Apie pasirinkimo laisvę

Sondra Bartulienė
,
Širvintų Lauryno Stuokos-Gucevičiaus g-jos biologijos mokytoja metodininkė

Abiturientams artėja labai svarbus metas – egzaminų pasirinkimo tiesioji. Galvoje – tikra vėjų sumaištis. Kas aš toks? Kuo man būti? Ar tikrai teisingai pasirinkau savo kelią? O gal tiek to, pasirinksiu bet ką, paskui žiūrėsiu… Kiek man tai svarbu? Kiek pasirinkimui gali turėti įtakos tėvai ir mokytojai? Ar aš sugebėsiu?

 

Mokykloje svarbų vaidmenį atlieka karjeros mokytojas, mokytojas dalykininkas, klasės auklėtojas. Suprantu, kad daugelis mokytojų galvoja, jog šį pasirinkimą nulems pats mokinys arba tėvai, bet didelį indėlį įneša mokytojas. Kaip tu sugebėsi įsijausti į vaiko vaidmenį, kiek galėsi pasiekti jo širdį? Netradicinės pamokos, išvykos, ekskursijos, edukacinės pamokos neformalioje aplinkoje leidžia mokiniui pažvelgti kitomis akimis į mokslą, ypač abiturientui. Praktinė ekskursija į Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademiją – tai pažintis ne tik su nuostabiu akademijos miesteliu, bet ir laboratorijomis, auditorijomis bei dėstytojais. Pokalbiai įpareigoja šiek tiek pasitempti, būti sumanesniems, atidesniems. Mokiniams visada sakau, kad biologija nėra vienas mokslas, tai visa puokštė įspūdingų atradimų. Gimnazistai aplankė agronomijos fakulteto „Augalinių žaliavų kokybės laboratoriją“, kurioje tyrė vaisių vitamino C kiekį. Visai ne kaip pamokoje, net doktorantės įsakmesnis balso tonas padeda mokiniams susikaupti ir atsakingiau dirbti. Biotechnologijų katedroje gimnazistai turėjo galimybę prisiliesti prie naujų augalų rūšių kūrimo. Pamaniau, kad viskas svarbu ir reikšminga: kitas miestas, kita aplinka, studentiško gyvenimo kvapai, naujos, visai nematytos ir negirdėtos profesijos.

 

Su nekantrumu laukiau pamokos, kai galėsime atlikti grįžtamąjį ryšį, refleksiją. Gimnazistai savo pristatymuose subtiliai atskleidė ekskursijos prasmę. Tikra apmąstymų pamoka. O gal aš noriu būti čia? O gal biologija, kaip mokslas, man tikrai reikalingas? Mano tikslas buvo atskleisti biologijos mokslo prasmę, bendravimo kultūrą, paskatinimas siekti savo svajonių. Mokslas – tai laisvės kaina, kurią pasiekiame kiekvienas individualiai.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.