sudarė Vytauto Didžiojo universiteto lektorė Dinara Alijeva ir Vytauto Didžiojo universiteto dėstytoja bei Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos prancūzų kalbos mokytoja – asistentė Emma Brédy. Konkursą prancūziškomis dainomis gražiai pradėjo ir užbaigė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos atlikėja gimnazistė Žemyna Guogytė. Dėkojame solistei ir jos mokytojai Giedrei Druskienei už prancūziškos nuotaikos konkurse sukūrimą. Už puikų renginio vedimą dėkojame ketvirtokėms Paulai Savulionytei ir Mildai Veitei. Atlikę konkurso užduotis individualiai, šeštokai grupelėmis sudalyvavo žodžių žaidime prancūzų kalba – Le Petit Bac. Konkurso komisijai susumavus rezultatus direktorius Arūnas Bučnys pasveikino visus prancūzų kalbos besimokančius dalyvius, pabrėždamas, kad visi dalyvavę konkurse jau yra nugalėtojai, nes jie yra geriausi savo mokyklose. Konkurso I ir II vietų nugalėtojomis tapo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazijos 6 klasių mokinės Smiltė Šimkevičiūtė (I vieta) ir Vėjūnė Balžekaitė (II vieta), o III vietą užėmė Mila Bakutytė iš Kauno jėzuitų gimnazijos. Sveikiname nugalėtojas, visus konkurso dalyvius, juos ruošusias mokytojas ir linkime sėkmės toliau keliaujant kartu su prancūzų kalba!

 

 

Kovo 21 dieną, Kauno „Saulės“ gimnazijoje, švenčiant Frankofonijos mėnesį, lankėsi prancūzė Isabelle Gaullier. Ji pirmų gimnazijos klasių mokiniams ir Kauno miesto svečiams pravedė atvirą integruotą anglų kalbos ir prancūzų kalbos pamoką „Lietuva prancūzės akimis“. Jos metu Isabelle pasidalino savo įžvalgomis apie Lietuvos ir Prancūzijos skirtumus bei panašumus, pristatė savo veiklą ir tai, kaip jaučiasi gyvendama lietuviškos kultūros apsuptyje. Derindama lietuvių ir prancūzų kalbas ji atsakinėjo į užduotus klausimus apie tai, ko labiausiai pasiilgsta Lietuvoje, kas sunkiausia mokantis prancūzų ir lietuvių kalbų bei kodėl nereikia mąstyti stereotipiškai, klijuojant etiketes asmenybėms, šalims ir kultūroms. Susitikimą organizavo Kauno „Saulės“ gimnazijos mokytojos Vida Čepulkauskienė ir Ieva Zdanavičiūtė. Dėkojame Isabelle už apsilankymą Kauno „Saulės“ gimnazijoje, merci Isabelle!

­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­

Kovo 24 d. Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje vyko Kauno miesto mokyklų ir muzikos mokyklų papildomo fortepijono klasės mokinių festivalis „Fortepijoninė muzika švenčia frankofoniją“ (pranc. „La musique du piano fête la francophonie – „le patrimoine“), skirtas Frankofonijos mėnesiui Kaune. Nuostabi popietė skambant prancūzų kompozitorių sukurtai muzikai ir puikiai fortepijonu išpildytoms interpretacijoms. Koncerte pasirodė 37 atlikėjai iš Kauno 1-osios muzikos mokyklos, Kauno Aleksandro Kačanausko muzikos mokyklos, Kauno „Vyturio“ gimnazijos, Kauno berniukų chorinio dainavimo mokyklos „Varpelis“, Yamaha muzikos mokyklos ir, žinoma, Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijos. Festivalį organizavo Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazija, Kauno 1-oji muzikos mokykla bei Kauno švietimo ir inovacijų centras.

 

Festivalį prancūzų kalba vedė ir puikias menines užsklandas paruošė mokinės Miglė Grosaitė ir Emilija Gajauskaitė. Didžiausia padėka visiems mokytojams, kurie paruošė mokinius festivaliui.

 

Kovo 27 d. Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjuje frankofonijos savaitei paminėti įvyko integruota prancūzų kalbos ir dailės pamoka „Des châteaux de la Loire“ (pranc. „Luaros slėnio pilys“). Pamokos tikslas buvo pažinti prancūzų architektūrą ir kūrybiškai ją interpretuoti. Pamokos metu vyko mokinių darbas grupėse, kur mokiniai bendradarbiaudami apibūdino garsiausias Luaros slėnio pilis – Šamboro, Šenanso, Klo Lusė, Vilandri ir kitas. Mokiniai ugdė savo kalbinius gebėjimus atsakydami į klausimus peržiūrėję filmą apie XV–XVI amžiaus renesanso epochos garsiausias Prancūzijos pilis, taip pat mokėsi apibūdinti architektūrinius stilius (gotikos, renesanso, baroko, viduramžių bei modernizmo), o vėliau juos kūrybiškai įgyvendino tapybos darbuose bei projektuodami pilių maketus. Pamoką organizavo Kauno technologijos universiteto inžinerijos licėjaus mokytojos Dalia Jasionienė ir Rasa Ušinskaitė.

 

Kovo 28 d. į tradicinį Kauno miesto bendrojo ugdymo mokyklų mokinių prancūziškos dainos festivalį „Chantons toujours, chantons ensemble“, kuris kasmet rengiamas Kauno Jurgio Dobkevičiaus progimnazijoje, susirinko per 80 mylinčių ir dainuojančių prancūziškas dainas Kauno miesto frankofonų. Šiais metais dalyvavo išskirtinės Kauno miesto mokyklos: Lietuvos sveikatos mokslų universiteto pradinė mokykla, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto gimnazija, Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnazija, Kauno Erudito licėjus, Kauno Bernardo Brazdžionio mokykla, Kauno jėzuitų gimnazija ir jų mokiniai.

 

Didžiuojamės, jog frankofoniška Kauno miesto ugdymo įstaigų veikla skatina kurti naujas koncertines, kultūrines išraiškos formas, atrasti naujas prancūziškas idėjas ir jas įgyvendinti. Iki susitikimo kitų metų frankofonijos renginiuose!!!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.