Aplinkosauginis projektas „Mes rūšiuojame“ Kauno lopšelyje-darželyje „Vaivorykštė“

Audronė Jurevičienė, Jurgita Stirbienė, Laima Motiejūnienė
,
ikimokyklinio ugdymo mokytojos metodininkės

Kauno lopšelis-darželis plėtoja tvarumo idėją – išteklių tausojimą, antrinį perdirbimą, siekiant palaikyti mūsų planetos ekosistemos balansą. Tėvų ir mokytojų pavyzdys vaikams yra labai svarbus. Jei vaikams tiesiog pateiksite „sausą“ informaciją apie atliekų rūšiavimą, kur ir kokias šiukšles mesti, kaip rūšiuoti, mokytis tikrai nebus įdomu. Tačiau, jei tai paversime žaidimu, gautos žinios vaikų atminty išliks ilgai.

 

Kauno lopšelio-darželio „Vaivorykštė“ bendruomenė jau daugiau kaip 10 metų dalyvauja šalies projekte akcijoje „Mes rūšiuojam“. Projekto tikslas – „skatinti ir mokyti visuomenę, o ypač mokyklų auklėtinius – moksleivius, studentus, darželinukus rūšiuoti ir rinkti atskirai EEĮ ir NB atliekas, jų nešalinti su kitomis atliekomis, mažinti aplinkos taršą minėtomis atliekomis, šviesti ir informuoti visuomenę. Ugdyti Moksleivius, Moksleivių šeimų narius, mokytojus ir bendruomenes teisingai tvarkyti EEĮ bei NB atliekas. Taip pat siekti, kad EEĮ ir NB atliekas žmonės galėtų priduoti kiek įmanoma patogiau, arčiau namų, taip plečiant Atliekų surinkimo tinklą.“ (Daugiau apie projektą: http://www.mesrusiuojam.lt/.)

 

Rūšiuoti antrines žaliavas į skirtingų spalvų konteinerius, kurie yra kiekvienoje grupėje, mes mokomės nuo ankstyvojo (2–3 metų) amžiaus. Labai svarbu vaikams rodyti tinkamą pavyzdį ne tik grupėje, bet ir namuose. Todėl į šią akciją įtraukiame visą įstaigos bendruomenę: tėvus, senelius, įstaigos kaimynystėje įsikūrusius gyventojus. Vaikams grupėje kalbame, kad pakelti nuo žemės šiukšlę – jokia gėda, bet greičiau pareiga. Kuo dažniau rodysime pavyzdį, tuo greičiau vaikas įsisąmonins, susiformuos įgūdžiai, suvokimas kam ir kodėl reikia rūšiuoti, kaip elgtis vienoje ar kitoje situacijoje. Mokome vaikus, kad panaudoti daiktai gali atgimti antrą kartą, kad iš antrinių žaliavų („šiukšlių“) galima pagaminti žaislą, papuošalą, kt.

 

Vaikai labai išradingi, ir net labai paprastuose dalykuose geba įžvelgti tam tikros magijos, kuri sukuria jiems neapsakomą džiaugsmą. Tėvai geranoriškai atneša į grupę įvairių antrinių žaliavų, kurias kartu su vaikais „prikeliam antram gyvenimui“. Ar kada matėte, kaip vaikas džiaugiasi, kai paprasčiausi popierinių rankšluosčių ritinėliai virsta pasakos personažais, gėlėmis, namais, pilimis, kt.!? Kartoninės dėžutės tampa trasomis, taupyklėmis, garažais, laivais, kt.!? Vaikų fantazija neribota, tik reikia sudaryti sąlygas, aprūpinti priemonėmis ir leisti bandyti, atrasti, kartais parodyti, pamokyti. Taip formuojasi vaikų kūrybiškumas ir rūšiavimo įgūdžiai, pomėgis daiktus naudoti antrą kartą. Rengiama darbų, iš antrinių žaliavų parodas įstaigoje.

 

Kaip ir kasmet, gegužės mėn. iniciatyvinė darbo grupė – mokytojos Audronė Jurevičienė, Jurgita Stirbienė, Laima Motiejūnienė kviečia darbuotojų ir tėvų bendruomenę aktyviai dalyvauti projekte – akcijoje, renkant nenaudojamą buitinę techniką. Už Projekto metu surinktas Atliekas bendruomenei yra skiriami taškai (1 taško vertė – 1 Euras). Už priduotą buitinę techniką įstaiga gauna taškus, kuriuos iškeičia (įsigyja) knygų, sporto prekių, žaislų, stalo žaidimų ir kt.

 

Džiaugiamės, kad visa mūsų įstaigos bendruomenė prisideda prie gamtosaugos, noriai jungiasi ir prie šio projekto, yra neabejingi mus visus supančios aplinkos tausojimui bei savo ir aplinkinių sveikatai! Todėl mes drąsiai sakome: MES RŪŠIUOJAM – PRISIJUNK IR TU!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.