Sekretoriaus profesija – kompleksinis įvairių darbo funkcijų junginys

Milena Puchova
,
Vilniaus technologijų mokymo centro Plėtros skyriaus vedėja

Sekretoriaus ar administratoriaus poziciją įmonėse dažniausiai užima moterys ir merginos, manoma, dėl kruopštumo ir gebėjimo organizuoti savybių. Būtent todėl ši profesija neretai apipinta rožiniais stereotipais.

Ilgametę patirtį, kuruojant ir mokant būsimuosius sekretorius, sukaupusi Vilniaus technologijų mokymo centro pedagogė Nijolė Lukšienė pastebi, kad, nors iš tiesų vaikinų mokytis sekretoriaus amato ateina retai, šios profesijos atstovai susiduria ir su kitais iššūkiais.

„Būsimoms sekretorėms reikia galvoti ne tik apie šiandieną, bet ir apie tai, kaip įmonės ir organizacijos atrodys po dešimties metų, kai jose nebeliks popierinės dokumentacijos, o tradicines griežtas pareigybių piramides pakeis vadinamieji „horizontalūs“ biurai, kuriuose sklandžiai dirbs bendradarbių komandos“, – akcentuoja N. Lukšienė.

 

Apie naujųjų laikų artėjimą byloja ir pastaruoju metu išaugę reikalavimai sekretoriams ir biuro administratoriams. Pasak specialistės, norint tobulėti besikeičiančioje darbo rinkoje, reikia ne tik mokytis naujovių, bet ir plačiai žiūrėti į savo profesiją bei darbą.

N. Lukšienė ragina pažvelgti į sekretoriaus profesiją ne viena perspektyva: „Sekretoriaus funkcijos – ne tik dokumentų valdymas ar interesantų sutikimas bei atsiliepimas į telefono skambučius ar personalo vadyba. Iš tiesų, sekretoriaus ar biuro administratoriaus profesija – kompleksinis įvairių darbo funkcijų junginys“.

Nijolė Lukšienė, įgijusi sekretoriaus kvalifikaciją, liko dirbti mokykloje ir ilgą laiką dirbo administratore. Dabar čia ji moko būsimąsias sekretores ir puikiai žino, kokių žinių ir praktinių įgūdžių labiausiai reikia siekiantiems dirbti biuro administratoriais ar sekretoriais.

 

Vilniaus technologijų mokymo centre siekiantys įgyti sekretoriaus kvalifikaciją gali to pasiekti trumpiau nei per metus. Baigę mokymo(si) programą absolventai geba valdyti dokumentus ir organizuoti sekretoriato (raštinės) darbą, išmano greito ir kokybiško spausdinimo technologijas, dokumentų rengimo ir įforminimo taisykles, moka dirbti įvairia organizacine biuro technika, padės organizuoti įstaigos archyvo darbą. Būsimas sekretorius išmoksta pasirinkti tinkamus bendravimo ir informacijos perdavimo būdus, lavina darbotvarkės, laiko, įvairių renginių ir kelionių planavimo bei organizavimo įgūdžius, išmano darbo ir verslo etiketą. Įgijęs sekretoriaus kvalifikaciją asmenys turi plačias karjeros galimybes – gali dirbti įvairias funkcijas atliekančiose įstaigose, įmonėse, organizacijose arba tęsti mokymąsi aukštojoje mokykloje.

 

Priėmimas vyksta Lietuvos aukštųjų mokyklų asociacijos bendrojo priėmimo organizavimo (LAMA BPO) sistemoje. Prašymai teikiami internetu www.profesinis.lamabpo.lt iki rugpjūčio 12 d.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.