Socialiniai pedagogai ieškos būdų užtikrinti vaiko ir šeimos gerovę

Lietuvos socialiniai pedagogai ir kiti vaiko gerovės profesionalai šiandien, spalio 10 d., dalyvauja sueigoje – kūrybinėse dirbtuvėse „Vaiko ir šeimos gerovė – visų rankose“.

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) Švietimo akademijoje Vilniuje (buvusiame Lietuvos edukologijos universitete) vyksiančiame renginyje užsiregistravo dalyvauti apie 300 socialinių pedagogų ir kitų vaiko gerovės profesionalų. Klaipėdos kraštui šioje sueigoje taip pat atstovaus švietimo pagalbos specialistai.

 

„Vykstančios švietimo reformos ir augantys iššūkiai mokyklose, daugėjant socialiai ir emociškai apleistų, specialiųjų poreikių bei sudėtingas situacijas išgyvenančių vaikų skaičiui, lemia vis didesnį socialinio pedagogo vaidmenį“, – sako viena iš socialinės pedagogikos profesijos pradininkių Lietuvoje VDU profesorė Giedrė Kvieskienė.

Lietuvos socialinių pedagogų asociacijos direktorė Auksė Petruškevičiūtė tikina, kad itin svarbu analizuoti socialinių pedagogų poreikių tendencijas, aptarti darbo sąlygas ir krūvius, kurie dabartinėje situacijoje kelia nerimą.

 

Nuo 2018 m. sausio 1 d. didžiausias mokinių skaičius vienam socialinio pedagogo etatui mokykloje – iki 400 mokinių, tad turėjo būti steigiami papildomi etatai ten, kur šis skaičius viršijamas. Tačiau, pasak A. Petruškevičiūtės, taip nėra, o šiuo metu socialinę pedagoginę pagalbą teikiančių specialistų atlygis už darbą yra apgailėtinas, daug mažesnis nei mokytojų.

 

„Apmaudu ir neramu stebėti, kaip socialiniai pedagogai desperatiškai bando atlikti pagrindines savo pareigas užtikrinant vaiko ir šeimos gerovę, tačiau tuo pat metu yra priversti draskytis tarp keleto darbų, nes oriai išgyventi tampa nebeįmanoma. Pastaruoju metu suintensyvėjo socialinių pedagogų kaita, gausėja dėl perdegimo atsisakančių darbuotis šioje srityje, pareigas palieka ilgametį įdirbį ir aukštas kvalifikacines kategorijas turintys specialistai“, – apgailestauja Klaipėdos miesto socialinių pedagogų metodinio būrelio pirmininkė Areta Skukauskienė.

 

Švietimo valdymo informacinės sistemos 2018 m. duomenimis, bendrojo ugdymo mokyklose pagrindines pareigas ėjo 904, ikimokyklinio ugdymo įstaigose – 112 socialinių pedagogų, kiti dirba vaikų dienos centruose, pedagoginėse psichologinėse tarnybose, ligoninėse, vaiko teisių apsaugos tarnybose ir kitose įstaigose. Šie specialistai, dažnai dar vadinami „vaikų advokatais“, teikia socialinę pedagoginę pagalbą vaikams ir jų tėvams, mokytojams, siekia užtikrinti pozityviąją vaikų socializaciją. 2014 m. Švietimo ir mokslo ministerijoje, minint socialinės pedagogikos Lietuvoje 25-metį, apdovanoti 73 geriausi šalies socialiniai pedagogai ir socialinės pedagogikos mokslui nusipelnę mokslininkai.

 

Lietuvos socialinių pedagogų asociacijos inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.