Ugdome mažuosius Lietuvos piliečius

Genovaitė Aleknavičienė
,
Marijampolės vaikų l.-d. „Šaltinėlis“ priešmokyklinio ugdymo auklėtoja metodininkė

Tautiškumo ugdymui mūsų darželyje skiriamas išskirtinis dėmesys. Minint Lietuvos valstybės atkūrimo šimtmetį, buvo vykdoma projektinė veikla „Mes gintaro krašto vaikai“, kuri tęsėsi nuo sausio 15 d. iki kovo 11 d. Šventinio laikotarpio renginiais siekėme ugdyti vaikų tautinę savimonę, pagarbą etninei kultūrai, lietuviškam žodžiui, gimtojo krašto žmonėms.

 

Per grupėse vykusius pokalbius, pasakojimus, vartydami knygeles, fotoalbumus, vaikai sužinojo apie Lietuvos miestus, gėrėjosi gimtojo krašto gamta, žiūrėjo vaizdo filmus apie žymias Lietuvos vietas, šaliai nusipelniusius žmones. Įrengtose tautinių kampelių erdvėse vyko knygų, istorijų, legendų ir padavimų, tautosakos skaitymo valandėlės, vaikai kartu su tėvais ir auklėtojomis užrašė mintis apie Lietuvą, kūrė laikraščius. Mažieji lietuvaičiai noriai nešėsi knygeles iš namų, dalijosi mintimis su draugais apie savo šalį, miestą, keliones, įsiminė valstybės simbolius, išmoko „Tautišką giesmę“.

Patys mažiausi ugdytiniai, tėvelių padedami, taikydami įvairias dailės technikas, surengė puikią piešinių parodėlę „Geltona, žalia, raudona“.

 

Kiekviena šventinės savaitės diena buvo ypatinga, netradicinė, edukacinė, įdomi, patraukli. Tautinio kostiumo dieną vaikai susipažino su lietuvių liaudies tautiniais kostiumais, jų atsiradimo istorija, atskirų drabužių pavadinimais, jų naudojimu ir paskirtimi, savitais ornamentais, raštais. Ugdytiniai turėjo galimybę paliesti drabužius, pasimatuoti klumpes, vyžas, pasigrožėti suvalkietiška prijuoste, apsivilkti sermėgą, apsijuosti tautine juosta. Vaikai džiaugėsi lėlėmis, kurias sukūrė ir tautiniais drabužiais papuošė Marijampolės Rygiškių Jono gimnazijos dailės mokytoja Zita Kisielienė.

Lietuviško žodžio dieną vaikai deklamavo eilėraščius apie meilę Lietuvai, jos gamtos grožį, klausėsi dzūkiškos, žemaitiškos šnekos, minė mįsles, dainavo.

 

Liaudies dainų ir šokių dieną mūsų lopšelyje-darželyje vaikučius ir visą bendruomenę linksmino Marijampolės folkloro ansamblis „Žibinyčia“. Skambėjo lietuvių liaudies dainos, ansamblio nariai ne tik parodė keletą Lietuvos įvairių etnografinių regionių šokių, bet ir pakvietė išmokti šokti kartu. Vaikai, auklėtojos noriai sukosi bendruose rateliuose. Nuoširdus, šiltas bendravimas vaikams suteikė daug gerų emocijų, įsimintinų akimirkų.

 

Lietuvos šimtmečio proga vaikai dainavo, šoko, deklamavo, kiekviena grupė dovanojo dovanas, kurias ruošė iš širdies. Lopšelio-darželio „Šaltinėlis“ bendruomenės nariai, pasipuošę tautiniais kostiumais, mojuodami vėliavėlėmis, sveikino Lietuvą. Minėdami Kovo 11-ąją, vaikai pasipuošė ir džiaugėsi fondo „Švieskime vaikus“ dovana –Juozo Statkevičiaus kurtais tautiniais kostiumais.

Viliamės, kad vaikų, jų artimųjų atmintyje išliko gimtinės pažinimo, meilės savo šaliai, tautiškumo ir pilietiškumo jausmo dalelė.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.