Šalkauskiečiai paminėjo filosofo Stasio Šalkauskio 135-ąsias gimimo metines

Irena Kiltanavičienė
,
Šiaulių Stasio Šalkauskio g-jos neformaliojo švietimo ir pagalbos skyriaus vedėja

Gruodžio 16 d. sukako 135-eri metai, kai gimė filosofas Stasys Šalkauskis. Minint šią sukaktį, Šiaulių Stasio Šalkauskio gimnazijoje vyko daug ir įvairių renginių, įprasminančių visus keturis pagrindinius Stasio Šalkauskio filosofijos principus (kūnas, dvasia, protas, kūrybiškumas), kuriais grindžiamas ugdymas(-is) gimnazijoje. Renginius organizavo, juose dalyvavo, vienaip ar kitaip prie jų prisilietė beveik visa gimnazijos bendruomenė.

 

Užsienio kalbų pamokose I–IV klasių gimnazistai anglų, rusų, vokiečių kalbomis rašė laiškus Stasiui Šalkauskiui. Juose jie pasakojo apie save ir savo svajones, apie šiandienos ir ateities gimnaziją bei dalijosi mintimis apie filosofo idėjų ugdyti protą, kūną, sielą ir kūrybiškumą svarbą ne tik gimnazistui, bet ir kiekvienam žmogui.

 

Pasak Ritonės Šalkauskienės, labiausiai Stasys Šalkauskis mylėjo jaunimą, nes iš jo tikėjosi Lietuvai dvasinio elito, kuris gali atnaujinti visą tautą didingam dvasiniam gyvenimui. O atnaujinti tautą gali tik tas, kuris suvokia visuminio ugdymosi svarbą ir prasmę, kuris ne tik žino svarbiausias žmogiškąsias vertybes, bet ir jomis gyvena. Šalkauskiečiai giliai išieškotais kūrybiniais darbais projekte „S. Šalkauskio filosofija atviruke…“ (vad. Daiva Railienė) įrodė savo brandą, parodydami, kad S. Šalkauskio idėjos jiems yra suprantamos ir artimos.

 

Artėjant jubiliejinei datai, didžiulės bendraminčių grupės dėka dienos šviesą išvydo gimnazijos laikraštis „TEBŪNIE TIESA, GĖRIS IR GROŽIS!“ (vad. Inga Martinkutė). Jame sugulė istoriniai S. Šalkauskio gyvenimo faktai, gimnazistų kūrybiniai darbai ir pamąstymai apie žmogiškąsias vertybes, be kurių neįsivaizduojamas žmogaus gyvenimas ir jaunosios žurnalistės, pirmokės Ignės pokalbis su gimnazijos direktore Loreta Tamulaitiene apie S. Šalkauskio asmenybę, atsakomybę, vadovaujant vienintelei tokiu garbingu vardu pavadintai mokyklai bei atkaklumo svarbą, siekiant užsibrėžtų tikslų.

 

Renginių ciklą, skirtą Stasio Šalkauskio 135-osioms metinėms papildė ir gimnazijos Mokinių parlamento organizuota diskusija „Žmogus privalo gyventi tiesoje – manyti, kaip gyvena, kalbėti, kaip mano (S. Šalkauskis)“. Čia savo mintimis apie savanorystę ir knygas, apie šiuolaikinių technologijų naudą ir žalą, apie asmenines savybes, kurios bus labai svarbios ateities kartoms su šalkauskiečiais pasidalijo daugeliui gerai pažįstama šiaulietė Lina Lukytė, šiuo metu gyvenanti Briuselyje ir dirbanti Europos parlamente. Tą pačią dieną Sukilėlių kalnelyje vyko ir Šiaulių miesto savivaldybės viešosios bibliotekos inicijuoto ir organizuoto Šiaulių miesto gimnazijų moksleivių esė konkurso „Koks yra lietuvių tautos charakteris“ laimėtojų apdovanojimo ceremonija. Džiugu, kad tarp dešimties laureačių – ir praėjusių metų abiturientės, dabar jau studentės Abigailė C. ir Roberta D.

 

Ir tai dar ne viskas. Baigėsi mėnesį trukęs SŠG ėjimo iššūkis „135“, kuriame dalyvavo net 158 gimnazijos bendruomenės nariai: mokiniai, jų tėvai, mokytojai, kiti gimnazijos darbuotojai. O gegužės 14 d. ant filosofo Stasio Šalkauskio kapo sužibo atminimo žvakutės ir skambėjo ištraukos iš šalkauskiečių laiškų šiam garbiam žmogui…

 

„Gerb. Stasy Šalkauski, mokykla, į kurią einu, pavadinta Jūsų vardu. Joje gyvos idėjos, kurios buvo ir tebėra svarbios – gėris, meilė, grožis. Šios idėjos skatina siekti tikslų, pažinti įvairius dalykus, padeda tobulėti ir svarbiausia – atrasti save, pažinti žmones, esančius šalia, bei aplinką, kurioje gyvename. (…) Ačiū už Jūsų idėjas, kuriose slypi tiek daug nepaprasto savęs atradimo“ (Kamilė).

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.