„Erasmus+“ savaitė Rumunijoje – atrasti panašumai, nupinta draugystės gija

Ramunė Misiūnienė
,
LSU Kėdainių „Aušros“ prog-jos projektų vadovė

Kovo 28 – balandžio 2 d. „Erasmus+“ programos projekto „Cross into the languages“ partneriai iš Turkijos, Graikijos, Slovakijos ir Lietuvos (LSU Kėdainių „Aušros“ progimnazijos komanda) susitiko Rumunijoje, Satu Marės miesto vokiečių pastoriaus Johanno Ettingerio vardu pavadintame licėjuje. Oficialus tarptautinių projekto veiklų atidarymas tema „Pavasario šventės“ vyko kovo 28 d. Jame dalyvavo mero pavaduotojai Gheorghe Stanas ir Adelinas Ghiarfaș. Satu Marės apskrities mokyklų inspekcijai atstovavo vyriausioji mokyklų inspektorė Anișoara Boitor ir mokyklų inspektorės pavaduotoja Monica Chiș.

 

Dalyviai visą savaitę kartu mokėsi dainuoti 9-ąją Bethoveno simfoniją (Europos Sąjungos himną) anglų, vokiečių, turkų, rumunų, slovakų, graikų ir lietuvių kalbomis. Dainuoti kita kalba, kurios nesupranti, net tarimo nežinai, iš pirmo žvilgsnio atrodo neįmanoma. Tačiau ir mokytojai, ir mokiniai įveikė šį iššūkį. Septyniomis kalbomis sudainuotas kūrinys sujungė visus į bendrą kultūrų puoselėjimo malonumą, įsuko į kalbų supratimo vingius.

 

Johanno Ettingerio licėjuje visi mokomieji dalykai, išskyrus fizinį ugdymą ir muziką, dėstomi vokiečių kalba. Ne vienas liko nustebęs, kai išgirdo, kad pirmokai šioje mokykloje jau moka ir puikiai kalba netgi trimis kalbomis: rumunų, vengrų ir vokiečių, o anglų kalbos pradeda mokytis dar darželyje. Licėjaus mokiniai mus supažindino ir pristatė mokyklą anglų bei vokiečių kalbomis. Projekto koordinatoriai taip pat dviem kalbomis (projekto veiklose numatyta puoselėti dvikalbystę) aptarė vykdomų veiklų sėkmingumą, numatė tolesnes veiklas, o mokiniai pristatė savo paruoštus darbus „Pavasario šventės mūsų šalyje“.

 

Tylus, ypatingu saugumu pasižymintis Satu Marės miestas, kuriame gyvena rumunų, vengrų ir vokiečių bendruomenės, sužavėjo visus dalyvius. Štai miesto pavadinimą išvysite trimis kalbomis, bažnyčių gausa atitinka kiekvienos bendruomenės poreikius, žavi ir trikalbiai šventiniai plakatai pagrindinėje miesto aikštėje. O mūsų apžvalginė ekskursija po Satu Marės miestą prasidėjo gaisrininkų istoriniame bokšte. Saulės apšviesta miesto panorama ne vieną nustebino įspūdingais istoriniais statiniais. Puikiai anglų kalbą mokantys Johanno Ettingerio licėjaus mokiniai supažindino mus ir su kitomis miesto žymiomis vietomis.

 

 

Projekto „Cross into the languages“ dalyviai Satu Marės miesto kultūros centre edukacinėje programoje „Velykų belaukiant“ ne tik pamatė, bet ir patys išbandė įvairias velykinių margučių dažymo technikas, gamino velykinį sūrį, minkė ir kepė „Kürtős“, pasipuošė savo gamybos apyrankėmis iš vilnos, apžiūrėjo kultūros centro ūkyje auginamus gyvūnus. 22 mokiniai ir 9 mokytojai, lydimi Rumunijos koordinatorės Marios Graur, anglų-vokiečių kalbų mokytojo Bogdano Szekely ir gimnazijos mokinių, vyko į Certezės miestelio istorinio paveldo muziejų. Rumunijos, Turkijos, Graikijos, Slovakijos ir Lietuvos komandas svetingai pasitiko tautiniais drabužiais pasipuošusių mažųjų bičiulių pora, kuri visus vaišino „pasca“ ir „palinka“. Muziejuje lietuviai pasijuto it namie: tie patys senoviniai lygintuvai, audimo staklės ir kt. Tik tautiniai drabužiai priminė, kad tai Rumunija. Muziejaus kieme visi dalyviai susėdo į mišrias grupes. Tobulindami anglų kalbos žinias bendravo ir pynė tautinių raštų apyrankes, ragavo „sarma“.

 

Keistas jausmas apėmė išvydus įdomius ir neįprastus paminklus linksmose kapinėse Sapčintos mieste, Šiaurės Rumunijoje, netoli sienos su Ukraina. Vieta garsėja savo spalvingais antkapiais – originaliu ir poetišku būdu pavaizduotais piešiniais ant jų, apibūdinančiais čia palaidotus žmones ir scenas iš jų pačių gyvenimų. Linksmosios kapinės yra tapusios muziejumi po atviru dangumi ir nacionaline turistų traukos vieta.

 

„Erasmus+“ programos projekto „Cross into the languages“ dalyviai džiaugėsi istorijos pamoka Satu Marės (Rumunijoje) miesto muziejuje. Mokiniai išbandė senuosius mokyklinius suolus, o mokytojai – juodąją lentą. Dalyviai, užsidėję VR akinius, rinko puodynes, virtualiai vaikščiojo po istorinio paveldo pastatus. Pagaliau ir patys iš juodojo molio išbandė puodynių žiedimo meną.

 

Johanno Ettingerio licėjuje mokiniai papildė septynių kalbų žodyną tema „Pavasario šventės“, o mokytojai tobulino savo kompetencijas stebėdami kolegų rumunų pamokas. O šios tarptautinės draugystės tikriausias įrodymas – mokyklos kieme kiekvienos šalies pasodintas medis. Taip buvo prisidėta ir prie ECO sodo-parko puoselėjimo, sukurto skatinant visų pasaulio tautų draugystę, toleranciją ir supratimą.

 

„Erasmus+“ programos projekto „Cross into the languages“ tarptautinių veiklų vykdymas Rumunijoje užfiksuotas parengtoje įsimintiniausių savaitės įvykių kronikoje – skaitmeninėje nuotraukų parodoje, kurioje puikiai atsispindėjo šalių panašumai ir skirtumai. Ant popierinių velykinių kiaušinių ir mokiniai, ir mokytojai surašė savo mintis, padėkojo už nuostabiai suorganizuotą projekto veiklų įgyvendinimo savaitę.

 

Paskutinės veiklos metu dalyviai suprato, kad per savaitę galima susirasti daug naujų draugų, patobulinti savo kalbos žinias, išdrįsti pakalbinti bendraamžį užsienio kalba. Satu Marės miesto Johanno Ettingerio mokyklos koordinatorė Maria Graur įteikė kiekvienam dalyviui sertifikatą, o tada valgydami pyragą, Lietuvoje vadinamą „Draugystė“, ne vienas iš mūsų tikrinosi kalendorių, kada ir vėl susitiks. Gaila, bet kitas kartas jau bus paskutinis – susitiksime gegužės mėnesį Graikijoje, Lesbos saloje, Petros mieste.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.