Akcija „Vandens laše stebuklai slypi“

Jurgita Daunienė
,
visuomenės sveikatos priežiūros specialistė

Kovo 22 d. Šiaulių visuomenės sveikatos biuras ir lopšelis-darželis „Pasaka“ organizavo akciją „Vandens laše stebuklai slypi“. Per akciją buvo siekiama supažindinti vaikus su vandens savybėmis, jo nauda sveikatai ir žmogaus gyvenimo kokybei. Taip pat siekta įtraukti ir vaikų tėvus, norint išsiaiškinti apie vandens gėrimo įpročius namuose.

 

Jau nuo pat ankstyvo ryto į darželį atskubančius tėvus su vaikais pasitikau aš, visuomenės sveikatos specialistė Jurgita Daunienė, ir direktorės pavaduotoja ugdymui Ineta Labanauskienė. Atvykstančiai bendruomenei turėjome keletą klausimų: ar jie žino, kokia pasaulinė diena švenčiama, ar ryte išgėrė vandens? Dalis atvykusiųjų nežinojo, kokia diena minima, dalis atsakė, kad Pasaulinė vandens, vaikai įvardijo, kad Vandens spalvų diena. Teko šiek tiek nusivilti, kad nemaža dalis šeimų į darželį atvyko neatsigėrę nė gurkšnelio vandens. Tam, kad situacija pagerėtų, bent vieną rytą akcijos dalyviai buvo kviečiami pasivaišinti pačiu sveikiausiu gėrimu – vandeniu. Pasirinkimas buvo išties gausus: nuo tyro vandens iki vandens, pagardinto citrinomis, kiviais ir braškėmis. Pasivaišinę tėvai su vaikais skaičiavo, kiek ryte suvartojo vandens, ir užrašę išgerto vandens kiekį simboliškai klijavo į vieną didžiulę bendruomenės stiklinę. Kiekvienas akcijos dalyvis buvo apdovanotas vandens draugo „Lašelio“ lipduku. Suskaičiavome, kad vienas akcijos dalyvis vidutiniškai išgėrė 254 ml vandens. Šis skaičius nebūtų toks gražus, jei ne dalis dalyvių, kurie labai mėgsta vandenį ir jau anksti ryte buvo išgėrę nuo 0,5 iki 1 litro vandens. Taigi, jau dabar turime tikslą – kitais metais padidinti išgerto vandens kiekį ir sulaukti gerokai daugiau šeimų, kurios iš namų išvyks išgėrusios bent po stiklinę vandens.

 

Į grupes vaikai ir auklėtojos tąryt rinkosi pasipuošę vandens spalvomis ir gera nuotaika. Drauge apibendrino pamokėlėse „Vanduo sveikiausias gėrimas“ įgytas žinias, dekoravo puodelius, šiaudelius, gamino vandens lašelio apyrankes. Viso darželio vaikai dalyvavo gardžiausio vandens rinkimuose, savo balsus už patikusį vandens skonį jie atidavė klijuodami vandens lašelius, citrinas, kivius ir braškes į „Gardžiausio vandens rinkimai 2019“ lapus. Šiuose rinkimuose be didelės konkurencijos laimėjo vanduo, pagardintas braškėmis. Vėliau iš rinkimų lapų įstaigos galerijoje buvo surengta paroda.

 

Darželyje dėmesys vandens vartojimo įpročiui formuoti – ne vienadienis. Visą kovą priešmokyklinio amžiaus vaikai dalyvauja 31 d. vandens gėrimo iššūkyje. Kasdien vandens lašeliuose žymi, kiek stiklinių vandens jiems pavyko išgerti. Smagu, kad vaikai vieni kitus skatina ir motyvuoja gerti vandenį, palaiko tuos, kuriems sunkiau sekasi su juo susidraugauti. Įveikę šį iššūkį vaikai gaus apdovanojimus.

Kad suprastų, kokie gėrimai yra palankūs sveikatai ir puikiai malšina troškulį, vaikai atliko bandymą su įvairiais gėrimais. Siekiant, kad būtų lengviau atpažinti troškulį mažinančius gėrimus, jiems pirmiausia reikėjo pajausti troškulį, kurį sukelti padėjo lengva mankštelė. Jai pasibaigus, vaikai patys įvardijo, kad juos troškina. Per bandymą buvo lengviau išsiaiškinti, kurie gėrimai malšina troškulį, kurie – ne.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.