Pilaitės gimnazija atspindi bendruomenišką požiūrį į architektūrą

Šiandien Vilniuje atidaroma Pilaitės gimnazija – išskirtinė: tai pirmoji ugdymo įstaiga sostinėje, kuri buvo kuriama mokiniams ir pedagogams bei Pilaitės bendruomenei. Prieš trejus metus laimėjusi architektūrinį konkursą mokyklos pastatui projektuoti „DO architects“ komanda siekė, kad ilgai laukta gimnazija taptų ne tik mokykla, bet ir bendruomenės centru.

Tikslas – burti bendruomenę

 

„Projektuodami Pilaitės gimnaziją laikėmės pagrindinio principo – galvoti apie žmones, kuriems tai skirta. Pastatus ir viešąsias erdves kuriame žmonėms suburti. Tikime, kad ir ši gimnazija gali būti ne tik puiki mokykla, bet ir vieta Pilaitės bendruomenei augti“, – sakė Andrė Baldišiūtė, projekto architektė ir viena „DO architects“ įkūrėjų.

Mokyklą aktyviai kūrė ir bendruomenė

 

Projektavimo procese aktyviai dalyvavo ir Pilaitės bendruomenė, kaimynystėje esančios mokyklos administracija ir mokiniai.

Gimnazija suprojektuota taip, kad bendruomenė kuo plačiau galėtų naudotis pastatu ne pamokų metu. Daug dėmesio skirta tiek mokyklos, tiek bendruomenės sporto reikmėms. Aplink gyvenantys vaikai projektą įvertino dar neįvykus oficialiam jo atidarymui – prie mokyklos įrengtos atviros sporto, vaikų žaidimų ir pramogų erdvės jau tapo vienu traukos centrų.

 

„Pilaitės bendruomenės atstovams esame ypač dėkingi – jie pateikė daug vertingų įžvalgų, bendras mūsų visų darbas dar labiau sustiprino projektą. Džiaugiamės, kad galėjome kurti tardamiesi su žmonėmis, kurie pastatu naudosis kasdien“, – komentavo A. Baldišiūtė.

Naujoji mokykla išskirtinė dar ir tuo, kad ji pirmoji Lietuvoje, kurios projektas buvo parinktas per architektūrinį konkursą. Naujai įvesti architektūros kokybę vertinantys kriterijai konkurso metu leido išrinkti geriausią sprendimą ir tuo pat metu užtikrinti veiksmingą įgyvendinimą bei kaštų kontrolę.

Kaimynystei draugiška architektūra

 

Konkursą laimėjusi „DO architects“ gimnazijos projektui skyrė trejus metus, kuriant ir įgyvendinant jį skirtingu laikotarpiu prisidėjo per 18 architektų.

„DO architects“ komanda dėl projekto vientisumo ir kokybės parengė pilną interjero ir baldų projektą, suprojektavo aplinkinių gatvių, pėsčiųjų ir dviračių takų projektus. Visi šie sprendiniai jau įgyvendinti, o gausiai apželdintomis gatvėmis bendruomenė džiaugiasi jau nuo pavasario.

 

Gimnazijos pastatas suprojektuotas palei gatvę. Taip buvo siekiama draugiškos, jaukios mokyklos: tokios, pro kurios langus galima praeiti, o po įėjimo stogeliu palikti dviratį ar slėptis nuo lietaus. Šalia įrengtos lauko viešosios erdvės – jose daug augalų, naudotos natūralios gražiai senstančios medžiagos – betonas, medis, metalas.

„Turbūt geriausiai pastatą reprezentuojanti erdvė – vidinė aikštė su laiptais. Tai vieta, skirta susibūrimams, bendravimui, aplink ją buriamos visos viešos funkcijos, tokios kaip renginių salė, valgykla, biblioteka, sporto salės“, – komentuoja vienas projekto architektų Kasparas Žiliukas.

 

Pagrindinė vidaus amfiteatrinė erdvė buvo pritaikytai ir judėjimui su negalia. Laiptuose įkomponuota serpantininė nuovaža suteikė erdvei ne tik funkcionalumo, bet ir architektūrinės išraiškos.

Pats gimnazijos pastatas yra labai kompaktiškas. Jį sudaro bendrųjų erdvių branduolys ir perimetru jį juosiantis klasių žiedas. Klasės ir salės į holus atveriamos įrengiant vitrinas ir stiklines duris. Šis permatomumas mokiniams užtikrina saugią aplinką. Tokiu sprendimu kuriama „Klasės be sienų“ koncepcija, suteikianti galimybę stebėti ir dalyvauti visos mokyklos veiksme.

Projekto skaičiai

 

Gimnazija – teritorija:

 • Sklypo plotas – 18 276 kv. m.
 • Mokyklos sporto ir rekreacijos parkas (saugomoje mokyklos teritorijoje) – 7 915 kv. m (iš jų 3 000 kv. m futbolo aikštelė, apie 1000 kv. m universali aikštelė, 100 m bėgimo takas, 4 įgilintos ir želdynais apsodintos lauko klasės, skveras, želdynai).
 • Viešosios laisvai aplinkiniams prieinamos erdvės – 4 650 kv. m (reljefinė dviračių trasa, vaikų žaidimų aikštelės, riedlenčių parkas).
 • Sutvarkytas gatvės plotas – 8 871 kv. m (pėsčiųjų takai, dviračių takai, želdynai).
 • Stogo terasa – apie 510 kv. m.
 • Pasodinta augalų – apie 25 000 vnt.
 • Sukurta stovėjimo vietų – 66 gatvėje ir 28 sklype.

 

Gimnazija – pastatas:

 • Bendras pastato plotas – 11 782 kv. m.
 • Sportui skirtas plotas – 1 529 kv. m (pagrindinė sporto salė ir 5 mažosios salės).
 • Mokymo erdvių skaičius – 80.
 • Planuojama mokinių – 1 000.

 

Pirmame aukšte visos erdvės suprojektuotos taip, kad būtų pritaikoma bendruomenei:

 • Atskira aktų salė – apie 300 kv. m.
 • Mokslo aikštė / amfiteatras – apie 530 kv. m.
 • 2 chemijos, 2 fizikos, 2 biologijos laboratorijos.
 • Darbų kabinetas, robotikos kabinetas, valgykla su galimybe sujungti su aktų sale ir maisto ruošos (technologijų) erdvė.

 

Generalinis rangovas – UAB „Jungtiniai projektai“.

Statinio konstrukcijų projektuotojai – UAB „INHUS Engineering“.

Inžinerinių sistemų projektuotojai – UAB „Baltic Engineers“.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.