Konferencijos „Pilietiškumo ugdymas ikimokyklinio ugdymo įstaigoje“ apžvalga

Aušra Rolanda Rimšienė
,
Vilniaus l.-d. „Krivūlė“ direktorės pavaduotoja ugdymui

2023 m. kovo 28 d. Vilniaus lopšelyje-darželyje „Krivūlė“ vyko konferencija „Pilietiškumo ugdymas ikimokyklinio ugdymo įstaigoje“. Ji buvo skirta ikimokyklinio ugdymo pedagogams, vadovams, švietimo pagalbos specialistams ir Vilniaus l.-d. „Krivūlė“ bendruomenės nariams. Konferencijos tikslas – aptarti efektyvius bei ikimokyklinukams patrauklius metodus pilietiškumui ugdyti bei pasidalinti sėkmingais šių metodų taikymo pavyzdžiais. Be to, konferencijoje kiekvienas dalyvis turėjo galimybę pateikti savo pilietiškumo sampratą: kaip jis/ji suvokia, kas tai yra, bei kas, jo/jos nuomone, yra svarbiausia, ugdant pilietiškumą. Visi konferencijos pranešimai buvo itin autentiški bei nuoširdūs.

 

Konferenciją atidarė „Krivūlės“ vaikų ansamblis, kurie drauge su darželio meninio ugdymo mokytoja Ilona Žukiene, atliko tris kūrinius – Elenos Tolvaišienės „Ten ir aš“, Reginos Bočkienės „Tėviškės šalis“ bei Balio Dvariono valsą. Po jų pasveikinimo žodį dalyviams tarė Vilniaus lopšelio-darželio „Krivūlė“ direktorė Inga Rydelienė, kuri toliau vedė bei moderavo renginį, bei Vilniaus miesto savivaldybės administracijos Ikimokyklinio ugdymo skyriaus vyriausioji specialistė Graciana Jagello.

 

Konferencijoje dalyvavo apie 50 žmonių. Iš viso buvo pristatyta 14 žodinių bei 18 stendinių pranešimų. Kiekvienas pranešimas buvo unikalus, tačiau galima buvo stebėti ir keletą pasikartojančių tendencijų. Pavyzdžiui, dauguma konferencijos dalyvių, kalbėdami apie vaikų pilietiškumo ugdymą, daugiausiai akcentavo patriotizmo – pagarbos, meilės bei lojalumo tėvynei – svarbą. Ikimokyklinio ugdymo mokytojai aktyviai dalinosi nuotraukomis bei vaizdo medžiaga apie tai, kaip kūrybiškai jie skatina vaikus domėtis Lietuvos bei gimtojo miesto istorija, kultūra, tradicijomis ir papročiais. Be patriotiškumo taip pat buvo aptartos ir kitos, ne ką mažiau svarbios, piliečio vertybės (pvz., atsakomybė, tolerancija, įsipareigojimas, socialinis rūpestis). Vilniaus l.-d. „Krivūlė“ direktorės pavaduotoja ugdymui Aušra Rolanda Rimšienė akcentavo, jog šias vertybes įmanoma bei reikalinga diegti jau ikimokykliniame amžiuje. Vilniaus l.-d. „Gėlynas“ bei l.-d. „Krivūlė“ atstovės pasidalino konkrečia patirtimi, kaip jų įstaigų pedagogams sekasi pilietiškumo ugdymui panaudoti „Mąstymo mokyklos“ metodo įrankius bei strategijas.

 

Svarbu paminėti, jog konferencijoje pranešimus skaitė ne tik ikimokyklinio ugdymo pedagogai, bet ir dabartinis Seimo narys, fizikos mokslų daktaras Paulius Saudargas bei vaikų literatūros rašytoja, knygų iliustruotoja bei grafikos dizainerė Kotryna Zylė. Dr. P. Saudargas savo žodiniame pranešime kalbėjo apie patriotizmą ir kuo svarbu nūdienos karo Ukrainoje kontekste jį įžiebti jaunuolių širdyse. O rašytoja K. Zylė pažymėjo, jog tradicijų laikymasis, meilė tėvynei, jos kalbai ir kultūrai turi asocijuotis vaikams su lengvumu, džiugesiu bei smalsumu, o ne prievarta ar prievole. Tai itin svarbu, norint, jog ateityje vaikai elgtųsi pilietiškai vedami vidinės, o ne išorinės motyvacijos.

 

Konferencijos pabaigoje dalyviai buvo kviečiami į bendrą ratą pasidalinti savo komentarais bei įžvalgomis apie pristatytus pranešimus. Renginį vainikavo pabaigos ceremonija, kurios metu visiems pranešimų autoriams buvo išduotos padėkos, patvirtinančios apie jų dalyvavimą konferencijoje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.