Kūrybinė stovykla žengia pirmyn

Aleksas Bartnikas
,
kūrybinės stovyklos projekto vadovas

Šventojoje jau šeštą kartą sėkmingai praėjo Kaliningrado srities ir Vilniaus lietuvių namų mokinių tradicinė vaikų kūrybinė stovykla „Palikimas 6“. Šiemet 30 jaunųjų kūrėjų buvo pasiryžę sukurti muzikos, animacijos ir dokumentikos trumpametražį filmą „Sutartinių pynė“, skirtą Pasaulio lietuvių metams ir Juozo Tumo-Vaižganto gimimo 150-osioms metinėms paminėti.

 

Trumpai apie filmą. Vaikų sukurtos kino juostos scenarijus plėtojamas remiantis sutartinių kūrimo principu. Iš pradžių skamba vienas pagrindinis dainos motyvas, vėliau prie jo jungiasi antras, trečias ir ketvirtas atlikėjas, kol visi kartu sukuria nesibaigiantį, harmoningą muzikinį skambesį. Daugumą sutartinių atlieka patys vaikai.

Filme taip pat įterptos pasaulio lietuvių jaunimo šeimų istorijos. Kiekvienas jo kūrėjas trumpai pasakoja savo šeimos istoriją. Glaustos istorijos vaizdingose animacinėse scenose pasibaigia simboliškai, suformuodamos vingiuotą giją. Šios skirtingos gijos susipina į bendrą margą filmo tautinę juostą. Tautinė juosta piešiama su besikeičiančiais raštais ir spalvomis. Saulutės, paukščiai, žalčiai, ąžuolo lapai ir kiti juostų simboliai vis pasikartoja. Vaizdų ritmas atitinka skambančios lietuviškos sutartinės taktus. Ši juosta didėja, prie jos jungiasi vis naujos gijos iš visų pasaulio kraštų. Juosta sukasi erdvėje, tolsta danguje kartu su skrendančiais paukščiais. Sukasi pasaulio gaublys, kurį apjuosia juosta ir sūkuriu keliauja į Lietuvą, į Vingio parke vykstančią lietuvių Dainų šventę. Juosta apglėbia dainuojantį jaunimą, savo spalvomis išmargindama dalyvių figūras.

 

Be to, trumpuose epizoduose pasakojama apie tremtinius, vežamus į Sibirą, lietuvius, emigravusius į Europą ir Ameriką, parodomas prieškarinis ir Antrojo pasaulinio karo Lietuvos laikmetis. Prisimenami tautinio sąmoningumo gaivintojai, iškilios asmenybės: Vydūnas, Vaižgantas, Basanavičius ir kt. Filme panaudojami jų tekstai apie meilę tėvynei, frazės, sveikos gyvensenos pamokymai.

Kūrybinį procesą vykdė žinomi Lietuvoje ir svetur animacijos kūrėjai: Valentas Aškinis ir Jūratė Leikaitė- Aškinienė, etnologė Laura Lukenskienė. Savo indelį įnešė ir Marijampolės folkloro ansamblis „Dijūta“ (vadovė Audronė Jusaitytė).

 

Stovyklos organizatoriams rūpėjo ir vaikų poilsis, jų sveikatos stiprinimas ir pažintis su Lietuvos kultūros paveldu. Vyko kasdieniai užsiėmimai prie jūros ar baseine, gimtadienių minėjimai, ekskursijos pajūryje, išvykos į Klaipėdos jūrų muziejų ir delfinų pasirodymo stebėjimas, apsilankymas Vydūno kultūros centre Kintuose. Neapsieita ir be atsisveikinimo laužo. Šią programos dalį vykdė stovyklos vadovė Tatjana Pavlova, auklėtojos Natalija Sevastjanovienė ir Elena Vasiljeva, fizinio lavinimo vadovė Inga Jončienė.

Stovyklą aplankė svečiai: LR generalinis konsulas Olegas Skinderskis ir Marijampolės Kristijono Donelaičio draugijos pirmininkė Vida Mickuvienė su savo draugijos nariais.

 

Kūrybinės stovyklos programą parėmė LR švietimo, mokslo ir sporto ministerija, Čikagos Mažosios Lietuvos lietuvių draugija. Liekame dėkingi sveikatos centro „Energetikas“ vadovybei už kokybiškai suteiktas sąlygas. Dėkingi ir savo partneriams – Vilniaus lietuvių namams bei Vilniaus technologijų ir dizaino kolegijai.

Pridedame filmo ir stovyklos kasdienybės vaizdo klipus: https://youtu.be/qvN2OWV2ouQ, https://youtu.be/oI8jM2Lo6xM.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.