„DiscoverEU“ – tai įgyvendintos jaunuolių, turinčių negalią, svajonės

Sonata Gavutienė
,
Kauno šv. Roko mokyklos mokytoja

Kauno šv. Roko mokykla – pirmoji organizacija Lietuvoje, dalyvavusi Europos Sąjungos programos „Erasmus+“ naujame įtraukties veiksme „DiscoverEU“. Fizinę negalią turintys du aštuoniolikmečiai ir trys juos lydėję asmenys šių metų kovo mėnesį vykdė projektą „Ekologija Europos senamiesčiuose“.

 

Vienas didžiausių žmogaus poreikių – keliauti, pažinti kitas kultūras. Planuojant tokias veiklas, ribotas galimybes turintys jaunuoliai susiduria su problemomis: sveikata, šeimų finansinės galimybės, asistentų poreikis, kelionės organizavimo ir vykdymo patirties trūkumas, informacinės medžiagos atranka, kalbinės kliūtys, lėtesnis orientavimasis aplinkoje. Dažnai jaunuoliai, susidūrę su šiais iššūkiais, atsisako savo noro keliauti, pažinti pasaulį. Įteisinus lygių galimybių principą, keičiasi požiūris į negalią ir judumą. Negalią turinčiam žmogui atsiranda reali galimybė savo gyvenimą organizuoti tais pačiais principais kaip ir kitiems visuomenės nariams.

 

Kauno šv. Roko mokykloje besimokantys jaunuoliai, turintys fizinių negalių, sveikatos problemų, dalyvavę programos „Erasmus+“ įtraukties veiksme „DiscoverEU“, turėjo lygias galimybes keliauti ir pažinti Europos miestų architektą, kultūrinį ir istorinį paveldą, gamtą taip, kaip ir kiti programos „DiscoverEU“ dalyviai. Lankydamiesi Europos senamiesčiuose, per mokymosi patirtį jaunuoliai gilino pažintines, komunikacines kompetencijas, atkreipė dėmesį į ekologinius sprendimus, ugdėsi atsakingą požiūrį į gamtą bei klimato kaitos problemas, mokėsi finansinio bei informacinio raštingumo, kas labai svarbu, ugdėsi savarankiškumo ir savivertės jausmą. Negalią turinčiam jaunuoliui patyriminiu mokymusi įgytos žinios vertingiausios sėkmingai integruojantis visuomenėje, renkantis profesiją, mokantis savarankiškai priimti sprendimus.

 

Programos dalyviai pasinaudojo „DiscoverEU“ aštuoniolikmečiams siūloma galimybe nemokamai keliauti po Europą, nebijoti priimti iššūkių, ištrūkti iš kasdienės aplinkos, leistis į nuotykį. Dalyviai traukiniais dvi savaites keliavo po Europą – Lenkiją, Austriją, Italiją, Čekiją, aplankė Varšuvą, Vieną, Romą, Vatikaną, Prahą. Pro traukinio langus vėrėsi puikūs Europos miestų ir miestelių vaizdai, upių, kalnų, slėnių, pirmosios pavasarinės žalumos, žydinčių medžių ir gėlių pievų vaizdai. Kelionė traukiniu – ekologiškas, patogus, smagus keliavimo būdas, kurį tikrai galėtų rinktis ir daugiau žmonių. Tvarus gyvenimo būdas – klausimas, liečiantis mus visus. Manome, kad mažais žingsneliais mes visi galime prisidėti prie gamtosauginių problemų sprendimo, ekologinių gyvenimo nuostatų diegimo.

 

Įgyvendinant „DiscoverEU“ įtraukties projektą mokymosi laikotarpis apima planavimo, pasirengimo ir įgyvendinimo veiklą prieš „DiscoverEU“ kelionę, jos metu bei informacinės sklaidos veiklą kelionei pasibaigus. Jaunuoliai aktyviai ruošėsi kelionei: savarankiškai ir mokytojams padedant ieškojo informacijos apie norimas aplankyti šalis, parengė kelionės maršrutą, programą. Į tvaraus judumo veiklų organizavimą buvo įtraukti ir mokinių tėvai, globėjai. Svarbu tai, kad visos kelionės metu jaunuoliai buvo su jiems gerai pažįstamais lydinčiais asmenimis, pedagogais, kurie skatino, motyvavo, padrąsino jaunuolius veikti, padėjo siekti asmeninių tikslų, komunikuoti, mokė įveikti nepažįstamoje aplinkoje kilusius realius iššūkius, spręsti problemas.

