Biologija aplink mus ir vis dar – įdomi

Julius Kavaliauskas
,
Vilniaus Žirmūnų ir Vilniaus Simono Daukanto g-jų biologijos mokytojas, Lietuvos biologijos mokytojų asociacijos tarybos narys, olimpiados koordinatorius

Kai kalbama apie mokyklą, dažniausiai, daugiausiai dėmesio skiriame: lietuvių kalbai ir literatūrai, matematikai, užsienio kalboms, tačiau nėra pamirštami ir gamtos mokslai, kurie išlieka aktualūs ir įdomūs, nors kartais ir labai sudėtingi. Tai puikiai įrodė jau šešioliktą kartą Lietuvos biologijos mokytojų asociacijos organizuota 5–8 klasių mokinių biologijos olimpiada. Šiais metais II olimpiados ture dalyvavo 2693 moksleiviai iš 49 Lietuvos savivaldybių, net 500-ais dalyvių daugiau nei 2022-aisiais. Mokiniai II-ame etape rungtyniavo dėl galimybės atstovauti savo mokyklą olimpiados III (respublikiniame) etape. Skirtingas temas apimančių užduočių sprendimas ir šiais metais vyko nuotoliniu būdu. Tai leido greitai įvertinti tokį gausų dalyvių darbų skaičių ir atrinkti 100 pačių geriausiai pasiruošusių. Gegužės 11 d. visi jie, lydimi mokytojų, pakviesti į III (respublikinį) olimpiados etapą Vilniuje. Ši diena tapo švente ne tik į olimpiadą iš Lietuvos miestų ir miestelių atvykusiems moksleiviams, bet ir patiems organizatoriams bei savanoriams. Matant žinių ištroškusias mokinių akis ir nuoširdžias šypsenas, užsimiršo ilgas ir sudėtingas pasiruošimo olimpiadai laikotarpis.

 

Olimpiados centru jau antrus metus tapo Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakultetas, kuriame tą dieną klegėjo ne studentiški, o moksleivių balsai ir ne studentai laikė egzaminus auditorijose, o užduotis sprendė geriausi 5–8 klasių šalies moksleiviai. Olimpiados atidaryme sveikinimo žodį tarė Lietuvos biologijos mokytojų asociacijos tarybos pirmininkas Rokas Bėliakas, Vilniaus universiteto, Gyvybės mokslų centro, Neurobiologijos ir biofizikos katedros mokslo darbuotoja dr. Indrė Lapeikaitė ir Vilniaus kolegijos, Agrotechnologijų fakulteto prodekanė Ramunė Vanagaitė. Po olimpiados atidarymo kandidatai kibo į užduočių sprendimą, narpliodami įvairiausius biologijos mokslo klausimus. Mokytojams tuo metu taipogi nestigo veiklos: suorganizuotos paskaitos ir praktinės veiklos Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakulteto laboratorijose, Buivydiškėse. Po įtempto užduočių sprendimo iki kol komisija vertino atliktas užduotis, skaičiavo dalyvių surinktus taškus ir ieškojo originaliausių, unikaliausių kūrybinių darbų, mokiniams buvo surengtas žaismingas protų mūšis. Jo metu mokiniai turėjo puikią progą pabendrauti vieni su kitais, o laimėtojų laukė saldžios dovanėlės. Skelbiant olimpiados rezultatus salėje tvyrojo intrigos kupina atmosfera, kiekviena skelbiama prizinė vieta sukėlė vis daugiau emocijų ir jaudulio. Buvo jaučiama, jog tai užkūrė dar didesnę motyvaciją ateityje ieškoti, klausti ir gilintis į šį daugiakomponentį mokslą – biologiją.

 

Lietuvos biologijos mokytojų asociacija dėkoja:

Lietuvos miestų ir rajonų savivaldybėms, ypač Vilniaus miesto savivaldybei, Vilniaus kolegijos Agrotechnologijų fakultetui ir Vilniaus Žirmūnų gimnazijai.

Už įamžintas olimpiados akimirkas dėkojame – Austėjai Bartkutei ir Juliui Jasinskui.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.