Aiškino standartizacijos svarbą

Pamatėte dailius batus – ieškote ant padų pažymėtų jų dydžio. Reikia automobiliui naujų padangų – žinote, kad ir jos turi savus žymenis. Standartinius. Standartinis mąstymas, standartinė veikla…. Šis terminas dažnai tariamas su negatyviu prieskoniu, kuomet skundžiamės, kad stinga naujovių.

 

Tuo tarpu reikia pripažinti, kad be standartų gyvenimas taptų labai painiu.

 

Standartas suprantamas kaip sutarimu parengtas (jeigu valstybinis – pripažintos standartizacijos institucijos priimtas) dokumentas, kuris nustato bendram ir daugkartiniam naudojimui tinkančias taisykles, bendruosius principus ar charakteristikas ir yra skirtas įvesti optimalią tvarką tam tikroje srityje.

 

 

„Gyvename standartų apsuptyje ir dažniausiai jų net nepastebime… kol nesusiduriame su „nestandartine situacija”. Pavyzdžiui, senoje kaimo sodyboje šiuolaikinio elektrinio prietaiso kištuko į ten likusį sovietinį elektros tinklo lizdą niekaip neįjungsite. Kad Jungtinėje karalystėje europietiška elektros jungtis nedera – greičiausiai ir patys žinote. Tai – skirtingi standartai”, – Vilniaus statybininkų rengimo centro kompiuterinio projektavimo specialybės mokiniams pradėdamas pranešimą „Standartizacija ir standartai” sake Lietuvos standartizacijos departamento direktoriaus pavaduotojas MIndaugas Balčiauskas.

 

Jam antrino ir VGTU lektorė ir Lietuvos inžinerinės grafikos ir geometrijos draugijos prezidentė doc. dr. Sonata Vdovinskienė. Ji mokiniams aiškino, kodėl standartai itin svarbūs ir populiariausiai pasaulyje inžinierių bei konstruktorių kalbai – braižybai.

 

Po paskaitos abu lektoriai teigė, kad suvokimą apie standartus ir jų reikšmę reikia ugdyti jau mokykloje.

 

Šiuo metu Lietuvos standartizacijos departamento veikloje numatyta daugiau dėmesio skirti standartizacijos svarbos aiškinimui ir populiarinimui.

 

Vilniaus statybininkų rengimo centro bibliotekoje jau veikia prieiga prie Lietuvos standartizacijos departamento interneto svetainės, kur galima susipažinti su standartų reikalavimais.

 

Vilniaus statybininkų rengimo centro inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.