„Burnos higiena – graži šypsena“

Natalija Zabolevičienė
,
Vilniaus l.-d. „Atžalėlės“ mokytoja metodininkė
Irena Žuravliova
,
mokytoja

Naudokis šypsena taip, kad pakeistum pasaulį. Neleisk pasauliui pakeisti savo šypsenos.

 

Kiekvienais metais mūsų lopšelyje-darželyje „Atžalėlės“ vyksta įvairūs projektai, susiję su vaiko sveikata, fiziniu aktyvumu. Šiemet, bendradarbiaudami su mokytoja Irena Žuravliova, nusprendėme „Gėlyčių“ ir „Bitučių“ grupėms vesti edukacinę veiklą apie dantukus, jų taisyklingą priežiūrą ir kt. Manome, kad projektų tęstinumas įtvirtina vaikų žinias ir atsakomybę rūpintis savo sveikata nuo mažų dienų.

 

Edukacinės veiklos metu vaikai turėjo galimybę prisiminti ir įsiminti, kad burnos higiena – tai būtinas kasdienis ritualas. Dantis būtina valyti 2 kartus per dieną (ryte ir vakare) po valgio. Rekomenduojama naudoti ir dantų pastą su fluoru, rinktis minkštą dantų šepetėlį ir keisti jį kas 2–3 mėn. Vaikams buvo naujiena, kad kiekvieną dieną būtina naudoti ir vieno danties šepetėlį, tarpdančių šepetėlius, kad pašalintume susikaupusius maisto likučius, kurie įprastu dantų šepetėliu yra sunkiai išvalomi. Taip pat vaikams buvo naujiena, kad reikia nepamiršti nuvalyti ir liežuvio. Dar vaikai sužinojo, kad savo burnoje iš viso turi 20 pieninių dantų. Pirmieji dantys pradeda dygti apie 6 mėnesį. Paprastai visi pieniniai dantys išdygsta iki 3 metų. Pirmieji vaikiški dantys, kurie pradeda kristi, – tai apatiniai priekiniai. Kol pieniniai dantys pamažu iškrenta, juos pakeičia 28 nuolatiniai dantys. Pirmieji nuolatiniai dantys pradeda dygti apie 6 gyvenimo metus. Po kiekvienu pieniniu dantimi yra nuolatinio danties užuomazga. Ją nuo pieninio danties skiria kaulo sluoksnis. Kai nuolatinis dantis pradeda dygti, užuomazgą dengiantis kaulas rezorbuojamas (tirpinamas). Nuolatinis dantis palaipsniui juda ašies kryptimi link burnos ertmės, tirpindamas pieninio danties šaknį. Kuo daugiau šaknis nutirpsta, tuo dantis labiau juda, o paskui iškrenta.

 

 

Kaip teigia odontologai, tėvai vaiką pas odontologą pirmą kartą nuvesti turėtų jam dar nesulaukus vienerių, o tada profilaktiškai lankytis pagal gydytojo rekomendacijas, nes ėduonis ne visada pastebimas plika akimi. Pieniniai dantukai taip pat pažeidžiami lengviau nei nuolatiniai, todėl sugenda greičiau.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.