Didžiulio dėmesio sulaukę konkurso organizatoriai: norime, kad chemija nebebūtų baubas

Greta Andriuškevičiūtė

Jau penktąjį kartą Jonavos Senamiesčio gimnazijoje vykstantis dr. Bronislovo Lubio vardu pavadintas chemijos konkursas kasmet sulaukia vis daugiau dėmesio. Ne tik švietimą, bet ir bendravimą skatinančio konkurso organizatoriai atviri – čia nutinka visko. Konkurso iniciatorė ir koordinatorė chemijos mokytoja Audronė Kuliešienė atskleidžia konkurso užkulisius ir šių metų nugalėtojus.

 

„Nuo pat pirmųjų metų susidomėjimas konkursu išties didelis. Šiemet registracija tetruko tik vieną dieną“, – pasakoja A. Kuliešienė. Konkurso rengėja atvira: vaikai čia drąsiai dalyvauja, nes užduotys yra iš mokyklos kurso. „Stengiamės, kad užduotys būtų įdomios, spalvingos, o eksperimentai – tiriamieji: nustatyti medžiagas, pagaminti skirtingo tankio tirpalus. Tai ugdo dalyvių komandinę dvasią ir skatina į chemiją pažvelgti kitu kampu“, – teigia koordinatorė.

Komandą sudaro keturi mokiniai – du devintokai ir du dešimtokai, o konkursą – trys dalys. Pirmoji – protmūšis, lyg visos komandos apšilimas. Po jo komandų poros pasikeisdamos atlieka praktinę, o kiekvienas mokinys individualiai – teorinę užduotį.

 

Pasak organizatorės, tokie konkursai ne tik suteikia galimybę į chemiją pažvelgti iš kitos pusės, bet ir ugdo žmogiškąsias savybes: pilietiškumą, iniciatyvumą, skatina entuziazmą.

„Savo ruožtu gausus Senamiesčio gimnazijos mokinių būrys savanoriauja renginyje, nes supranta, kad gebėjimu priimti atvykusiuosius atstovauja tiek savo mokyklai, tiek miestui. Man smagiausia, kai išvažiuodami dalyviai prisipažįsta, kad sužinojo, kur yra Jonava, vykdanti, kaip pasirodo, tokį įdomų konkursą. Jie pagilina žinias ir kartu atlieka chemijos mokslo populiarinimo misiją. Mokiniai tai supranta, įgauna azarto dar kartą sugrįžti kitais metais“, – pasakoja A. Kuliešienė.

 

Konkurse dalyvauja vaikai iš visos Lietuvos: Vilniaus, Kauno, Alytaus, Kėdainių, Šalčininkų, Plungės, Ukmergės, Zarasų ir kitų miestų. Visi dalyvaujantys gauna suvenyrų, o nugalėtojai prizus, kuriuos steigia organizatoriai, trąšų ir chemijos produktų gamykla „Achema“ bei savivaldybė. Be to, dalyviai aplanko „Achemos“ gamyklą.

Įgyvendinant programą su Senamiesčio gimnazija bendradarbiauja Lietuvos chemijos mokytojų asociacijos komanda, Kauno technologijos universiteto cheminės technologijos fakulteto mokslininkai lektoriai, AB „Achema“ ir Jonavos savivaldybė.

 

Konkurso partnerė AB „Achema“ organizuoja visiems dalyviams ir jų mokytojams edukacinę išvyką į trąšų ir chemijos produktų gamybos įmonę, kur supažindina su čia vykstančiais chemijos procesais iš arti.

„Siekiame dar nuo mokyklos suolo paskatinti vaikus aktyviau domėtis chemija. Kartu ugdomės jaunąją kartą, kuri galbūt po 10 metų taps mūsų įmonės specialistais“, – teigia „Achemos“ generalinis direktorius Ramūnas Miliauskas.

 

Dr. Bronislovo Lubio vardo penktojo respublikinio chemijos konkurso I–II (9–10) klasių mokiniams komandų prizus gimnazijų, nevykdančių mokinių atrankos, grupėje I vietą iškovojo Vilniaus Simono Daukanto gimnazija, II – Kėdainių šviesioji gimnazija, III – Kaišiadorių Algirdo Brazausko gimnazija. Tarp mokyklų, vykdančių mokinių atranką, I vietą laimėjo Vilniaus licėjaus komanda.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.