Aplinkosauginio „Erasmus+“ projekto „Žali mokytojai žaliesiems vaikams“ partnerių susitikimas Kauno menų darželyje „Etiudas“

Dovilė Talačkaitė
,
vyresnioji teatro mokytoja

„Mes galime keistis, valdyti savo poveikį, keisti vystymosi kryptį ir vėl tapti darniai su gamta gyvenančia rūšimi. Tam reikia valios. Keli ateinantys dešimtmečiai bus paskutinė galimybė sukurti stabilius namus sau ir atkurti turtingą, sveiką ir nuostabų pasaulį, kurį paveldėjome iš tolimų protėvių. Mūsų planetos, vienintelės vietos, kur, kiek žinome, egzistuoja gyvybė, ateitis pastatyta ant kortos.“

David Attenborogh

 

Mums rūpi mūsų pasaulis. Mes norime, kad vaikai augtų ir paveldėtų kuo švaresnę ir sveikesnę aplinką. Mes mylime žemę ir trokštame ją apsaugoti ir joje gyventi kartu su visa nuostabia augalų ir gyvūnų įvairove.

Nuo 2022 m. Kauno menų darželis „Etiudas“ vykdo „Erasmus+“ KA220-SCH projektą „Žali mokytojai žaliesiems vaikams“ (angl. „Green Teachers for Green Kids“) kartu su Švedijos, Prancūzijos, Ispanijos, Turkijos, Kroatijos, Estijos mokytojais. Projekto tikslas – didinti vaikų, mokytojų ir tėvų aplinkosauginį sąmoningumą, paliekant tvarios aplinkos paveldą ateičiai. Uždaviniai – rasti sprendimus, kurie padėtų didinti vaikų informavimą apie aplinkos taršą, klimato kaitą, visuotinį atšilimą ir sausras, žaliavų naudojimą ir perdirbimo svarbą. Mūsų projektas užtikrina, kad mokytojai / mokiniai / tėvai suvoktų idėją rūpintis gamtos ištekliais, susipažintų su perdirbimo technologijomis, ugdytų aplinkosauginį sąmoningumą, išmoktų saugoti ir neteršti oro, vandens ir dirvožemio. Per šią partnerystę sujungiame galias, kad užaugintume mokančias tausoti aplinką asmenybes.

 

Mokytojai, vykdydami tarptautinį projektą, turi galimybę susipažinti su šalių partnerių kultūrų įvairove, gilina anglų kalbos žinias, pasikeičia vaikų aplinkosauginio ugdymo patirtimi. Jau įvyko keturi tarptautiniai susitikimai Turkijoje, Švedijoje, Prancūzijoje, o vasario 7–9 d. priėmėme tarptautinę delegaciją Kaune.

Svečiai apsilankė Kauno menų darželyje „Etiudas“, susipažino su meno metodo taikymu dirbant su ikimokyklinio amžiaus vaikais, tai leidžia kūrybiškai spręsti ir gamtosaugines problemas. Mūsų darželyje kūrybiniams projektams įgyvendinti dažnai naudojamos antrinės žaliavos, vaikai supažindinami su įvairiais gamtosaugos iššūkiais, kartu ieškome sprendimų, kaip galime pagerinti mūsų gyvenamąją aplinką. Svečiai dalyvavo kūrybiniame procese, kartu įsitraukė į muzikos, dailės, šokio ir teatro veiklas. Vaikai entuziastingai bendravo su kitų šalių mokytojais, atliko liaudies dainas, rodė savo dailės darbus, žaidė.

 

Popietę svečiai praleido Nacionaliniame Mikalojaus Konstantino Čiurlionio dailės muziejuje, kur susipažino su mūsų tautos genijumi, sugebėjusiu savo kūriniais perteikti tautos dvasią. Šio kūrėjo darbuose gamtos objektais perteikiamos ir giliausios žmogaus būties temos, atskleidžiama, kaip susijusios regima ir neregima realybės. Vėliau užsienio partneriai nuo Kristaus Prisikėlimo bazilikos stogo stebėjo didžiausią visoje Europoje miesto teritorijoje esantį ąžuolyną ir puikią mūsų Kauno miesto panoramą. Vakare kartu su gide aplankėme Kauno senamiestį ir svarbiausius jo objektus – Vilniaus gatvę, Rotušės aikštę, Kauno arkivyskupijos kiemą, Kauno pilį, Kauno Švč. Mergelės Marijos Ėmimo į dangų (Vytauto Didžiojo) bažnyčią ir Perkūno namą.

Per kitas dvi dienas svečiai aplankė Anykščius ir Vilnių. Pristatėme projekto partneriams aukštaičių istorijos ir kultūros lobyną, kuriame dera gamta, istorija ir kultūra. Svečiai praėjo medžių lajų taku, patyrė „Tokio Kitokio miestelio“ pramogas ir susipažino su „Anykščių vyninės“ istorija. Vilniuje įėję pro Aušros Vartus, perėjome senamiestį, Katedros aikštę, Šv. Onos ir Bernardinų bažnyčių ansamblį, Užupio Respubliką. Sertifikatus dalyviams išdalijome Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės Valdovų rūmuose.

 

Nors šiuo metų laiku negalėjome matyti tos žalumos, kurios pilna mūsų šalis šiltuoju metų laiku, bet mūsų miškai, upės, parkai svečiams paliko puikų įspūdį. Buvo gera pristatyti turtingą, kadaise didžiausios Europoje kunigaikštystės, kultūrą.

Kiekvienas toks susitikimas leidžia pamatyti savo šalį naujai ir pagilina norą saugoti ir puoselėti nuostabų paveldą, kurį mums paliko praeities kartos. Dabar mūsų laikas gyventi taip, kad ateities kartos džiaugtųsi švariu oru, vandeniu ir žaluma.

 

Projekto koordinatorė Lietuvoje Aušra Rašytinienė sukūrė elektroninę knygą apie partnerių susitikimą, ją galite peržiūrėti paspaudę šią nuorodą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.