Spalvų, šešėlių ir veidrodžių karalystėje

Ligita Deveikienė
,
Telšių l.-d. „Mastis“ ikimokyklinio ugdymo mokytoja

Ikimokyklinio amžiaus vaikų vaizduotės stimuliavimui ypatingai reikšmingos kasdienės jutiminės patirtys bei žaismės ar netikėtumo situacijos.

 

Telšių lopšelio-darželio „Mastis“ grupių „Kiškučiai“ ir „Žvirbliukai“ vaikai kartu su manimi, mokytoja Ligita Deveikiene, visą sausį aktyviai įsitraukė į įspūdžių kupiną „eTwining“ projektą „Spalvų, šešėlių ir veidrodžių karalystėje“ (angl. „In the realm of colors, shadows, and mirrors“). Man nuolat talkino mokytojų padėjėjos, tėveliai ir mokytoja Dalia Balsienė. Projektą organizavo ir koordinavo Šiaulių lopšelio-darželio „Ežerėlis“ mokytoja Rūta Gedvilienė, prisidėjo devyniasdešimt penkios Lietuvos ir septyniolika Turkijos ikimokyklinio ugdymo įstaigų.

 

Šio projekto metu naudodamos veidrodžius, šešėlius, apšvietimą, spalvas kasdienėje vaikų veikloje stengėmės sukurti netikėtų situacijų. Veiklas organizavome ne tik patalpoje, bet ir lauke. Projekto tikslas – ugdyti vaiko inžinerinius gebėjimus ir kritinį mąstymą, tad naudojome nemažai STEAM (gamtos mokslų, technologijų, inžinerijos, meno ir matematikos taikymo) elementų. Kūrybiškai taikydami pasiūlytas projekto idėjas ir vaikai, ir mokytojos įgijo naujos patirties.

 

Pirmąją savaitę tyrinėjome veidrodinius atspindžius: stengėmės išvysti savo veidukų atspindžius samčiuose, metaliniuose dubenėliuose, šaukštuose… Tik įsivaizduokite, kiek juoko buvo, lyg kreivų veidrodžių karalystėje. Ant veidrodžių piešėme putomis, bėrėme valgomąją sodą, sniegą, piešėme raštus, raides, skaičius; išsinešę veidrodį į kiemą, gaudėme pilkų debesų atvaizdus, saulės blyksnius, stebėjome apsnigusių medžių šakų raizgalynę…

 

Antrąją savaitę gaudėme savo ir draugų šešėlius. Anksti ryte ir vakarais, sutemus, itin susidomėję bandėme išgauti gyvūnų figūrėlių, pirštukinių ir pačių gamintų lėlių šešėlius.

 

Trečiąją savaitę vaikai žaidė su spalvų ir šviesų gausa. Palapinėje stebėjo mirguliuojančių lempučių žvaigždyną, o pasišviesdami žibintu ir įdėmiai žvalgydamiesi ieškojo lobio, pūtė oro burbulus, šaldė spalvotus ledo kristalus.

 

Nepaprastai džiaugiamės nauja patirtimi ir galimybe dalytis idėjomis su kolegomis, patyrėme netikėtų įspūdžių bei spalvingų emocijų.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.