Turininga humanitarinių dalykų savaitė

Sigita Šližauskaitė
,
humanitarinių dalykų metodinės grupės pirmininkė, anglų kalbos mokytoja metodininkė

Puoselėk gimtąją kalbą, pažink šalį, kurios kalbą mokaisi, – su tokiomis mintimis humanitarinių dalykų mokytojos Maišiagalos Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Algirdo gimnazijoje organizavo mokiniams veiklas, kurios sudomintų, motyvuotų ir skatintų mokytis gimtosios bei užsienio kalbų. Visos savaitės veiklos išsiskyrė įvairove, kūrybiškumu, netradicine mintimi, forma ir mokinių aktyviu dalyvavimu – nuo mažiausių iki vyriausių gimnazistų.

 

Išskirtinis dėmesys buvo skiriamas kalboms, kurios nėra pagrindinės mūsų gimnazijoje. Vokiečių kalbos mokytoja Neringa Pukalskienė kvietė į parodą susipažinti su Vokietijos miestais. Medžiagą parodai nemokamai paskolino Goethe’s institutas (kultūros institutas, skatinantis vokiečių kalbos mokymąsi užsienyje ir puoselėjantis tarptautinį kultūrinį bendradarbiavimą). Vyresnioji rusų ir prancūzų kalbų mokytoja Danutė Stapulionienė organizavo prancūzų kalbos užsiėmimą.

Rusų kalbos veiklos išsiskyrė spalvingumu. Vyko viktorina „Rusų kalbos paslaptys“, pirmus metus rusų kalbos besimokantys ir tik šiais metais pradėję jungti raides į junginius šeštokai dalyvavo jiems skirtame iššūkyje – dailyraščio konkurse. Gimnazijoje taip pat buvo surengta paroda „Skaitome rusiškai“.

 

Ig ir IIg klasių mokinius geriau pažinti savo šalį bei Maišiagalos kraštą kvietė lietuvių kalbos vyresniosios mokytojos Daiva Čatrauskienė ir Rasa Kitkauskienė. Jos organizavo konferenciją „Lietuvos vietovardžiai“, „Maišiagalos asmenvardžiai“. Konferencija išsiskyrė pranešimų įvairove: „Šmaikščiausi Lietuvos vietovardžiai“, „Iš vandenvardžių kilę vietovardžiai“, „Užsienis Lietuvoje“ ir kt.

2019-ieji paskelbti Vaižganto metais, tad netradicinę kūrinių analizės formą pasirinkusios lietuvių kalbos vyresniosios mokytojos Daiva Čatrauskienė, Rita Karbočiuvienė ir Rasa Kitkauskienė organizavo kūrybines dirbtuves, per kurias skaitė Vaižganto kūrinius, o savaitės pabaigoje kvietė į Juozo Tumo-Vaižganto kūrinių ištraukų interpretacijų „skaitymo dėžučių“ parodą.

Skaitmeniniame amžiuje, kai didžioji dalis teksto rašoma kompiuteriu ir daili rašysena tampa neaktuali, lietuvių kalbos mokytojos kartu su pradinio ugdymo mokytojomis surengė dailyraščio konkursą „Rašom 2019“. Įsitikinome, kad rašyti dailyraščiu nemenkas iššūkis net ir vyresniųjų klasių mokiniams.

 

Anglų kalbą mylintiems mokiniams iššūkių taip pat netrūko. Šiais metais vyresniosios anglų kalbos mokytojos Dalios Jutelienės iniciatyva organizuotas Vilniaus r. Avižienių metodinio centro 3–4 klasių anglų kalbos konkursas „SpellingBee 2019“ (angl. „spell“ – ištarti paraidžiui, „bee“ – susirinkimas). Šis renginys sulaukė išskirtinio pradinukų susidomėjimo ir gausaus dalyvių būrio. Pakviečiau mokinius iš arčiau pažinti šalis, kuriose kalbama angliškai: Jungtinę Karalystę ir Jungtines Amerikos Valstijas, organizavau dvi anglų kalbos viktorinas: 56 klasių mokiniams „The UK“ ir 78 klasių – „British & American culture“. Abiejose viktorinose komandos turėjo sugalvoti savo pavadinimą, jį iliustruoti ir prisistatyti anglų kalba. „Kahoot“ iššūkis tikrino mokinių žinias apie angliškai kalbančias šalis, jose esančias žymias vietas, žymius žmones, tradicinius patiekalus ir kt. Žinoma, svarbus buvo pastabumas anglų kalbos rašybos ypatumams. Toliau laukė praktinės užduotys: žemėlapio išmanymas, geografinių vietų atpažinimas, skirtumai tarp British ir American English kalbų. Bene daugiausiai emocijų, aplodismentų ir juoko sulaukė iššūkis komandų kapitonams.

 

Džiaugiamės užsimezgusiu bendradarbiavimu su Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada Vilniuje, kur lankėsi 5–IIg klasių mokiniai kartu su manimi. Turiningai praleidę laiką gimnazistai grįžo pilni įspūdžių, pasitikėjimo dėl savo anglų kalbos žinių ir planuodami susitikimą su diplomatais mūsų gimnazijoje.

Šią savaitę taip pat radome laiko ir jėgų dalyvauti „Kalbų kengūrose“ (anglų, vokiečių, rusų). Laukiame gerų rezultatų, nes dalyvių susidomėjimas didžiulis. Ne ką mažesnis dalyvių skaičius buvo Nacionaliniame diktante. Mano mokinys Nikas Kim (Ig klasė) puikiai pasirodė anglų kalbos konkurso rajono etape ir užėmė III vietą.

 

Kartu su kolegėmis esame įsitikinusios, kad humanitarinių dalykų savaitė buvo kupina sėkmės, kūrybinių idėjų, ieškojimų ir atradimų džiaugsmo. Norinčius susipažinti su visomis humanitarinių dalykų savaitės veiklomis kviečiame užsukti į gimnazijos interneto puslapį www.ldkalgirdo.vilniausr.lm.lt ar „Facebook“ paskyrą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.