Meduolių namelio paslaptis

Kalėdų šventės pačios gražiausios ir laukiamiausios ne tik vaikų, bet ir suaugusiųjų. Meduolis – tai kelias kartas vienijantis gardėsis. Kiekvienu atveju pasirinkimas gali atrodyti naujai – tereikia geros idėjos, ir pyragas, tortas ar keksas pasipuoš kalėdiniu apdaru, žinoma, mūsų mažieji smaližiai labiausiai laukia meduolių namelio. Namelis su langinėmis, kaminu, atvertomis durimis, apšerkšnijusiais langais, varvekliais ant stogo, spalvingomis čerpėmis, šilta žvakės liepsna, apsuptas pusnynų, išpuoštų eglių, linksmų žmogelių… Tokio imbierinio svajonių pasaulio kūryba Kalėdų laukimą lydi ne vienuose namuose. Pačių meduolių istorija siekia senovės Graikiją ir Egiptą, kada jie buvo naudojami apeigoms, o eksperimentai su imbieru prasidėjo XI a., kai Senąją Europą pasiekė prieskoniai iš Artimųjų Rytų. Už imbierinius meduolių namelius turėtume dėkoti broliams Grimams. Būtent jų pasakos herojai Jonukas ir Grytutė, beklaidžiodami miške, priėjo meduolių namuką, apšviestą žvakės. Po šios pasakos meduolių nameliai taip išpopuliarėjo, kad tapo neatsiejamu švenčių atributu, šeimos ritualu. Tradicija iš Vokietijos pasklido po įvairias šalis. Neaplenkė šis gardėsis ir Lietuvos – dabar užima garbingą vietą ant Kalėdų stalo.

 

Mėgstama tokį namuką dovanoti draugams, šeimos nariams. Jam reikia: 450 g miltų, 150 g rudojo cukraus, 100 g margarino, 2 kiaušinių, 100 g medaus, 1 arbatinio šaukštelio gesintos sodos, prieskonių meduoliams. Į dubenį – įmušti kiaušinius, supilti cukrų, medų ir tirpintą margariną, viską išmaišyti. Dubenį dėti ant garų (puodo su verdančiu vandeniu) ir maišyti, kol cukrus ištirps, nukelti nuo garų, supilti sodą ir gerai išsukti, tešla suputos – neišsigąskite. Tada suberti miltus ir užminkyti maloniai minkštą tešlą (jeigu per skysta, pridėkite miltų), bet tešla turi būti ne kieta. Atšaldyti nereikia, iš karto kočiokite ir išspauskite norimas figūrėles ir formas. Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių temperatūros, kiškite meduoliukus ir tik jiems iškilus traukite lauk. Palikite atvėsti. Atvėsusias namelio dalis sulipdykite baltu glaistu, luktelėkite, kol šis sustings, tada dekoruokite. Jei būgštaujate, kad dekoruoti bus sunku, išpieškite atskiras detales ir namelį lipdykite paskui. Namuko sienoms sutvirtinti papildomai galite naudoti dantų krapštukus. Puošyba – kiekvieno individuali fantazija.

 

Edukacine veikla „Meduolinio namelio paslaptis“ norėjome vaikams sukurti kalėdinę nuotaiką, leisti pajusti kūrybos džiaugsmą, supažindinti su maisto produktų įvairove, jų naudingomis savybėmis ir svarba žmogaus gyvenime. Taip buvo ugdomas draugiškumas, geros emocijos. Skatinome draugiškumą, norą padėti vienas kitam, komandinį darbą. Pasikvietėme ugdytinės mamytę Olgą, kad padėtų mums su vaikučiais pasigaminti meduolių namelį. Darbas virte virė. Vaikai dekoravo ne tik namelį, bet ir imbierinius sausainiukus. Dirbome ir ragavome, ragavome ir dirbome. Ir štai namukas baigtas, nuostabus, paslaptingas…

 

Klaipėdos l.-d. „Traukinukas“ inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.