6 priežastys, kodėl verta pradėti mokytis profesijos po 10 klasės

Milena Puchova
,
Vilniaus technologijų mokymo centro Plėtros skyriaus vedėja

Vos gavus pagrindinio išsilavinimo pažymėjimą į rankas, kyla klausimas, o kas toliau? Tęsti mokymąsi gimnazijoje? Norintiems neatidėlioti ir jau dabar žengti pirmuosius žingsnius savo sėkmingos karjeros link, pateikiame 6 priežastis, kodėl, įgijus pagrindinį išsilavinimą, verta pereiti į profesinę mokyklą.

  1. Taupomas laikas

Pirmoji jų – taupomas laikas. Profesinio mokymo tikslas – paruošti aukštos kvalifikacijos specialistus per maksimaliai trumpą laiką ir įgyvendinti verslo lūkestį kuo greičiau gauti darbo rinkoje labiausiai geidžiamų darbuotojų. Įstoję, baigusieji 10 klasių, mokydamiesi specialybės, siekia įgyti vidurinį išsilavinimą 11–12 klasėse bei sėkmingai pasiruošti egzaminams. Tad mokymasis, priklauso kokia pasirinkta mokymo programa, gali trukti nuo 2 m. 3 mėn. iki 3 m.

Vilniaus technologijų mokymo centro (VTMC) Gimnazijos skyriaus vedėja Marina Aladovičienė sako, kad dauguma besimokančiųjų VTMC gimnazijos skyriuje džiaugiasi, kad vienu šūviu gali nušauti du zuikius. „Tuo pat metu įgyjamas ir vidurinis išsilavinimas, ir profesija, todėl į darbo rinką galima įžengt daug greičiau“, – sako M. Aladovičienė.

 

Žiniatinklio programuotojo mokymo programą pasirinkęs Edvinas, į profesinę mokyklą ėjo tikslingai – nuo pat mažens domėjosi programavimu. „Nesu tikras, kad žiniatinklio programuotoju dirbsiu visą gyvenimą, bet tai yra tikrai gera pradžia“, – įsitikinęs, kad pasirinko teisingai – mokymo programą po 10 klasės, kurioje mokosi ir vidurinio ugdymo dalykų, ir profesijos. „Sutaupiau laiko“, – džiaugiasi savo sprendimu vienuoliktokas.

 

  1. Pasiruošimas prieš universitetines studijas

Baigusieji profesinę mokyklą, stodami į universitetą, įgyja pranašumą – gauna papildomų balų, o ir jaučiasi tvirtesni už savo bendramokslius, nes studijuoti ateina su tam tikru žinių bagažu.

Lukas, besimokantis Žiniatinklio programuotojo mokymo programoje, būtent taip ir padarė. Jis pasakoja: „Norėjau pradėti mokytis tam tikros profesijos dar nebaigęs mokyklos, bei turėti pradžią stojant kažkur baigus mokyklą.“

 

O Deimantė, Finansinių paslaugų teikėjo mokymo programą pasirinko tikslingai apgalvojusi savo karjeros žingsnius: „Nuo pat mažens svajojau. Man visada sekėsi matematika, todėl baigusi 10 klasių nusprendžiau eiti mokytis finansų. Nekantraudama norėjau sužinoti kaip čia viskas vyksta“, – pasakoja ji. Ir priduria – visada žinojusi, kad savo karjerą sies su finansais, tad tikslingai ieškojusi mokymo programos atitinkančios jos lūkesčius. „Čia mokomės visų operacijų, kurios yra atliekamos banke. Mokytojai Vilniaus technologijų mokymo centre supratingi ir moko tik to, ko realiai reikės ateityje“, – pasakoja Deimantė, šiemet jau įstojusi mokslų tęsti aukštojoje mokykloje ir toliau siekti savo svajonės.

 

Tačiau tai ne tik žinios – mokiniams, profesinio mokymo įstaigą baigusiems su pagyrimu, stojant į universitetus pridedamas papildomas balas.

 

  1. Praktinis mokymas

Vilniaus technologijų mokymo centre 70 procentų mokymosi laiko skiriama praktiniam mokymui(si) ir praktikai, tad ilgai „graužti“ knygų ir „kalti“ teorijos – neteks, nes laikas pamokose skiriamas atlikti praktines užduotis, įgyvendinti praktinius projektus, dirbti inovatyvia įranga, mokomaisiais stendais.

