Vaiko emocinio intelekto ugdymas ikimokyklinėje įstaigoje

Kas yra emocinis intelektas? Tai – galimybė suprasti save ir kitus. Jau antrus metus Kėdainių lopšelis-darželis „Aviliukas“ įgyvendina ikimokyklinio ugdymo programą „Kimochis“, kurią įsigijo dalyvaudamas rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiosios programos sveikatos projektų konkurse.

Programa supažindina vaikus su emocijomis, jausmais, formuoja gebėjimą būti atsakingam, pagarbiam, atspariam, atjaučiančiam, maloniam, drąsiam.

 

Programoje išdėstytos pamokos pateikiamos 3 etapais. Pirmame etape vaikai supažindinami su personažais. Kiekvienas iš jų atspindi skirtingo charakterio ugdytinius. Personažai yra estetiški, patrauklus, mylimi vaikų. Jie turi savo mėgstamą spalvą, valgį, pomėgį, gyvenamą vietą. Kimochiai turi kišenėles, kuriose „gyvena“ jausmukai. Supažindindami vaikus su personažais kalbame ne tik apie jų savitumą, charakterio savybes, pomėgius, bet ir apie jausmus, emocijas. Mokomės savitvardos pratimų, savikontrolės, bendravimo įgūdžių, diegiame empatijos pagrindus.

 

Antroje programos dalyje vaikai supažindinami su 5 „Kimochis“ bendravimo raktais:

  • Atkreipk pašnekovo dėmesį.
  • Naudok ramų balsą.
  • Naudok ramų veidą ir kūną.
  • Pasirink tinkamus žodžius.
  • Ištaisyk skaudinančias situacijas.

„Kimochis“ – socialinio ir emocinio ugdymo programa. Ji ugdo penkias esmines socialines ir emocines kompetencijas (CASEL): savęs pažinimą, savęs valdymą, socialinį pažinimą, santykių kūrimo įgūdžius, atsakingą sprendimų priėmimą.

Trečioje dalyje kalbamės apie jausmus. Apie tai, kada jaučiame, bendraudami su bendraamžiais mokomės atpažinti socialinius ženklus, tokius kaip veido išraiška, kūno kalba ar balso tonas.

Ši programa ugdo asmenybę, kuri puikiai žino ko nori, geba įvardyti savo vidinę savijautą, yra atsakinga ir pagarbi.

 

Audronė GAILIUVIENĖ

Kėdainių l.-d. „Aviliukas“ auklėtoja metodininkė

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.