Juliaus Janonio gimnazijoje surengta VII respublikinė konferencija „Žmogus ir gamta“

Gitana Kazimieraitienė
,
Lietuvos geografijos mokytojų asociacijos narė, J. Janonio g-jos geografijos mokytoja

„Žmogus ir gamta – neatskiriama visuma“ – tai keliautojo, fotografo, gamtosaugininko Olego Truchano žodžiai, kurie turbūt puikiausiai atspindi jo asmenybę ir atsidavimą natūraliajam pasauliui. Būtent šiais žodžiais buvo pavadinta respublikinė nuotolinė konferencija, vykusi gruodžio 9 d. Šiaulių Juliaus Janonio gimnazijoje ir skirta Olegui Truchanui atminti.

 

Gimęs ir gyvenęs Šiauliuose, O. Truchanas 1941 m. baigė Šiaulių berniukų gimnaziją (dabar – Juliaus Janonio gimnazija), šiame mieste susidomėjo buriavimu, vėliau kartu su šeima dėl sovietų okupacijos pasitraukė į Vokietiją, o galiausiai emigravo į Australiją, kurioje ir liko iki gyvenimo pabaigos.

 

Juliaus Janonio gimnazijos direktorius Rimas Budraitis konferencijos atidaryme pasidžiaugė, kad Šiauliams pavyksta puoselėti O. Truchano atminimą: mieste tiesiama jo vardo gatvė, gimnazijoje veikia jo vardo geografijos kabinetas. Ugdymo skyriaus vedėjos Mildos Sinickienės nuomone, nuotolinis konferencijos formatas turi ir savų privalumų – sulaukta dalyvių ir klausytojų iš įvairių Lietuvos savivaldybių ir pirmą kartą konferencijoje dalyvavo net 23 mokyklų atstovai!

 

Konferencijoje buvo pristatyti devyni išsamūs ir labai skirtingi, įdomūs pranešimai, kuriuos vienijęs aspektas – gamta. Konferencijos klausytojai turėjo progą išgirsti pačių įvairiausių temų – nuo gamtos aspektų Lietuvos saugomose teritorijose iki gamtos ir žmogaus sąšaukos Ispanijos CAMINO kelyje.

 

Mokytojų susidomėjimo sulaukė Vilniaus licėjaus geografijos mokytojų L. Vasilevičienės „Lietuvos „aukštojai“ ir Jolitos Milaknienės „Saugomų teritorijų gamtinė ir kultūrinė aplinka – erdvė kompetencijų ugdymui“. Netradiciniai, geografinių informacinių sistemų pagrindu kurti pranešimai iš Joniškio „Aušros“ gimnazijos nukėlė į pasaulio tolimiausius kraštus „Pasaulinė GIS diena su Radio Garden“ (Enrika Griciūtė ir Ugnė Martinaitytė) bei „Pasaulio smėlio atlasas“ (mokytoja Giedrė Motiejutė). Jaunųjų aštuntokų parengti pranešimai stebino tematikos gyliu: „Sinantropiniai paukščiai“ (Emilija Baltutytė ir Domantė Ščiukaitė), „Kodėl Baltijos žuvys vis retesnės ant mūsų stalo?“ (Rokas Andriušis ir Martynas Skiutė). Daug įdomių įžvalgų savo pranešime „Žolinio augalo, kelių priežiūros druska užterštame vandenyje, augimo tyrimas“ pateikė Gabija Poškevičiūtė ir Rugilė Kančiauskytė. Tikybos mokytoja Danutė Kratukienė pateikė emocinių įžvalgų, gamtos skirtumų ir panašumų keliaujant piligrimų maršrutais CAMINO keliu Ispanijoje ir Lietuvoje.

 

„Aš labai džiaugiuosi visais pranešimais. Jie buvo naudingi, be galo vaizdūs ir praktiški. Visi pranešėjai labai nuoširdžiai gilinosi į savo pasirinktas temas, jų iškalba sudomino ir nepaliko abejingo nė vieno“, – džiaugėsi konferencijos apibendrinime Juliaus Janonio gimnazijos Neformaliojo švietimo ir pagalbos skyriaus vedėja Daiva Gedminienė.

 

Visą gyvenimą paskyręs gamtai, keliautojas joje pasilieka amžinai…

 

Netikėta Olego Truchano žūtis Tasmanijoje, 1972 m. sausio 6 d., tyrinėjant Gordono upę sukrėtė ne tik jo šeimos narius, bet ir visus jį pažinojusius žmones. Pasaulis neteko didžiausio gamtos draugo, kurio atminimas liko gyvas įvairiausiuose pasaulio kampeliuose – nuo Tasmanijoje pastatyto paminklo iki mūsų širdies.

 

Renginių „Žmogus ir gamta“ organizatorių vardu, dėkojame visiems geografijos ir gamtos mokslų mokytojams, kurie paskatino dalyvauti ir ruošė savo mokinius, padėjo jiems parengti įdomius, įtraukiančius pranešimus.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.