Žiniatinklio programavimo besimokantis Lukas pasakoja, kad jam labiausiai patinka, kai profesijos pamokose atliekama daug praktinių užduočių bei gaunama lengvai suvokiamos teorijos. „Puiki pradžia mokytis dominančios profesijos dar nepabaigus mokyklos“, – sako jis.

 

  1. Stipendija ir apgyvendinimas

Kiekvienas pažangiai profesinėje mokykloje besimokantis studentas gauna stipendiją. Pirmosios kvalifikacijos siekiantiems pažangiems mokiniams skiriama stipendija, kurios dydis priklauso nuo mokymosi rezultatų – tai valstybės parama asmenims, besimokantiems profesijos. Stipendijos pervedamos į mokinių sąskaitas banke.

 

Ne Vilniaus mieste gyvenantiems mokiniams, kasdien važiuojantiems į užsiėmimus atstumą iki 40 km, mokinio pažymėjime nurodytu maršrutu, taip pat gyvenantiems bendrabutyje bei savaitgaliais pas tėvus vykstantiems mokiniams, Lietuvos Respublikos Vyriausybės nustatyta tvarka, kompensuojamos kelionės išlaidos pagal pateiktus bilietus, arba suteikiama nuolaida. O nenorintys ar negalintys važiuoti ilgų atstumų – kviečiami apsigyventi naujai suremontuotame mokymo centro bendrabutyje.

 

Bendrabutyje yra daugiau nei 100 vietų. Mokiniai aprūpinami būtiniausiu inventoriumi: yra internetas, mokymosi kambarys, sporto salė, virtuvės, dušai. Vyksta stalo teniso turnyrai, įvairūs laisvalaikio ir kiti renginiai.

Vietovėje, kur įsikūręs mokymo centro bendrabutis, sukurta patogi infrastruktūra. Mikrorajone intensyvus viešojo transporto judėjimas, iš čia bendrabučio gyventojai gali sparčiai pasiekti autobusų ir traukinių stotis, o į miesto centrą galima nuvykti vos per penkias minutes.

 

  1. Draugiška aplinka

Kad mokymasis būtų įdomus ir prasmingas – labai svarbi aplinka. Tomas nuo vaikystės domėjosi elektronika, todėl baigęs 10 klasių neabejodamas stojo į profesinę mokyklą. Labiausiai jam patinka mokyklos atmosfera – draugiški ir linkę padėti žmonės. Įgijęs vidurinį išsilavinimą ir energetinių sistemų elektroniko profesiją, toliau žinias gilinti Tomas planuoja kolegijoje.

 

„Labiausiai čia mane žavi puikūs mokytojai, kuriems tikrai rūpi, kad mokiniai suprastų ir įsigilintų į dėstomą dalyką, tai juk yra svarbiausia renkantis mokymo įstaigą“, – sako  Mantas Dainelis, pasirinkęs Finansinių paslaugų teikėjo mokymo programą.

Jam pritaria ir absolventas Justinas. Jis Vilniaus technologijų mokymo centrą pasirinko, siekdamas greičiau pažinti profesinius dalykus, o labiausiai jį džiugina draugiška mokyklos aplinka: „Labiausiai man patinka tai, jog galiu mokytis kartu su draugais, bei labai šiltas bei draugiškas mokytojų ir mokinių tarpusavio santykis“, – sako jis.

 

  1. Greita karjera

Apklausų duomenimis, Vilniaus technologijų mokymo centro mokiniai pagal profesiją įsidarbina dar praktikos metu, arba nepraėjus 3 mėn. po kvalifikacijos įgijimo. Tai vienas iš aukščiausių rodiklių tarp Lietuvos profesinio mokymo įstaigų. Dalies mokymo programų absolventų įsidarbinimo rodikliai siekia iki 100 proc.

 

„Ar siektumėte tolesnių studijų aukštojoje mokykloje, ar norėtumėte įgijęs profesiją pradėti dirbti – abiem atvejais mokytis Vilniaus technologijų mokymo centre yra verta“, – sako gimnazijos skyriaus vedėja Marina Aladovičienė.

 

Priėmimas į profesines mokyklas prasideda gegužės 20 d. Stojantieji po 10 klasės prašymus gali teikti iki rugpjūčio 7 d.

Stojimas vyksta LamaBPO sistemoje https://profesinis.lamabpo.lt.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.