Juodupės gimnazijos MEPA komanda Strasbūre

Rima Šimėnienė
,
Rokiškio r. Juodupės g-jos istorijos ir pilietiškumo pagrindų mokytoja ekspertė, MEPA komandos vadovė ir vyresnioji ambasadorė

Antrus metus iš eilės Rokiškio r. Juodupės gimnazijos komanda dalyvauja tarptautiniame projekte „Mokykla Europos Parlamento ambasadorė“ (MEPA). Sėkmingi praeitų mokslo metų veiklos rezultatai gimnazijai ne tik suteikė ambasadorės vardą ir dovanojo vardinę lentelę, bet ir sudarė galimybę keliauti – Europos Parlamentas mokiniams padovanojo ekskursiją į Strasbūre vykstantį „Euroscolos“ renginį, kur susirinko komandos iš 21 Europos Sąjungos valstybės.

 

Mūsų gimnazijos 12 mokinių grupė ir dvi mokytojos – Loreta Michailovienė ir Rima Šimėnienė – sausio 28 d. – vasario 2 d. kartu su Kauno Kovo 11-osios gimnazijos komanda vyko į kelionę ir atstovavo Lietuvai. Komanda keliavo autobusu per Lenkiją, susipažino su Čekijos sostine, nuostabiu istoriniu miestu Praha. Pirma nakvynės vieta buvo labai gražiame kalnų mieste Beroune. Kelionė link Prancūzijos tęsėsi per Vokietiją. Įveikus 1400 km keliautojai apsistojo Strasbūro mieste, kuris priklauso istoriniam Elzaso regionui. Ekskursiją vedė Strasbūro lietuvių bendruomenės pirmininkė Jolita Šilanskienė. Ji kaip tikra miesto ambasadorė vedžiojo mus miesto gatvėmis, parodė visas įžymybes, pačius įspūdingiausius statinius, kuriuos pamačius iš nuostabos norėjosi sulaikyti kvėpavimą, pasakojo apie galimybes studijuoti Strasbūre ir pakvietė bendradarbiauti su lietuvių bendruomene.

 

Pagrindinė kelionės diena Europos Parlamente vykusiame „Euroscola“ renginyje pralėkė greitai. Ji buvo dalykiška, emocinga, prasminga, informatyvi ir kupina naujų pažinčių ir patirčių. Po oficialios atidarymo šventės mokiniai ir mokytojai dalyvavo skirtingose veiklose. Mokytojai dalyvavo seminare, kuriame pranešėjas Jackobas Lolckas kalbėjo apie dezinformaciją. Jis pabrėžė, kad Europos Parlamentas skatina daugybę kūrybiškų ir sėkmingų žiniasklaidos ir skaitmeninio raštingumo bei sąmoningumo didinimo iniciatyvų, kurias įgyvendina ir mokyklos. Europos Parlamentas ragina visas valstybes nares į savo mokymo programas įtraukti mokymus apie žiniasklaidos vaidmenį ir skaitmeninį raštingumą, švietimą apie demokratiją, pagrindines teises, naujausią istoriją, pasaulio įvykius, kritinį mąstymą. Buvo aiškinama, kad dezinformacijai kelią gali užkirsti jos demaskavimas, faktų tikrinimas, kokybiškų ir patikimų medijų skaitymas, informuotumo didinimas ir švietimas. Mokytojai grupėse atliko simuliacinę užduotį „Your Voice Matters“ („Jūsų balsas yra svarbus“), skirtą skaitmeniniam raštingumui mokyti. Buvo pateikti netikros informacijos pavyzdžiai (paveikslėliai ir užrašai) ir klausimai diskusijai (Ką jūs stebite? Kas už to slypi? Kaip vertinate situaciją? Kokių veiksmų imatės?). Mokytojai diskutavo ir išsakė savo mintis.

 

Tuo metu mokiniai Europos Parlamento salėje bendravo su Heidi Hautala (Europos Parlamento viceprezidentė) ir Delphine Colard (Europos parlamento atstovė spaudai), Prancūzų nuomonės formuotoju ir „YouTube“ kanalo „AdamBros“ įkūrėju Adamu. Pranešėjai atsakinėjo į mokinių užduotus klausimus. Mūsų gimnazijos IIIg klasės mokinys Nojus Juchna turėjo galimybę gyvai užduoti klausimą apie saugumą socialinėse medijose ir ES bendradarbiavimą su šių įmonių savininkais. Kaip sako pats Nojus: „Suteiktas žodis man buvo didelė garbė ir tiek asmeninis, tiek mūsų, kaip Lietuvos atstovų, pasiekimas. Viskas neužsibaigė tik klausimais, turėjome galimybę išbandyti elektroninę balsavimo sistemą, dalyvauti debatuose, kad pasijaustume tikrais europarlamentarais ir susipažintume su institucijos darbo principais. Tai įdomi, neeilinė patirtis, kuri galbūt net turės įtakos mano karjeros pasirinkimui.“ Liepa Paukštytė džiaugėsi: „Sėdėdama toje konferencijoje jaučiausi lyg būčiau ambasadorė. Diskutavome ir išklausėme kitų nuomonę apie Ukrainos karą, žmonių rases ir religiją, LGBTQ+, kaip išsirinkti teisingą informaciją internete.“ Saulei Kazlauskaitei, Brigitai Šedytei sekėsi susipažinti su bendraamžiais iš Nyderlandų, Čekijos, Estijos, Suomijos, Latvijos, Kroatijos, Kipro ir dar daugiau šalių, su keliais net apsikeitė kontaktais. Per „Euroscolą“ Ramintą Kviliūnaitę (IIIg kl.) sužavėjo nuoširdumas ir jaunatviška drąsa, kuria pasižymėjo kalbėjusieji: „Ta mintis „jūs esate mūsų ateitis“, kurią dažnai kartojo organizatoriai, iš tiesų įgavo prasmę. Mes visi kuriame savo valstybę, išlaikydami vertybes: lygybę, teisingumą ir demokratiją. Esu labai dėkinga už šią kelionę!“ Pertraukos metu komanda turėjo galimybę padėkoti renginio organizatoriams už progą dalyvauti ir perdavė suvenyrus iš Rokiškio, už kuriuos dėkojame Rokiškio rajono savivaldybei. „Euroscola“ baigėsi, visi keliautojai džiaugėsi šilta atmosfera ir suorganizuota produktyvia veikla.

 

Atsisveikinę su Prancūzija, keliautojai pasuko link namų ir aplankė kelis Vokietijos miestus bei miestelius: Vokietijos miestas Štutgartas sužavėjo svetingumu, pasitiko vėjas, bet saulė išlydėjo iš labai jaukaus architektūra ir ramybe užburiančio unikalaus viduramžiško kalėdinio miestelio Rotenbergo prie Tauberio upės, didingumu žavėjo Dresdenas. Tai buvo paskutinis aplankytas miestas.

Keliautojai nuoširdžiai dėkoja kelionės organizatoriui ir vežėjui Stanislovui Petrukaičiui. Mes jautėmės lepinami, globojami, gerbiami ir saugūs per visą kelionę (maršrutu Lietuva–Lenkija–Čekija–Vokietija–Prancūzija–Vokietija–Lenkija–Lietuva).

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.