Sportas – sveikata. Mūsų nuotaika gera

Dalia Dambrauskienė
,
Kauno l.-d. „Vaivorykštė“ ikimokyklinio ugdymo mokytoja

Judėti vaikas pradeda jau būdamas mamos įsčiose. Gimęs vaikas instinktyviai, nesąmoningai judina rankas, kojas, taip stiprindamas širdies-kraujagyslių, kvėpavimo, kaulų, raumenų ir nervų sistemą. Kaip teigia Marija Montessori, judesys yra asmenybės vystymosi pagrindas. Fizinis neveiklumas sumenkina ir protinį pajėgumą. Kai kūnas yra neveiklus, sustingsta ir protas – tampa abejingas, tingus. Todėl reikėtų ne stabdyti vaiko judesius, bet sudaryti palankias sąlygas laisvai ir prasmingai reikštis. Judesio ribojimas sukelia fizines, psichines, nervų ir kitokias ligas, šiuo metu ir nutukimą. Fizinis aktyvumas visapusiškai stiprina vaiko organizmą ir sveikatą. Tik gaila, kad mes, suaugusieji, vaikus nevalingai stengiamės atpratinti nuo šios labai reikalingos veiklos, fizinio aktyvumo.

 

„Atsargiai, nelipk, nukrisi, užsigausi, išsipurvinsi“ – šios ir kitos frazės  girdimos parkuose, kiemuose iš vaikus prižiūrinčių asmenų. Dėl didelės meilės, saugojimo, perdėto globojimo stabdome, kartais net ir atgrasome domėjimąsi aktyvia, sportine veikla. Taip stabdome visapusišką vaiko vystymąsi, atimdami poreikį judėti, patiriant judėjimo džiaugsmą.

 

Mokslininkų tyrimai įrodė, kad vaikui augant yra tam tikri laikotarpiai vieniems ar kitiems poreikiams, susidomėjimui atsirasti. Jei vaikas su tuo nesusiduria ar yra slopinamas jo poreikis, toks kaip judėti, vėliau jis jau nesugeba atitinkamai veikti arba užpildyti susiformavusią spragą yra daug sunkiau. Kai mes manome, kad sportuoti vaikas yra dar per mažas, ima formuotis ilgalaikis organizmui nepalankus stereotipas. Vaikas nuo mažumės įpranta prie komforto, nejudraus gyvenimo būdo. Tai vėliau turi įtakos vaiko nenorui domėtis aplinka, mokytis ir jo nutukimui. Kad taip nenutiktų, mūsų, mokytojų, pareiga skatinti vaikus (nepamirštant ir jų tėvų) nuo mažų dienų pamilti sportą. Kaip žinia, vaikai auga semdamiesi patirties iš artimiausios aplinkos, tai yra šeimos, vėliau ikimokyklinio ugdymo įstaigos, mokyklos, kiemo. Todėl būtina, kad vaikas artimiausioje aplinkoje matytų sportuojančius žmones ir mėgintų juos mėgdžioti, o vėliau ir tikslingai sportuoti.

 

Mūsų ugdymo įstaigoje, Kauno lopšelyje-darželyje „Vaivorykštė“, jau patys mažiausieji pratinami pradėti dieną nuo mankštos stebint, o vėliau ir prisijungiant. Įvairių sportinių renginių metu mažieji visada dalyvauja stebėdami, kaip vyresnių grupių vaikai, broliai, sesės ir jų tėvai varžosi įvairiose estafetėse, varžybose, patirdami džiugių emocijų.

Organizuodami sportinius renginius didelį dėmesį skiriame jų tikslui – ką vaikas tobulins, ko išmoks, su kokiomis sporto šakomis susipažins, ar pagilins jau turimas žinias ir kt. Ruošdamiesi sportiniams renginiams atkreipiame dėmesį, kad žaisdami, sportuodami vaikai ugdytųsi greitumą, lankstumą, vikrumą, ištvermę, jėgą, pusiausvyrą, orientavimąsi erdvėje bei draugiškus santykius.

