Lizdeikos gimnazija valstybės gimtadieniui skiria žinias

Svetlana Sluckienė
,
Lizdeikos g-jos mokytoja

Minint 102-ąsias Lietuvos Respublikos atkūrimo metines, Radviliškio Lizdeikos gimnazijoje vyko 25-asis respublikinis mokinių „Žynio-2020“ ir rajoninis „Žyniuko“ konkursai. Svarbu paminėti, jog šie konkursai kasmet pritraukia būrius mokinių ne tik iš gimtojo miesto, rajono, bet ir kitų respublikos mokyklų. Šiais metais „Žynio“ konkurse sulaukta dalyvių iš Kretingos r. Salantų, Panevėžio Juozo Balčikonio ir Tauragės Versmės gimnazijų. Net trijų Šiaulių miesto gimnazijų (Didždvario, J. Janonio bei Šiaulių Universitetinės) eruditai atvyko į Lizdeikos gimnaziją rungtis žinių kovoje. Konkurso tikslas – skatinti mokinius domėtis Lietuvos valstybės istorija, šiuolaikinio gyvenimo procesais ir logiškai mąstyti.

 

Kol jaunieji eruditai atliko užduotis, jų mokytojai ir gimnazijos svečiai dalyvavo praktikume „Smėlio terapija emocijų valdymui“, kurį vedė Lizdeikos gimnazijos psichologė Reda Maselskienė. Naudodama smėlio terapijos metodą, psichologė paskatino mokytojus giliau pažinti save, atskleidė terapinę darbo su smėliu naudą, akcentavo šios veiklos poveikį žmogaus jausmams, mąstymui, nuotaikai, elgsenai. Šio metodo pradininkas garsus psichologas C. Jungas, o pats metodas Vakarų pasaulyje taikomas jau daugiau nei 75 metus. Ši terapija laikoma viena veiksmingiausių ir saugiausių psichologų naudojamų terapijos rūšių. Pasak psichologės, smėlio terapija išlaisvina emocijas, nuramina, padeda labiau atsiverti pasauliui, susidėlioti mintis.

 

Laukdami vertinimo komisijos rezultatų, mažieji „Žyniukai“ dalyvavo jiems numatytose veiklose.  Matematikos mokytoja metodininkė Laima Duglas 6–8 klasių mokiniams vedė praktikumą „Mokomės įdomiai ir kūrybingai“. Užsiėmimo metu vyko „Auksinio proto varžytuvės“: mokiniai grupėse atliko užduotis, reikalaujančias loginio mąstymo, o nugalėtojų komandai buvo įteiktas Lizdeikos gimnazijos simbolis – pelėdžiukas. Kitai 3–5 klasių moksleivių grupei R. Maselskienė pravedė praktikumą „Tautinė juostelė dovanai ir kasdienai“. Mažieji „Žyniukai“ noriai įsitraukė į veiklą, mokėsi pinti lietuvišką trispalvę tautinę juostelę. Ši patirtis mokiniams pasirodė itin įdomi ir vertinga, nes tokia trispalvė – puiki dovana sau ir kitiems valstybės šventės proga. Į netradicinio formato diskusiją „Noriu–nenoriu. Kur riba?“ intelektualiuosius „Žynius“ pakvietė Lizdeikos gimnazijos etikos mokytojas metodininkas Vladas Vaidžiulis. Ši diskusija, prasidėjusi žaismingu balionų pūtimu, perėjo į pilietinės atsakomybės bei pilietinės pareigos plotmę.

