Finansinio raštingumo savaitės metu pradinukai turėjo progą susitikti mokesčių inspektorių

Žinutės ar skambučiai iš Valstybinės mokesčių inspekcijos priverčia nugarą nueiti pagaugais? Galbūt tokios reakcijos nepatirtume, jei su mokesčių inspektoriais būtume susipažinę dar mokyklos suole? Gegužės mėnesį organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ organizavo Finansinio raštingumo savaitę, kurios metu pradinukai turėjo galimybę gyvai susitikti ir pabendrauti tiek su Valstybinės mokesčių inspekcijos, tiek su SEB banko atstovais. Ar ne per anksti pradinukams gilintis į iš pirmo žvilgsnio sudėtingas mokesčių temas? Mokinių verslumo ir finansinio raštingumo ugdymą skatinančios organizacijos „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė įsitikinusi, jog žinodami, kur keliaus jų būsimi mokesčiai, moksleiviai bus labiau linkę juos sąžiningai mokėti.

Gavo progą pabendrauti su banko ir VMI atstovais

 

Susitikimai su mokesčių inspektoriais bei banko atstovais vyko 33 šalies mokyklose ir juose dalyvavo 2000 pradinių klasių moksleivių. Šiems susitikimams pirmiausia pasirinktos tos mokyklos, kurios šiais mokslo metais pradėjo moksleivius mokyti pagal organizacijos sukurtas finansinio raštingumo ugdymo programas „Mano bendruomenė“, „Aš pats“. Finansinio raštingumo savaitės renginiuose dalyvavo tiek didžiųjų miestų mokyklos, tiek mažesnėse mokyklose, pavyzdžiui, Lazdijų, Kėdainių, Jonavos bei Akmenės pradinėse mokyklose ir gimnazijose besimokantys mokiniai.

 

Užsiėmimai vyko dviem etapais ir buvo pagrįsti mokymųsi per patyrimą. Mažieji kartu su VMI atstovais, SEB banko ir Ukmergės vartotojų kooperatyvo specialistais gilinosi į finansinio raštingumo ir pilietinės atsakomybės temas, tai, kaip veikia atsakingas verslas. Jie aiškinosi, kokio tipo organizacijos, įstaigos ir verslai veikia bendruomenėje bei kas leidžia bendruomenei sėkmingai funkcionuoti ir kurti tam tikras nemokamas paslaugas.

 

„Norint ugdyti pilietiškos visuomenės narius labai svarbu pradėti jau nuo pradinių klasių ir skleisti žinią apie finansinio raštingumo svarbą, sprendimų priėmimą, iniciatyvumą, – sako „Lietuvos Junior Achievement“ vadovė Andželika Rusteikienė. – Pradinukai jau nuo mažų dienų turėtų žinoti, kaip keliauja pinigai jų bendruomenėje, kas kuria vertę, kaip panaudojami jų mokami mokesčiai. Jie sužino, kodėl, pavyzdžiui, jie gali lankyti mokyklą nemokamai – suvokimas kuriamas per labai jiems suprantamus ir artimus pavyzdžius. Taip pat jie sužino, kaip tėvai uždirba pinigus, iš kurių duoda jiems kišenpinigių, kaip šiuos pinigus valdyti, taupyti, paskirstyti.“

Ir nors kai kam gali atrodyti, kad su tokio amžiaus vaikais kalbėti apie mokesčius – per anksti, ši tema juos itin domina.

Piešinių konkurso metu sukurtas herojus primins finansinės „švaros“ svarbą

 

Kad sudėtingą finansų temą perprasti būtų lengviau, šios savaitės metu visos Lietuvos 2–3 klasių mokiniai taip pat galėjo dalyvauti piešinių konkurse „Finansų superherojus“ ir nupiešti personažą, kuris padėtų spręsti iškylančias šešėlio ar, pavyzdžiui, mokesčių slėpimo problemas.

 

Šį konkursą laimėjo Kauno Kovo 11-osios gimnazijos moksleivė Emilija Boicovaitė, nupiešusi „Švarutį“ – herojų, galintį efektyviai išvalyti šešėlio ir korupcijos priterštas pakampes.

I-ąją vietą piešinių konkurse „Finansų superherojus“ laimėjusios Emilijos Boicovaitės sukurtas „Švarutis“

Organizacija „Lietuvos Junior Achievement“ bei skaidraus verslo iniciatyva „Baltoji banga“ pasistengs, kad „Švarutis“ nebūtų pamirštas – jis nutūps ant elektroninių ženklelių bei specialių lipdukų, kurie bus naudojami tolimesniuose skaidraus verslo bei iniciatyvos „Šioje šalyje nėra vietos šešėliui“ renginiuose, moksleivių verslumo ugdymo iniciatyvose.

 

„Labai svarbu, kad vaikai kuo anksčiau suprastų, kaip veikia įvairūs visuomenės reiškiniai ir jau pradinėse klasėse susipažintų su paprastais, bet svarbiais finansinio raštingumo elementais, – sakė skaidrumo iniciatyvos „Baltoji banga“ tarybos pirmininkė Rūta Skyrienė. – Vaikų ekonominis ugdymas yra labai svarbi švietimo dalis, nes dažnai jau būdami suaugę mes nesuvokiame savo netinkamo elgesio, pavyzdžiui, mokesčių nemokėjimo pasekmių ir kokį neigiamą poveikį toks elgesys daro visai mūsų valstybei bei finansinei gerovei. Tad labai džiaugiamės, kad „Lietuvos Junior Achievement“ pakviečia vaikus ir mokytojus pasidomėti finansinėmis temomis jau pradinėse klasėse.“

 

Lietuvos Junior Achievement sukaupta finansinio raštingumo ugdymo patirtimi siekia pasidalinti su kuo daugiau Lietuvos mokytojų. Todėl ketvirtadienį, birželio 15-ą dieną vyks praktinė-metodinė konferencija „Daugiau nei pinigai“, skirta būtent pradinių klasių mokytojams. Joje bus pristatomos finansinio raštingumo, atsakingo mokesčių mokėjimo, aktyvaus pilietinių pareigų atlikimo temos. Sužinoti daugiau informacijos galima ČIA.

 

Lietuvos Junior Achievement įgyvendina Aktyvių piliečių fondo projektą, finansuojamą EEE finansinio mechanizmo lėšomis  „Atsakingas pilietis – atsakingas mokesčių mokėtojas“. Šiuo projektu siekiame investuoti į pilietinio ugdymo kokybės gerinimą ir dar ankstyvame amžiuje mokyti vaikus atsakingo finansų valdymo, stiprinant pilietiškumo ir finansinio raštingumo kompetencijas – ugdyti pilietišką ir atsakingai mokesčius mokantį asmenį ir taip iš anksto užkirsti kelią šešėlinės ekonomikos plitimui Lietuvoje.

 Tikslinė šio projekto grupė – tai 2–3 klasių (7–9 metų) Lietuvos mokiniai. Projektu siekiame stiprinti švietimo sistemą pateikiant ir plečiant kokybišką ugdymo metodiką – 5 užsiėmimų programą „Mano bendruomenė“, kuri apima pilietinių teisių, pilietinio dalyvavimo ugdymą – kartu integruojant ir finansinio raštingumo ugdymą. Šio projekto rėmuose siekiame paruošti 300 mokytojų specialistų, kurie net 5400 2–3 kl. mokinių lydės per minėtą ugdymo programą.

 

Lietuvos Junior Achievement inf.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.