 

Sportiniai renginiai mūsų darželyje organizuojami ištisus metus („Nėra blogo oro, yra tik netinkama apranga“). Mokslo metus mūsų įstaiga pradeda tradiciniu renginiu „Susipažinkime“. Jo metu vyksta įvairios sportinės varžybos ir estafetės. Jų metu mažiausieji, tik pirmus metus lankantys ugdymo įstaigą, lopšelio vaikai ir jų šeimos nariai dažniausiai būna stebėtojai. Visa bendruomenė, dalyvaudama įvairiose sportinėse rungtyse, patiria džiugių emocijų, išbando sportinę jėgą, ištvermę, kartais ir pralaimėjimo kartėlį.

Kol dar įkyriai nelyja lietus, rudenį įstaigos kieme pasikviečiant ir socialinius partnerius rengiami įvairūs sportiniai renginiai, varžybos, kurių metu pristatomos mažiau populiarios sporto šakos. Tokie renginiai kaip „Apibėk darželį“, „Sportuoti su draugu gera“, „Diena be automobilio“, „Fechtavimas“ ir pan. sustiprina įstaigos ir bendraminčių bendrystę.

 

Žiemą esant palankioms sąlygoms rengiame žiemos olimpiadą, rogučių estafetes, futbolą, kuris labai patinka vaikams, ir įvairius kitus vaikų pasiūlytus žaidimus. Gaila, kad ši žiema pašykštėjo sniego, tačiau šią spragą užpildėme rengdami viktorinas, kurių tikslas – suteikti vaikams kuo daugiau informacijos, kaip saugiai sportuoti, pristatyti kuo įvairesnes sporto šakas, ne tokias populiarias mūsų šalyje, bet labai naudingas vaiko sveikatai, tokias kaip ledo ritulys, dailusis čiuožimas, fechtavimas, dviračių sportas, plaukimas, dziudo, karatė ir pan. Viktorinų metu vaikai turėjo galimybę pristatyti patinkančias ir jau pamėgtas sporto šakas, pasiektus laimėjimus.

Žiemą organizuojamos įvairios sportinės varžybos („Trikrepšio festivalis“, „Lietuvos mažųjų žaidynės“, „Varžosi visi“ ir pan.), į kurias noriai įsitraukia ugdytinių tėvai ir visa bendruomenė. Atkeliavus pavasariui ir vasarai sportas vėl persikelia į kiemo teritoriją. Dieną pradedame lauke, darydami mankštą. Rengiame daug įvairių projektų, renginių, kuriuose dominuoja įvairios sportinės užduotys.

 

Kiekvieną vasarą mūsų įstaigoje veikia stovykla „Vaivorykštės sveikuoliai“. Jos metu nuo pat ryto iki vakaro vyksta įvairūs užsiėmimai, tokie kaip „Rask lobį“, „Kas stipresnis“, virvės traukimas, futbolo, krepšinio, estafečių varžybos ir diskoteka. Na ir kas gali būti geriau, negu vandens dienos. Jų metu vaikai maudosi pripučiamuose baseinuose, bėgioja po trykštančiu „fontanu“, kovoja su vandens šautuvais, vandens balionais ir kt.

 

Visus mokslo metus skiriame didelį dėmesį vaikų sveikatai, sveikatos kompetencijos ugdymui. Siekiame, kad vaikas pajustų, suprastų ir įsitikintų, kad sportavimas suteikia naudos žmogaus sveikatai, gerina tarpusavio santykius, suteikia daug džiaugsmo, pasitikėjimo savo gebėjimais. Stengiamės, kad sportas dominuotų ir kasdienėje veikloje, vaikai savarankiškai organizuotų judrius žaidimus, rengtų įvairias estafetes, varžybas, užsiimtų aerobika, gimnastika ir pan. Tikimės, kad vaikai, išėję į mokyklą, gebės saugoti bei stiprinti savo sveikatą, lankys sporto būrelius, kad įgyta patirtis taps gyvenimo būdu.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.