Duonelė ant mūsų stalo

Diana Trinkūnienė, Laimutė Tautkevičienė, Lina Markuckienė
,
Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centras

Panevėžio „Šviesos“ specialiojo ugdymo centre daug dėmesio skiriama ne tik formaliajam, bet ir neformaliajam vaikų švietimui. Per įvairias netradicines veiklas, projektus tenkinami mokinių saviraiškos poreikiai, turtinamos žinios, lavinami socialiniai įgūdžiai, skatinamas bendravimas ir bendradarbiavimas. Jau tradicija tapo išskirtinai paminėti Duonos dieną. Šiai dienai skirtas projektas „Duonelė ant mūsų stalo“, vykdomas šeštus metus. Mokiniai turi mažai žinių apie duonos gamybos procesą ir duonos kelią nuo grūdo iki mūsų stalo, nors duoną mato ir valgo kiekvieną dieną. Per projektą buvo numatytos aktyvios ir mokinius įtraukiančios veiklos, suteikiančios daugiau žinių apie duonos reikšmę mūsų gyvenime.

 

Šiais metais duonelę mokėsi kepti patys mažiausi 1 ir 2 specialiųjų klasių mokinukai. Vaikai susipažino su duonos gaminimo procesu, sužinojo, kokių produktų reikia kepant tradicinę ruginę duoną. Mokiniai patys maišė tešlą, nekantriai laukė, kol ji iškils, formavo kepaliukus ir mėgavosi kepamos duonos aromatu. Įdėjus daug ir sunkaus darbo, savo rankomis iškepta duonelė buvo pati gardžiausia.

Vasario 5 d. vyresnieji mokiniai dalyvavo Šv. Agotos mišiose, kuriose pašventinta duona dalijosi su centro bendruomene. Po Šv. mišių turėjo galimybę pasigrožėti nuostabiais fejerverkais, skirtais Šv. Agotai pagerbti.

Per veiklas daug kalbėjome apie senąsias duonos kepimo tradicijas, tačiau norėjosi, kad mokiniai pamatytų ir šiuolaikinį duonos gaminimo procesą, susipažintų su įrenginiais, naudojamais kepyklose. Pademonstruoti duonos gaminimo procesą, naudojant šiuolaikines technologijas, sutiko vienos kepyklos darbuotojai. Jie papasakojo mokiniams apie savo darbą, duonos gaminių kelią nuo atskirų produktų iki skaniausių sausainių, meduolių.

 

Šis projektas praturtino mokinių patirtį, skatino ugdytis pagarbą tradicijoms ir papročiams, gerbti duoną ir sunkų žmogaus darbą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.