Augame su nauja ūkininkų karta

Violeta Grudzinskaitė
,
pradinių klasių mokytoja

Širvintų r. Gelvonų gimnazijos pradinių klasių mokiniai dalyvavo Šviečiamosios gyvulininkystės programos projekte. Jos tikslas – supažindinti vaikus su Lietuvos ūkių aplinka ir juose auginamais gyvuliais, jų auginimo, laikymo sąlygų ypatumais.

 

Mokiniai vykdė įvairias veiklas, ypač susidomėjo knygelėmis „Augink, rūpinkis, mylėk”, atliko knygelės užduotis: skaitė, kūrė pasakojimus, lankstė, piešė, aplikavo įvairius naminius gyvulius. Žiūrėjo su projekto programa susijusius filmukus.

 

Vėliau apsilankėme pas rajono ūkininkus. Ūkininkas A. Olsevičius augina 140 aubrakų veislės mėsinių galvijų bandą ir pasidalijo savo patirtimi šios veislės gyvulių auginimo srityje.

 

Vėliau mus maloniai priėmė biodinaminio ūkio ūkininkas A. Martinėlis. Jis savo transportu vežiojo po savo pievas ir pasakojo apie biodinaminį ūkį ir sukauptą patirtį. Ūkyje yra 200 hailendų ir aubrakų veislės galvijų banda. Važiuodami per natūralias pievas, pavėsyje pamatėme besiilsinčią hailendų bandą. Vaikai ypač džiaugėsi mažyliais. Sužinojome apie šių galvijų gyvenimą ir elgseną. Mokiniai taip pat sužinojo, kaip gaminamas kompostas, auginami ekologiški speltos kviečiai ir kitos grūdinės kultūros.

 

Vykome ir į Elnių SPA, esantį Kernavės seniūnijoje, Rudeikiškių kaime. Jo šeimininkas įdomiai papasakojo apie savo augintinius – tauriuosius elnius. Mokinukai mielai maitino gražiuosius gyvūnus morkomis, obuoliais, kuriuos atsivežė, o grūdus nešė pilnomis saujomis. Elniai leidosi glostomi, todėl vaikai švelniai lietė gyvūnų snukučius, kailį, ragelius. Sužinojo, kokią reikšmę elniai teikia žmogui: refleksiją, gerumą, meilę, švelnumą.

 

Dalios Ėmužytės ekologiniame ūkyje gausu naminių gyvūnėlių. Dalia ne tik prižiūri avių, ožkų ūkį, gaminą sūrius, bet dar ir organizuoja edukacines programas, šventes. Mokiniai susipažino su avių, ožkų auginimo ypatumais. Ūkyje knibždėte knibžda ir kitokių gyvūnų: arklių, šunų, kačių, vištų, fazanų, net vietnamietiškų kiaulių. Mokiniai linksmai apžiūrėjo ir kalbino gyvulėlius, sužinojo jų naudą žmogui. Ragavo 6 rūšių ožkų sūrio. Labai patiko pažintis su ūkininke, nes  kai kurie vaikai pasakė: „Užaugęs būsiu ūkininku ir auginsiu aveles“.

 

Vaiko gyvenime vis rečiau matomi naminiai gyvuliai. Todėl mokytojo pareiga padėti vaikams susipažinti su naminiais gyvuliais.

 

Artinasi žiema. Žmogui reikia šilumos. O tą šilumą, šiltus rūbelius padeda parūpinti irgi gyvūnai. Tas gerasis gyvūnas – avis, kuris turi šiltus rūbelius, o pertekliumi pasidalija su žmonėmis.

 

Vaikai nusprendė pasirinkti ir pagaminti savo rankomis avelių bandą. Pasirinko jie šiuos gyvulėlius dėl jų romaus būdo bei švelnaus kailiuko – vilnų. Vaikai pasakojo apie tai, kaip kūnus šildo avytės. Tai megztukai, kojinytės, pirštinės, liemenės, šalikai ir t. t.

 

Šiais darbeliais papuošime savo mokyklos parką. Džiaugiamės, kad ir kiti mokiniai gali pasidžiaugti ir pasigrožėti mūsų avelių banda. Pagaminome šiuos gyvūnėlius, kad liktų išliekamoji vertė iš mūsų smagaus projekto „Augink, rūpinkis, mylėk”.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.