Mokymai „Pasakojimas kaip tiltas tarp virtualaus ir sensorinio pasaulio“

Aurelija Leišienė, Daina Kantauskienė
,
mokymų dalyvės

2023 m. gegužė. Išsiruošimas 13-os valandų kelionei, prieš ją iki vėlumos daromi neatidėliotini darbai (juk kas kitas padarys…), kita kalba (pasirodo, kuri nusiteikti bendrauti itališkoje aplinkoje ne visiškai tinka), žmonės, su kuriais vėl pažindinsiesi, bendrausi. Kam tiek stengtis? Negi panašių temų negalima išmokti Lietuvoje? Galima. Žinoma, galima. Bet pasirinkus „Erasmus+“ mokymų kelią gauni daug daugiau. Visiems, kurie po šių mokymų užduoda klausimą, ką naujo išmokau, atsakymas vienas – ši programa, ši patirtis nėra vien apie tai, ką išmokau. Tai ir apie tai, ką atradau savyje ir kituose, kiek užaugau.

 

Dalyvavome mokymuose „Pasakojimas kaip tiltas tarp virtualaus ir sensorinio pasaulio“ (angl. „Storytelling as a Bridge Between the Virtual and the Sensory“). Pasakojimo kilmė, ryšys su sensoriniais pojūčiais ir skaitmeninių galimybių pritaikymu. Taip, kai kas žinoma, kai kas atsiminta, kai kas sužinota ir išbandyta naujai. Susiejus su nauja aplinka, žmonėmis, kultūra ir kalbomis, patirtis įgauna visai kitokį atspalvį. Taigi, klausėmės, kūrėme, pristatinėjome, išbandėme vieni kitų sukurtus pasakojimo ir žaidimų modelius. Įdomu tiek pat, kiek ir sudėtinga.

 

Pažintis su jauna mokytoja Sabrina, jos atviros veiklos stebėjimas apie Europos kilmę, kuri siejama su graikų mitologija, dievais. Vaikų jaudulys prisistatant angliškai. Mokytoją papildanti bibliotekininkė Andrrea, veiklos metu vaikų dėmesį išlaikanti intonacijomis ir sensoriniais akcentais. O kur aplinkoje dėmesį Europos Sąjungai kuriantys organizatoriai. Vėliau vizitas po ikimokyklinio skyriaus erdves. Negalėjome atsistebėti, kaip tiek mamų visose ikimokyklinio ugdymo grupėse vienu metu ruošiasi šventei. Mokykloje Instituto Maria Ausiliatrice Soverato tai įprasta, nes didelis dėmesys skiriamas šeimai, jos įsitraukimui.

 

 

Mokymuose žavėjo ne tik tai, kaip informacija pateikta tiesiogiai susijusi su tema, bet ir… veiklos lauke bet kokiu oru (lijo išties daug). Mokymas būti pastabiems detalėms – tam, kas padeda mums pažinti supančią aplinką: medžiai, jų formos, lapai ir pan., ką mums tai pasako apie jų kilmę, supančius žmones, kokia galima jų atsiradimo istorija. Tai buvo puikus biologijos žinių pritaikymo aspektas, vedantis link pasakojimo kūrimo. T. y. link pasakojimo kūrimo struktūros, garsų, simbolių, spalvų panaudojimo, jo virtualumo, kuris siejamas ne vien su IKT panaudojimu, bet ir su žmogaus vidinio pasaulio, emocijų, jausmų įtraukimu. Mokymų metu akcentuota mintis, kaip glaudžiai pasakojimo kūrimas susijęs meditacija, gebėjimu atsipalaiduoti, nusiraminti. Lektoriaus tolerancija ir gebėjimas priimti nenumatytus veiksnius – prieinančius ir savo pagalbą siūlančius pašaliečius (beje, net ir laisva anglų kalba).

 

Vienai iš mūsų šie „Erasmus“ mokymai pirmieji. Kitai – ne, tačiau turbūt patys stipriausi Europos sąjungos vienybės pajautimui. Mūsų daug, mes iš 12-os skirtingų šalių, skirtingo lygmens mokyklų, pasirinkę skirtingas temas. Tai kur ta vienybė? Organizatoriai pasistengė, kad būtume įtraukti į Euro Soul festivalį – lygiagrečiai mokslų galimybė stebėti renginį, kurio metu vaikai žaidžia futbolą, o tarpuose  patikrina žinias apie Europos sąjungą. Kaip skatinami vartoti anglų kalbą, pradedant nuo mažųjų pirmokėlių. Koks dėmesys kiekvieno dalyvio šaliai! Vėliavų akcentai, veiklos skatinančios bendrauti tarpusavyje, pažinti aplinką bei čionykščius. Vietinės teatro trupės pasirodymas surengtas specialiai šiai progai – sėdėjome be žado, kai juokas pynėsi su jauduliu, apmąstymais, giliomis paslėptomis mintimis, Kalabrijos krašto pristatymu.

 

Po šių mokymų aišku viena kad nesvarbu kiek kartų tenka turėti galimybę dalyvauti „Erasmus+“ programoje, tai kaskart galimybė atrasti kažką naujo, nepajausto, bet labai reikšmingo mums, kaip vieningos Europos pilietėms.

 

Mokymai organizuoti pagal „Erasmus+“ programos finansuojamą projektą „Inovacijos ugdyme – nuo naujų skaitmeninių iki sporto bei sensorinių metodų“ (Nr. 2021-1-LT01-KA122-SCH-000014193).

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.