Inžinerinės pramonės ir energetikos profesiniai įgūdžiai – parodoje „Studijos 2020“

Milena Puchova
,
Vilniaus technologijų mokymo centro Plėtros skyriaus vedėja

„Internetas studijų programos neišrinks“ – tokiu šūkiu visus jaunuolius ir mokytojus šiais metais pasitinka tarptautinė mokymosi, studijų ir karjeros planavimo paroda „Studijos 2020“.

Lietuvos pramonės augimas pastaraisiais metais – vienas iš didžiausių Europos Sąjungoje. Darbuotojų stygius pramonėje vis auga. Statistikos departamento duomenimis, daugiausia laisvų darbo vietų pernai metų ketvirtąjį ketvirtį buvo pramonėje – 3,8 tūkst. (23,5 proc. visų laisvų darbo vietų).

O ką inžinerinei pramonei gali pasiūlyti profesinės mokyklos? Šiais metais 4-oje „Litexpo“ salėje savo stende įsikurs 9 Lietuvos profesinio mokymo įstaigos, supažindinančios su Inžinerinės krypties programomis profesinio mokymo sektoriuje.

Pažintis su mikrovaldikliais

 

Vilniaus technologijų mokymo centras kvies gyvai susipažinti su mikrovaldikliais, jų panaudojimu ir programavimu. Prie mikrovaldiklių bus jungiama įvairaus sudėtingumo elektros grandinės ir vykdomas jų valdymas, užprogramuojant patį valdiklį (panaudojant jutiklius, vykdiklius ir įvairias sąsajas pavyzdžiui, LCD ekranai, ultragarso jutikliai ir pan.) „Mikrovaldikliai yra naudojami Išmaniojoje elektronikoje: nuo buitinių prietaisų – šaldytuvų ar mikrobangų krosnelių – iki gamybos įmonių ir palydovų“, – supažindina profesijos mokytojas Vaclavas Zelenkevičius, nekantraudamas papasakoti daugiau apie šiuolaikinių mechatroninių sistemų panaudojimą.

 

„Aš nuo vaikystes domėjausi elektros prietaisais. Jau tada žinojau, kad noriu būti inžinieriumi“, – sako Dominykas Bazys, elektriko amato besimokysiantis ne tik Lietuvoje. Netrukus jis išvyks į trijų mėnesių stažuotę Bulgarijoje, kur praktinius įgūdžius tobulins realioje darbo vietoje. Kelionė, ir visos su pragyvenimu susijusios išlaidos yra dengiamos iš programos „Erasmus+“ lėšų.

Dar vienas besimokantysis, kurį galėsite sutikti stende – Arnoldas Kozlovskis. Jis nusprendė mokytis inžinerijos, nes su šia sritimi planuoja sieti savo ateitį, o profesinę mokyklą pasirinko, norėdamas pagilinti savo praktines žinias dar prieš stodamas į aukštąją.

Išankstinis žiemos priėmimas

 

Šiais metais parodoje numatyta nauja tema – mokymasis visą gyvenimą! Temą padiktavo poreikis kalbėti apie tai, kokios kompetencijos ir žinios yra reikalingos jau dabar, kai darbo rinka susiduria su kvalifikuotos darbo jėgos trūkumu, o vis daugiau žmonių renkasi darbus, kurie jiems teikia malonumą ar virsta pomėgiu.

Galimybę įgyti papildomą elektriko profesiją ir praplėsti savo profesines žinias pasinaudojo ir Ugnius Matutis. Jis prisipažįsta ne tik norėjęs užpildyti trūkstamas žinias bet ir ieškojęs papildomų iššūkių: „Specialybė pasirodė įdomi. Per trumpą laiką įgijau daug žinių bei praktinių įgūdžių, paskatinusių mano susidomėjimą šia sritimi. Baigęs mokslus, tikiuosi įgūdžius panaudoti, įrengiant individualius namus ar butus, galbūt, diegti išmaniųjų namų sistemas. Labiausiai patinka sudėtingesnės schemos, variklių valdymas, elektronika“, – pasakoja jis.

Ugnius Matutis jau turi apdailininko profesiją. Kaip ir kiti geriausiai besimokantys mokiniai, jis vyks tobulinti elektriko įgūdžių į Slovėniją, kur atliks praktiką realioje darbo vietoje.

 

Norintys nelaukti rudens, o naujos profesijos mokytis jau netrukus, yra kviečiami dalyvauti ankstyvajame žiemos priėmime, kuris vyksta iki vasario 11 d. Įstojusieji per ankstyvąjį priėmimą, mokytis pradės iškart po sutarties su profesinio mokymo įstaiga pasirašymo.

Atsižvelgiant į išaugusį specialistų poreikį, daugiau vietų šiemet skiriama inžinerinei pramonei, sveikatos priežiūrai ir socialiniam darbui. Iš viso per 2020 m. į profesinio mokymo įstaigas planuojama priimti 20 610 naujų mokinių – tai 420 daugiau nei pernai.

Paklausios programos

 

Vilniaus technologijų mokymo centras šiame priėmimo etape kviečia mokytis dvejose inžinerinės krypties programose:

Elektrikas – tai nauja programa susilaukusi didelio stojančiųjų dėmesio 2019 m priėmime. Įgiję šią kvalifikaciją asmenys, galės dirbti įmonėse, kurios montuoja ir eksploatuoja vartotojo elektros įrenginius, žemosios ir aukštosios įtampų skirstomuosiuose ir perdavimo tinkluose. (Plačiau).

 

Automatinių sistemų eksploatavimo mechatronikas (susipažinti) – itin paklausi profesija ketvirtosios pramonės revoliucijos kontekste. Šią kvalifikaciją pernai įgijęs Drąsutis Bitinas džiaugiasi sėkminga karjera ir išskiria vieną pagrindinių profesinės mokyklos privalumų: „Profesinėje mokykloje yra gaunama daugiau praktinių įgūdžių, o profesinė kvalifikacija yra įgyjama kur kas greičiau, todėl ir savo karjerą galėjau pradėti negaišdamas laiko“, – sako Automatinių sistemų eksploatavimo mechatronikos programos absolventas D. Bitinas. Vilniaus technologijų mokymo centre 70 proc. mokymosi laiko kompleksiškai sudaro praktinės užduotys, praktinių projektų vykdymas ir praktika įmonėje, todėl visas dėmesys yra skiriamas praktinių įgūdžių lavinimui.

 

Priėmimas vyksta LAMA BPO sistemoje (http://profesinis.lamabpo.lt/) iki vasario 11 d.

Dar tik svarstančius apie mokymosi kelią ir tuos, kurie žino, kad nori eiti inžineriniu keliu, kviečiame gyvai pasikonsultuoti parodoje „Studijos 2020“ vasario 6–7 d. parodų centre „Litexpo“.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.