Cigarečių nuorūkų problema – gimnazistų klipe

Marius Janulevičius
,
Kino klubo vadovas
Jurgita Radzevičiūtė
,
socialinė pedagogė

Nuo 2018 m. Lietuva prisijungė prie didžiausios tvarkymosi akcijos pasaulyje „World Cleanup Day“, per kurią kiekvienais metais šimtai milijonų savanorių visame pasaulyje susivienija ir renka šiukšles, tvarko aplinką. Šiemet prie šios pilietinės iniciatyvos prisijungė ir Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos mokiniai, nusprendę atkreipti Naujosios Vilnios bendruomenės dėmesį į cigarečių nuorūkų problemą. Įvairūs atlikti tyrimai rodo, kad per metus Lietuvos rūkaliai išmeta beveik 3 mlrd. cigarečių nuorūkų. Tik maža nuorūkų dalis atsiduria sąvartynuose. Nors žmonės nuorūkų mėtymą gatvėse ir gamtoje laiko menka problema, iš tiesų nuorūkoje yra apie 200 nuodingų cheminių junginių. Kol gamtoje suyra nuorūka, gali praeiti iki 10 metų, viena nuorūka cheminėmis medžiagomis gali užteršti net vieną kubinį metrą vandens, o patekusios į dirvožemį jos nuodija augalus ir mažina jų daigumą. Taigi, nors nedidelės, bet nuorūkos yra vienos pavojingiausių atliekų.

 

Šį rugsėjį Vilniaus „Laisvės“ gimnazijos mokiniai pasigamino cigarečių nuorūkų kostiumus ir jais apsirengę vaikščiojo Naujosios Vilnios gatvėmis, rinko ant šaligatvių besimėtančias nuorūkas, bendravo su praeiviais, vėliau nufilmavo trumpą prevencinį klipą, žaismingai pasakojantį apie nuorūkų žalą gamtai. Prie filmavimo mielai prisijungė ir kai kurie gatvėje sutikti praeiviai. Prevencinį klipą galima rodyti per klasių valandėles, skirtas gamtosaugos temoms. Jį pamatyti galite čia.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.