 

Vertinimo komisijai susumavus rezultatus, įvyko apdovanojimų ceremonija, kurią pradėjo gimnazijos vaidilutės, įnešusios šventąją ugnį, ir žynys Lizdeika. Sveikinimo žodį svečiams tardama Lizdeikos gimnazijos direktorė Ina Bajarauskaitė džiaugėsi, kad konkursas kasmet sukviečia daug jaunų žmonių, norinčių pademonstruoti savo žinias, erudiciją, intelektą. I. Bajarauskaitė – šio konkurso įkvėpėja ir palaikytoja – pabrėžė ryžtingumo ir atkaklumo svarbą, siekiant žinių, ir skatino mokinius nenustoti siekti, ieškoti ir atrasti, išgyventi pažinimo džiaugsmą. Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyriaus metodininkė-projektų koordinatorė Edita Varneckienė paakino mokinius aktyviai dalyvauti konkursuose ir siekti kuo geresnių rezultatų, o stengtis verta, nes nugalėtojai sulaukia dovanų ir padėkų. Konkursams prizus ir padėkas įsteigė gimnazijos partneriai, rėmėjai, palaikytojai – Radviliškio rajono savivaldybės švietimo ir sporto paslaugų centro Suaugusiųjų ir jaunimo neformaliojo ugdymo skyrius, Radviliškio rajono savivaldybė, nuolatinis konkurso globėjas Seimo narys Vytautas Juozapaitis.

Metų „Žyniu“ paskelbta Radviliškio Lizdeikos gimnazijos abiturientė Rosita Jasaitytė. Šios mokinės istorija – atkaklumo ir užsispyrimo pavyzdys. Mokinė konkurse dalyvauja nuo antros klasės – 10 metų. „Tai daugiau negu pusė mano gyvenimo“, – teigia mokinė. Rosita „Žyniuko“ konkursuose yra pelniusi garbingas antrąją ir trečiąją vietas, tad pergalės skonis jai pažįstamas. Mokinė ne tik gerai mokosi, bet ir turi ambicijų. Baigdama gimnaziją ji išsikėlė sau du tikslus. Pirmasis – gauti Lizdeikos gimnazijos premiją, kuris, beje, buvo pasiektas šiais mokslo metais – rugsėjo pirmąją, Mokslo ir žinių dieną, jai įteikta gimnazijos premija už aukštus mokymosi pasiekimus ir Lizdeikos gimnazijos vardo garsinimą. Antrasis ambicingas tikslas, kuris daugelį metų vedė ją pažinimo keliu – tai noras nugalėti „Žynio“ konkurse. Ir tai jai pavyko. Paklausta, kaip tapti geriausia savo paties versija, mergina atsakė, jog tokiam konkursui neužtenka ruoštis metus – tą daryti reikia visą gyvenimą, nuolat tobulintis, kasdien domėtis pasaulio naujienomis, kaskart norėti atrasti kažką naujo, įdomaus, siekti mokslo, žinių ir bandyti tai atlikti maksimaliai gerai. Kitas garbingas apdovanojimas buvo įteiktas Lizdeikos gimnazijos 3 klasės mokiniui Dovydui Paškauskui, kaip daugiausiai taškų „Žynio“ konkurse surinkusiam Radviliškio moksleiviui. Mokinys yra Europos Sąjungos ambasadorius Radviliškyje bei Lizdeikos gimnazijos prezidentas, todėl jam įprasta domėtis pasaulio įvykiais, formuotis nuomonę apie juos. Atsakydamas į klausimą, ko palinkėtų būsimiems konkurso dalyviams, Dovydas teigė, jog, visų pirma, reikia išdrįsti turėti ryžtingą savo nuomonę, tam reikia žinoti faktus ir turėti argumentų, o, antra, būtina domėtis tuo, kas vyksta pasaulyje kuo platesniu aspektu, reikia norėti žinoti daugiau, tuomet ir lydės sėkmė. Be to, per konkursų laureatų apdovanojimus Lizdeikos gimnazijos direktorė išreiškė padėką Kuršėnų Lauryno Ivinskio gimnazijos mokiniui, „Žynio“ ir „Žyniuko“ klausimų sudarytojui Kiprui Kunigėliui. Pasak šių metų nugalėtojos Rositos Jasaitytės, nieko nėra neįmanomo – reikia turėti tikslų ir svajonių, o tada atkakliai, kryptingai ir ryžtingai jų siekti. Niekas nesako, kad bus lengva, tačiau tikrai verta. Nugalėtojai įteiktas pagrindinis prizas – 100 eurų vertės kelionė po Lietuvą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.