Internete būk saugus kasdien!

Aurelija Dirginčienė

Saugaus interneto diena švenčiama kartą per metus. Ją švenčia daugelyje pasaulio šalių ir ne tik švietimo įstaigose. Šiaulių „Juventos“ progimnazijoje šią dieną stengiamasi paminėti taip, kad vaikai ją prisimintų ir suprastų, kur riba tarp saugaus ir nesaugaus interneto. Štai pirmokai keliauja į edukaciją. Sankryžoje užsidega raudona šviesoforo šviesa. Mokinukai su mokytoja aptaria, kada jie galės eiti per gatvę. Situaciją prilygina saugiam / nesaugiam internetui, prisimena, kada galima pereiti gatvę.

 

Saugaus interneto savaitės metu vaikai susipažino su saugaus interneto simboliu – mėlynu meškiuku. Kodėl mėlynu? Tikras galvosūkis! Galvosūkis, kurį pirmokai įminė! Koks kompiuterio ekranas? Mėlynas – štai ir atsakymas. Tai ne viena užduotis, kurią turėjo įveikti vaikai – daug jų laukė ir Šiaulių miesto vaikų bibliotekoje „Šaltinėlis“, į kurią pirmokai keliavo ne tik knygeles pasikeisti, bet ir dalyvauti saugaus interneto dienos paminėjime.

Daug džiaugsmo suteikė darbas grupėse. Vaikai gamino Saugaus interneto dienos plakatus, iš buitinių atliekų kūrė mėlynuosius meškiukus, buvo vieni iš parodos mokyklos bibliotekoje organizatorių.

 

Užduotys mokyklos koridoriuose, paruoštos QR kodu, kurį reikėjo išmokti nuskenuoti, kad būtų galima atsakyti į klausimus ar sužinoti informacijos apie internetą. Kiekvienas galėjo pasitikrinti savo žinias, atlikdamas saugaus interneto testą.

 

Įdomiausia ir įsimintiniausia pirmokams buvo – tai penktokų, visuomeninės organizacijos „Gelbėkit vaikus“ grupės narių paruošta trumpa miniatiūra apie susirašinėjimą su nepažįstamu žmogumi internete. Mokiniai sužinojo, jog nesaugu rašyti duomenis apie save, tėvelius, namų adresą. Draugiško interneto simbolis „Meškiukas“ priminė pradinukams, kurie duomenys yra asmeniniai, o kurie nėra laikomi privačiais ir jais galima dalytis internete.

 

Ne tik pradinukai minėjo saugaus interneto dieną – per žmogaus saugos pamokas penktokai nagrinėjo galimas grėsmes bendraujant internetu. Juventiečiai aptarė daug temų: socialinių tinklų nauda ir pavojai, patyčios elektroninėje erdvėje, sukčiai internete: kaip nuo jų apsisaugoti, intymaus turinio žinučių, nuotraukų ir filmukų viešinimas, programuotojo profesija, kokių gebėjimų reikia, norint dirbti šį darbą. Vyko netradicinė viktorina „Mano duomenys internete“, skirta 5–8 klasių mokiniams.

 

Saugaus interneto savaitė, kurios tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis, pasibaigė. Tačiau gyvenimas su internetu tęsiasi. Teisūs pirmokai, padarę išvadą, kad su internetu reikia gyventi visus metus saugiai!

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.