Tarptautinę moterų ir mergaičių moksle dieną – padrąsinimai rinktis mokslininkės kelią

„Kuo daugiau akcentuosime lyčių lygybės svarbą visose srityse, kuo daugiau stiprių lyderių moterų matysime įvairiuose formatuose, tuo labiau įkvėpsime mergaites ir moteris – mūsų pasiekimams nėra jokių lubų, yra tik pasiryžimas, sunkus darbas ir tikėjimas savimi“, – sako švietimo, mokslo ir sporto viceministrė Agnė Kudarauskienė.

 

Sveikindama Tarptautinės moterų ir mergaičių moksle dienos proga surengto nuotolinio renginio dalyvius viceministrė pasidžiaugė, kad pokyčiai, nors ir pamažu, vyksta – 4 iš 12 Lietuvos universitetų rektorių 4 iš 11 institutų direktorių yra moterys. Vis dėlto, pasak viceministrės, dar reikės daug nuveikti, kol bus galima pasakyti, kad moterys ir mergaitės gali visapusiškai ir lygiavertiškai dalyvauti moksle.

 

Vasario 11-ąją Baltijos šalių mokslininkių asociacijos „BASNET Forumas“ organizuotame nuotoliniame renginyje dalyvavo per 200 mokinių iš daugiau nei 25 Lietuvos gimnazijų. Renginį atidariusi asociacijos „BASNET Forumas“ prezidentė, fizikos mokslų daktarė, doc. Dalia Šatkovskienė pabrėžė, kad Jungtinių Tautų Organizacijos 2015 metais paskelbta Tarptautinė moterų ir mergaičių moksle diena skirta priminti, kad mokslas ir lyčių lygybė yra gyvybiškai svarbūs siekiant darnaus pasaulio vystymosi.

Mergaites ragino rinktis tiksliuosius mokslus                    

 

Žymios Lietuvos fizikės, biochemikės, biotechnologės, matematikės ir jūrų mokslų atstovės pasakojo apie savo kelią į mokslą, pristatė šiuolaikines mokslo problemas, kurias teks spręsti jaunajai mokslininkų kartai.

 

Astrofizikė, Lietuvos mokslo premijos laureatė, Vilniaus universiteto (VU) Fizikos fakulteto prof. habil. dr. Gražina Tautvaišienė pasakojo apie egzoplanetas ir žmonių susirūpinimą dėl „senstančios“ Saulės. Klaipėdos universiteto Jūros tyrimų instituto mikrobiologė dr. Marija Kataržytė atkreipė dėmesį į problemas, kurias kelia didėjanti tarša, kalbėjo apie globalinio atšilimo padarinius Baltijos jūrai.

 

Kauno technologijos universiteto Matematikos ir gamtos mokslų fakulteto doc. dr. Loreta Saunorienė pasakojo apie praktinį matematikos taikymą, pavyzdžiui, nustatant paslėptą informaciją ir deformacijas. VU Matematikos ir informatikos fakulteto matematikė prof. dr. Valentina Dagienė mergaites skatino siekti įgyvendinti savo svajones ir nebijoti nesėkmių. Mokslininkei 2016 metais buvo įteiktas Europos skaitmeninio pasaulio moters apdovanojimas, skirtas kompiuterių mokslo pradininkės Ados Lovelace 200-osioms gimimo metinėms paminėti.

 

Drąsiai rinktis tiksliuosius mokslus moksleives skatino „L‘Oreal-Unesco“ Baltijos šalių programos „Moterims moksle“ laureatė, VU Gyvybės mokslų centro biotechnologė Joana Smirnovienė ir LRT metų apdovanojimų „Metų atradimas 2021“ laureatė, fizikė-technologė, Fizinių ir technologijos mokslų centro darbuotoja ir VU Fizikos fakulteto doc. dr. Renata Butkutė.

Daugiausiai protmūšio prizų laimėjo moksleivės

 

Renginys baigėsi protmūšiu, kuriame dalyvavo beveik 200 moksleivių iš Lietuvos miestų ir miestelių. Jie turėjo atsakyti į mokslininkių pateiktus klausimus apie lyčių lygybę moksle, žymias mokslininkes, padariusias įtaką tiksliųjų mokslų raidai ir renginyje pristatytas mokslo sritis.

 

Žaidimo dalyviai buvo vertinami ne tik už atsakymų tikslumą, bet ir už atsakymo greitį. Kadangi pirmieji teisingi atsakymai pateikti per beveik tą patį laiką, organizatoriai nusprendė skirti 8 pirmąsias ir 8 antrąsias premijas. Už teisingiausiai atsakytus klausimus apie lyčių lygybę moksle asociacija „BASNET Forumas“ įsteigė specialųjį prizą – Kiuri muziejaus ir Marion Augustin knygą „M. Kiuri. Moteris, pralenkusi savo laiką“.

 

Specialųjį prizą laimėjo geriausiai ir greičiausiai į visus klausimus atsakęs dešimtokas Martynas Bagušas iš Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos. Šios gimnazijos moksleiviai intelektiniame žaidime pasirodė geriausiai – prizus laimėjo net 4 gimnazistai. Daugiausiai prizų skirta protmūšyje dalyvavusioms mergaitėms.

 

Apdovanotos ir aštuonių geriausiai į klausimus atsakiusių moksleivių klasės – pavasarį jos bus kviečiamos apsilankyti Vilniaus, Kauno ir Klaipėdos universitetų ir institutų mokslinėse laboratorijose.

 

ŠMSM inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.