 

 

Keliaudami Kauno šv. Roko mokyklos specialiųjų poreikių turintys mokiniai Europos senamiesčiuose stebėjo tvaraus gyvenimo įpročius, ekologiškų transporto priemonių eismą, infrastruktūros pritaikymą, viešųjų vietų tvarką, rekreacijos zonas, pažino Europos senamiesčių augalų įvairovę, mokėsi taupyti gamtinius ir energetinius išteklius. Jaunuoliai rado daug įvairių ekologiško gyvenimo pavyzdžių, lygino juos su Lietuvos sprendimais, suprato, kad Lietuva – moderni šalis, rinko informacinę vaizdinę medžiagą, kuria pasidalins su bendraamžiais.

 

Stebėdami Europos miestų žmonių tvaraus gyvenimo įpročius, „DiscoverEU“ programos dalyviai praktiškai mokėsi ekologinio kultūrinio bendradarbiavimo pagrindų, ugdėsi atsakingą požiūrį į aplinką. Specialiųjų poreikių jaunuoliai įveikė savivertės kliūtis, pajuto lygiavertiškumo jausmą su kitais programos dalyviais, įgijo vertingų žinių, gyvenimo įgūdžių ir gebėjimų, kurie pravers jaunuolių kasdienybėje projektui pasibaigus.

 

Įgyvendinus projektą, programos dalyviai įsitrauks į atviras veiklas, dalinsis savo žiniomis, įžvalgomis ir gerosiomis praktikomis apie tvarų keliavimą su mokyklos bendruomene, jaunimo organizacijomis, taip skleisdami ekologines idėjas bei skatindami kitus mažiau galimybių turinčius jaunuolius dalyvauti „Erasmus+“ projektuose.

 

Pora kelionės faktų: trukmė – 14 dienų, aplankytos 4 šalys, keliauta 10 traukinių, laikas, praleistas traukiniuose – 2 dienos, 7 valandos, 26 minutės, sunaudota 90 proc. mažiau CO2 negu keliaujant lėktuvu. Tvaraus gyvenimo pavyzdžiai įkvepia veikti, kiekvienam prisidėti prie gamtosauginių problemų sprendimo.

 

Džiaugiamės, nepabijoję kelionės traukiniu į Romą iššūkių. „DiscoverEU“ programa – puiki galimybė jauniems žmonėms su negalia patirti bendrystės jausmą, ugdytis kelionių organizavimo, laiko planavimo, darbo komandoje, komunikacijos įgūdžius, užmegzti naujas pažintis, atrasti save. Kuomet yra sudarytos tinkamos sąlygos, žmonės su negalia atsiskleidžia kaip visaverčiai visuomenės nariai, yra pajėgūs komunikuoti bei imtis iniciatyvos kartu spręsti visuomenei aktualias problemas.

 

„DiscoverEU“ – tai įgyvendintos jaunuolių, turinčių negalią, svajonės. Svajonės, kurias jie įgyvendino patys, padedami pedagogų. Stebėdami laimingas vaikų akis, nuoširdų džiaugsmą pirmą kartą išvykus į užsienį, išvydus kalnus, apelsinmedžius, pamačius amžinojo miesto Romos įžymybes, pastangas laikytis dienotvarkės, kad būtų galima kitą dieną nepavargus keliauti, supratome, kad kelionės traukiniu patirtis šiems vaikams paliko neišdildomą įspūdį. Tai pavyzdys, kaip negalią turintys jaunuoliai gali siekti savo svajonių, sėkmingai geba ir labai nori integruotis į visuomenę.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.