Sveika mityba – iššūkis darželio bendruomenei

Birutė Danilaitienė
,
visuomenės sveikatos priežiūros specialistė, dietistė
Ligija Venskaitienė, Valerija Prazdeckienė
,
Kauno l.-d. „Nežiniukas“ auklėtojos

Šių metų rudenį, įsigaliojus naujam maitinimo tvarkos aprašui, daugelis švietimo įstaigų susidūrė su sveikos mitybos iššūkiais. Ne išimtis ir mūsų lopšelis-darželis „Nežiniukas“.

Įrodyta, kad daugelį įpročių žmogus įgyja būtent vaikystėje, todėl labai svarbu sveikos gyvensenos įgūdžius diegti nuo pat mažumės. Mūsų darželio bendruomenei buvo kur kas lengviau prisitaikyti prie pokyčių, nes sveikiau maitinti vaikus pradėjome gerokai anksčiau: po truputį mažinome cukraus kiekį gėrimuose ir gaminiuose, patiekalų gamybai naudojome pilno grūdo miltus, makaronus. Siekiame, kad pokyčiai mityboje nebūtų drastiški, leidžiame prisitaikyti skonio receptoriams, priprasti prie mažesnio druskos ir cukraus kiekio patiekaluose, atsižvelgiame į individualius mitybos įpročius. Tai viso kolektyvo darnios pastangos, nes ugdyti valgymo kultūrą, išmokyti vaiką teisingai maitintis – išties didelis darbas. Ieškome būdų, kaip padėti, formuoti teigiamą požiūrį į sveiką maistą. Stengiamės suteikti vaikams žinių, dažnai prie stalo primename, ką, su kuo ir kaip reikia valgyti, koks maistas ir kodėl yra svarbus mūsų organizmui (pavyzdžiui, morkas valgome tam, kad geriau matytų akytės, obuoliai stiprina dantukus ir pan.).

 

Visa lopšelio-darželio bendruomenė tikslingai ir kūrybiškai organizavo sveikos gyvensenos ir mitybos veiklas.

Grupės „Saulutės“ vaikams buvo vestas rytmetis-pokalbis „Sveikas maistas – stiprus ir sveikas vaikas“. Pasakojome, kokie maisto produktai yra sveiki, kokie ne. Buvo žaidžiami kūrybiniai siužetiniai ir didaktiniai žaidimai, pavyzdžiui, „valgomas – nevalgomas“; „sveikas – nesveikas“ ir kiti. Darželio dietistė supažindino vaikus su sveiko maisto piramide.

Grupės „Ežiukai“ atvira veikla specialiųjų grupių vaikams „Skanu ir sveika“ buvo skirta sensoriniams suvokimams lavinti ir sveikos mitybos įpročiams formuoti. Vaikams užsiėmimą vedė į svečius atvykęs zuikis, kuris į grupę atnešė pilną krepšį įvairių skanėstų. Visgi ne visi skanėstai tinkami valgyti, todėl vaikai, zuikio padedami, turėjo atsirinkti, kas netinka, nesveika. Per veiklą vyko pokalbiai apie sveiką ir nesveiką maistą. Aptarėme ir lyginome įvairių vaisių bei daržovių spalvas, formą, dydį.

 

Grupėje „Boružėlės“ vyko rytmetis „Saugok sveikatą, gerk kvapnią arbatą“. Vaikai buvo supažindinami su įvairiomis vaistažolėmis, su auklėtoja apžiūrėjo Augustės mamos atneštas žoleles. Ugdytiniai susidomėję tyrinėjo vaistinius augalus, aiškinomės, kur jie auga, nuo kokių ligų patartina gerti skirtingų žolelių arbatas. Vėliau visi kartu skanavo dilgėlių arbatą, pasaldintą medumi.

Grupės „Kačiukai“ popietė kartu su tėveliais „Gaminame kartu – valgome sveikiau“ buvo skirta vaikų suvokimui apie sveiką mitybą ugdyti, įtraukiant šeimos narius. Kiekviena šeima pasiruošė po sveiko patiekalo receptą, reikiamus produktus ir įrankius. Per popietę tėveliai kartu su vaikais gamino savo patiekalą. Ugdytiniams itin patiko draugija, visi buvo išradingi. Šaunią popietę vainikavo bendros vaišės, receptų aptarimas ir pasidalijimas.

 

Visų mūsų bendras tikslas yra sveikas vaikas. Tikime, kad dirbdami darniai, įtraukdami šeimas galime pasiekti esminių vaikų mitybos pokyčių. Sveikos mitybos ugdymo procesas orientuotas į vertybes, kurios vaikui augant plečiasi, tobulėja, tampa įpročiu, o vėliau – socialine norma.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.