ES gamtos mokslų olimpiadoje – sidabro ir bronzos komandiniai medaliai

Viktorija Kalaimaitė

16-oje Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiadoje Slovėnijoje Lietuvos delegacija iškovojo sidabro ir bronzos komandinius apdovanojimus.

Sidabro medalius laimėjo Panevėžio Juozo Balčikonio gimnazijos mokinys Simonas Melaika (mokytoja Virginija Ivanauskaitė), Pakruojo „Atžalyno“ gimnazijos mokinys Marius Dzvinka (mokytoja Vita Gudonienė) ir Ričardas Navickas iš Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos (mokytojas Romualdas Uža). Bronzos medaliai atiteko Kauno technologijų universiteto gimnazijos mokinei Guodai Perminaitei (mokytoja Aldona Matiukienė), Vilniaus licėjaus mokiniui Gyčiui Steišūnui (mokytojas Eugenijus Rudminas) ir Klaipėdos licėjaus mokiniui Kornelijui Semėnui (mokytoja Rima Grabauskienė).

 

Lietuvos komandoms vadovavo ir mokiniams pasiruošti padėjo Vilniaus universiteto Biotechnologijos instituto jaunesnysis mokslo darbuotojas dr. Paulius L. Tamošiūnas, Vilniaus universiteto Chemijos ir geomokslų fakulteto docentas dr. Ramūnas Skaudžius ir Kauno technologijos universiteto gimnazijos direktorius, fizikos mokytojas Tomas Kivaras. Mokiniai ruošėsi Vilniaus universiteto laboratorijose.

Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiada vyko balandžio 28 – gegužės 5 d. Liublianoje. Joje dalyvavo apie 160 mokinių iš 25 ES šalių. Geriausia šiais metais tapo Čekijos komanda.

 

Mokiniai atliko dvi komandines praktines užduotis, reikalaujančias bendradarbiauti ir gebėti spręsti realias problemas. Abi užduotys buvo aktualios Slovėnijai, kurioje daug vynuogynų. Per pirmąją užduotį mokiniai tyrė vynuogių lapų pigmentus, matuodami vyno mėginių sugertis, bandė nustatyti, iš kurio regiono buvo pateikti vyno mėginiai, ir aiškinosi, kodėl vynuogių uogos, kaip ir kiti vaisiai, pažeisti ruduoja. Antroji užduotis buvo išsiaiškinti, kokie invaziniai vabzdžiai kenkia Slovėnijos vynuogynams, taip pat reikėjo išmatuoti vyną charakterizuojančius parametrus: rūgštingumą, klampą, paviršiaus įtempimą.

2019 m. Europos Sąjungos gamtos mokslų olimpiada bus rengiama Lisabonoje.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.