Jaunieji dramaturgai Juozo Miltinio gimnazijoje

Justina Stankevičienė
,
lietuvių kalbos mokytoja

„Jaunam menininkui nevalia dairytis išorėn, nes niekas negali jam nei patarti, nei padėti. Yra tik vienas būdas – eiti į save“, – teigė austrų poetas Raineris Marija Rilkė.

 

Balandžio 4-oji Panevėžio Juozo Miltinio gimnazijoje – ypatinga diena. Tęsdama teatrinio ugdymo programą „Gimnazija ir teatras“, mokyklos bendruomenė organizavo XII respublikinio jaunųjų dramaturgų konkurso „Išskleisk kūrybos sparnus“ baigiamąją šventę. Teatro ir lietuvių kalbos mokytojų paskatinti dalyviai sugužėjo iš visos Lietuvos. Šis konkursas mokykloje organizuojamas jau 24-erius metus. Konkursui pateiktos 29 pjesės, jas rašė 16 kūrėjų ir 35 jaunosios dramaturgės. Pirmieji kūrybą skaitė gimnazijos teatro ir lietuvių kalbos mokytojai. Jie atrinko pjeses, rašė jų recenzijas. Aštuonis geriausius darbus skaitė vertinimo komisijos nariai – žymūs scenos ir teatro žmonės, teatro mokytojai: humanitarinių mokslų daktarė, Klaipėdos universiteto Humanitarinių mokslų fakulteto dėstytoja Jūratė Grigaitienė, Juozo Miltinio dramos teatro aktorė Ligita Kondrotaitė, J. Miltinio dramos teatro meno vadovas Andrius Jevsejevas, teatro „Menas“ vadovas Anupras Jucius, Lietuvos rusų dramos teatro aktorius, Vilniaus r. Pagirių gimnazijos teatro mokytojas metodininkas Vidmantas Fijalkauskas, J. Miltinio gimnazijos teatro mokytojas ekspertas Algis Želvys.

 

Gimnazijos mokiniai, mokytojai ir svečiai susirinko į šventės atidarymą. Lietuvių kalbos mokytojos Linos Rastenienės parodytas nuotraukų ir prisiminimų montažas priminė dramaturgų konkursų istoriją bei šių metų konkurso geografiją. Užsiėmimuose, kuriuos vedė Vilniaus r. Pagirių gimnazijos teatro mokytojas V. Fijalkauskas ir lietuvių kalbos mokytoja Milda Razauskienė bei Salomėjos Nėries gimnazijos teatro mokytojas Rytis Kopūstas, dalyvavo ne tik mokiniai, bet ir mokytojai. Smagu, kai savo patirtimi gali pasidalyti ir mūsų gimnazijos mokiniai: ketvirtokai svečiams pristatė spektaklį „Uždarų durų naktis“ ir pasidalijo savo mintimis apie kūrybos procesą.

 

Jaunųjų dramaturgų konkursuose ypač svarbią vietą užima kūrybos laboratorija „Mokyklinės dramaturgijos iššūkiai: tradicijos ir naujovės“. Veiklą grupėse organizavo lietuvių kalbos ir teatro mokytojai. Buvo skaitomi pjesių fragmentai, jaunieji dramaturgai galėjo pasidalyti savo mintimis, diskutuoti, sulaukė pagyrimų ir, be abejo, išklausė pastabų. Juk kritika galėtų padėti kūrėjui plačiau ir detaliau paanalizuoti savo darbą, paskatinti toliau eiti šiuo keliu, tobulėti, augti. Vienoje iš grupių svečiavosi J. Miltinio dramos teatro aktorė Ligita Kondrotaitė. Ji pasidalijo šviesiomis mintimis apie kūrėjus, dramaturgiją, aktorystę, taip pat įžvalgomis apie skaitytas pjeses, kūrėjo kelią. Kūrybos laboratorijos dalyviai galėjo aktorės paklausti apie jos profesiją, viešnia mielai dalijosi patirtimi apie kūrybinį įkvėpimą, išsakė nuomonę apie pjeses, kuriose norisi vaidinti ir kuriose vaidmens atsisakytų. Tad jaunieji kūrėjai išties liko sužavėti.

Po pietų suskubome į J. Miltinio dramos teatrą stebėti Vilniaus r. Pagirių gimnazijos teatro studijos spektaklio „Sapnai“. Pjesė sužavėjo mistiniu pasaulio suvokimu, paslaptingumu, sudėtingu siužetu. Gimnazijų mokiniai ir jų mokytojai trumpai aptarė, pasidalijo įspūdžiais, padėkojo režisieriui, Lietuvos rusų dramos teatro aktoriui V. Fijalkauskui.

 

Šiltas vakaras sukvietė gausų žiūrovų būrį. Jaunųjų dramaturgų šventės vakaro dalyje vyko pjesių pristatymai ir laureatų apdovanojimai. Buvo parodyti spektakliai pagal pjeses „Aklųjų parkas“ (aut. Juozo Miltinio gimnazijos antrokė Aistė Kudrauskaitė), „Anoniminė antiutopija“ (aut. Kėdainių šviesiosios gimnazijos antrokė Gabija Matkutė) ir pjesės „Kanarėlė“ fragmentas (aut. Molėtų gimnazijos ketvirtokė Luknė Kraujelytė). Visus spektaklius suvaidino mūsų gimnazijos pirmokai ir antrokai, o režisavo teatro mokytojai A. Želvys ir Julius Tamošiūnas. Renginys spindėte spindėjo originalumu ir šviesa. Buvo tikrai įdomu, gražu, spalvinga. Kažin kas liko žiūrovų mintyse? Turbūt daug emocijų, pakilios nuotaikos, neišdildomų įspūdžių ir šviesos. Taip, turbūt tai yra ta geroji teatro dvasia, kuri persmelkia žiūrovą ir išlieka ilgam.

 

Renginio kulminacija – šventės dalyvių apdovanojimai. Šio momento visi nekantriai laukė, plojimais pasitiko nugalėtojus: III vietą laimėjo G. Matkutės (mokytoja Dalia Pabarčienė) pjesė „Anoniminė antiutopija“, II vietą – J. Miltinio gimnazijos ketvirtokės Austėjos Čaikinaitės (mokytoja Izolda Pakalnienė) pjesė „Krištoliniai blizgučiai“, I vietą – L. Kraujelytės (mokytojos Lina Kraujelienė, Jolanta Žalalienė) pjesė „Kanarėlė“. Prizus, padėkos raštus autorėms ir jų mokytojoms įteikė Švietimo ir mokslo komiteto pirmininkė Loreta Masiliūnienė ir J. Miltinio gimnazijos direktorius Vytautas Raišys.

 

Viskas turi pradžią ir pabaigą. Džiaugiamės kartu su jaunaisiais kūrėjais, aktoriais, jų mokytojais. Kūrybinė veikla žmogų tobulina, skatina, įkvepia. Kūrėjas išreiškia save ir kaip paukštis skrenda tolyn. Tad laukiame tų kūrybingų paukščių, sugrįžtančių čia vėl po dvejų metų.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.