Europinis projektas „STEAM pasakose“

Aušra Pliekaitienė
,
Biržų l.-d. „Genys“ priešmokyklinio ugdymo mokytoja ekspertė

Biržų lopšelio-darželio „Genys“ priešmokyklinio ugdymo „Nykštukų“ grupė įgyvendino tarptautinį projektą „STEAM pasakose“ (angl. „STEAM with fairy tales“). Projekte dalyvavo ir darželiai iš Graikijos, Latvijos, Italijos, Kroatijos, Turkijos bei Bulgarijos.

 

Projekto idėją, tikslus kūrėme kartu su projekto partnere Maria Mostaki (Graikija), atsižvelgdamos į ugdytinių amžių, jų pomėgius bei pagrindinius gebėjimus, kuriuos siekėme ugdyti projekto eigoje.

 

Įgyvendinant „eTwinning“ projektus didelis dėmesys skiriamas partnerių bendradarbiavimui, tad nuotolinio virtualaus susitikimo metu aptarėme ir kartu planavome projekto veiklas. Spalio mėnesį skyrėme savo mėgstamiausių pasakų piešimui ir iš visų vaikų piešinių buvo sukurta bendra elektroninė knyga. Kartu su vaikų grupėmis iš Graikijos ir Lietuvos darželių nutarėme bendradarbiauti  pagal pasaką „Auksaplaukė ir trys lokiai“: vaikai kartu piešė virtualią iliustraciją (www.miro.com), kartu atliko tiriamąjį darbą ir matavo savo pusryčių košės temperatūrą, o tyrimo rezultatus fiksavo bendroje virtualioje lentoje (www.notebookcast.com). Organizuojant STEAM metodu pagrįstas veiklas, svarbus problemos kėlimas, iššūkis, technologijų taikymas, tad „Nykštukai“ konstravo kėdes, o po to tikrino, ar baldas tinkamo dydžio, pasitelkdami programėlę ChatterKid, įgarsino Auksaplaukės komentarus, pastebėjimus.

 

Lapkričio mėnesį, renkantis istoriją STEAM veiklų organizavimui ir  siekiant maksimaliai į projekto organizavimą įtraukti vaikus, sukūrėme apklausą, kurios metu ugdytiniai balsuodami išsirinko pasaką „Jonukas ir Gretutė“. Mažieji „Nykštukai“ lipdė ir dekoravo sausaininius raganos namelius, o spręsdami problemą, kaip išgelbėti iš raganos pinklių Jonuką, konstravo katapultą, programavo Photon robotuką, skaičiavo „Jonuko išbarstytus“ akmenėlius. Visi projekte dalyvavę vaikai, jiems patogiu metu jungėsi į virtualią erdvę ir piešė bendras skaitmenines pasakos iliustracijas.

 

Gruodžio ir sausio mėnesiai – iššūkis: „ar gali atspėti mūsų pasaką?“ Vaikai kartu su mokytojomis ruošė pasirinktas pasakas ir nuotolinių virtualių susitikimų metu, jas vieni kitiems vaidino. „Genio“ priešmokyklinukai, stebėdami vaikų iš Latvijos Alūksnės miesto pradinės mokyklos „Spriditis“ vaidinamą pasaką „Trys paršiukai“, išgirdo, jog lietuvių ir latvių kalbos labai panašios, o ištyrinėjus žemėlapį pamatė, kad mūsų šalys yra kaimynės.

 

Vasario mėnesio veikla – visų vaikų bendrai sukurta pasaka naudojant skaitmeninį įrankį www.storyjumper.com. Istorijos veikėjus ir siužeto pradžią parinko Arnas, Ugnė, Jonas, o toliau siužeto vingius pratęsė visi projekto partneriai ir taip buvo sukurta net 52 puslapių elektroninė knyga.

 

Projektą su vaikais užbaigėme bendru nuotoliniu susitikimu, žaisdami viktoriną (www.kahoot.com) ir parodydami, pasakydami vieni kitiems savo gimtąja kalba užrašytą žodį PASAKA. Mokytojų susitikimo metu apibendrinome atliktos apklausos rezultatus, dalinomės pastebėjimais kas pavyko ir ką būtų galima tobulinti.

 

„Tai buvo puikus projektas, labai gerai organizuotas, tinkantis mano mokinių amžiaus grupei, su daug įdomių užsiėmimų, kuriuose jie galėjo mokytis, eksperimentuoti, veikti, bendradarbiauti ir smagiai praleisti laiką“ Katerina Kyriakidou, Graikija

 

„Turėjau nuostabią mokymosi ir bendradarbiavimo patirtį“ Giorgiana Cristina Türkmen, Turkija.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.