„Erasmus+“ projekto „My Granny’s dishes“ dalyvių mobilumo savaitė Kroatijoje

Saulina Morkūnaitė, Edita Liutkevičienė, Alina Vitkauskienė
,
Kauno r. Garliavos Juozo Lukšos g-ja

Balandžio 3 d. šeši Garliavos Juozo Lukšos gimnazijos mokiniai – Saulina Morkūnaitė, Rokas Grigas, Ieva Aleškaitytė, Justas Launikonis, Simona Ivanauskaitė ir Rugilė Žvirblytė – kartu su projekto koordinatore Edita Liutkevičiene ir mokytoja Alina Vitkauskiene išvyko į Velika Goricos miestą netoli Zagrebo (Kroatija) vykdyti projekto veiklų. Tai jau 4 mobilumas, kurį sėkmingai įvykdėme.

 

Po sėkmingo skrydžio mokiniai apsigyveno kroatų šeimose ir tapo naujos šeimos dalimi. Pirmadienį, prasidėjus veikloms, mūsų mokyklos mokinė Saulina pristatė Lietuvą ir mokė visus ilgiausio lietuviško žodžio. Vėliau Rugilė ir Simona pristatė mūsų gimnaziją. Visoms šalims pristačius savas mokyklas ir šalis mokiniai susipažino – dalyvavo žaidybinėse veiklose. Po pietų laikas buvo skirtas Kroatijos sostinei – Zagrebui. Pagal mūsų projektą mokiniai susipažįsta su šalies geografija, kultūra, paveldu aktyviai judėdami ir rinkdami informaciją.

 

Antradienį Lietuvos, Kroatijos, Serbijos, Italijos, Turkijos ir Belgijos mokiniai turėjo kultūrinę dieną. Visos šalys pristatė vaisių ir daržovių konservavimo žiemai būdus ir receptus pagal senąsias močiučių tradicijas, taip pat mokėsi padaryti podgutnicą (tradicinį kaklaraištį, rišamą moterų išlydint vyrus į karą ar kelionę), aplankėme muziejų, o vakare stebėjome ir „dalyvavome“ tradicinėse kroatų vestuvėse, kurias organizavo kroatų mokiniai ir folkloro ansamblis.

 

Trečiadienis buvo tikra maisto diena, visos veiklos sukosi apie maistą. Iš ryto aplankėme didžiausią Zagrebo turgų – tikrą maisto festivalį, o po pietų Justas, Ieva ir Rokas gamino tradicinius balandėlius ir dalyvavo „konkurse“ geriausiam patiekalui pagal močiučių receptus išrinkti. Tiek visko išragavus reikėjo aktyvesnės veiklos – atsikratyti tų kelių priaugtų kilogramų, tad ketvirtadienį buvo surengta dienos kelionė į Zagorjė. Čia aplankėme etnografinį muziejų-kaimą Tumrovec ir užlipome į kalną, kur apžiūrėjome Velikij Tabor pilį. Tai buvo puiki treniruotė prieš kitos dienos veiklas.

 

Penktadienis prasidėjo ramiai: mažieji projekto partneriai – darželinukai – surengė gyvo garso koncertą, mokėsi, kaip pasigaminti saldumynus be cukraus. Vėliau vyko projekto veiklų apibendrinimas, jų vertinimas, sertifikatų dalyba ir padėkos kalba. Tai buvo tarsi tyla prieš audrą. Po pietų teko kopti į Medvednicos kalną. Tai buvo tikras iššūkis, kurį įveikė tikrai ne visi. Ant kalno aplankėme pilį ir susipažinome su jos istorija. Tad kas nesudegino savo riebaliukų ketvirtadienį, tikrai atsikratė jų penktadienį, nes vienas projekto tikslų – sveika mityba ir judėjimas užkertant kelią jaunimo nutukimui.

Manome, kad visi projekto iškelti tikslai Kroatijoje buvo pasiekti. Grįžome pavargę ir laimingi. Dėkojame „Erasmus+“ už galimybę keliauti, pažinti, bandyti, mokytis.

 

„Erasmus+“ projektas „My Grannys dishes“ (Nr. 2019-1-IT02-KA229-062123_3).

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.