Žvilgsnis į sveikatingumo metus lopšelyje-darželyje „Puriena“

Sveikata – brangiausias turtas, unikali vertybė, gamtos dovanota žmogui. Sveikas vaikas – tai aktyvus, linksmas, geranoriškai nusiteikęs aplinkinių atžvilgiu. Vienas iš prioritetinių Kėdainių lopšelio-darželio „Puriena“ tikslų – vaiko ir šeimos sveikatos stiprinimas, skatinant fizinį aktyvumą, puoselėjant sveikos mitybos ir gyvensenos principus.

2017–2018 m. m. lopšelyje-darželyje „Puriena“ vyko daug vaikų sveikatinimui skirtų renginių. Vykdomas, jau gražia tradicija tapęs, sveikatingumo tęstinis projektas „Esu sveikas, kai esu judrus, bet saugus „Purienoje“.

 

Organizuota akcija „Saugus kelias į darželį ir iš jo“. Joje dalyvavo Kėdainių policijos komisariato specialistė Aušra Pupkutė su bičiuliu Amsiumi. Akcija prasidėjo auklėtojų Marytės Mockienės ir Aldonos Mikolajūnienės inscenizacija. Komisariato specialistė Aušra kartu su bičiuliu Amsiumi priminė vaikams apie kelyje gresiančius pavojus, kaip saugiai elgtis gatvėje, nepamiršti užsidėti atšvaitų.

 

Rudens pradžioje auklėtoja Renata Dirmantienė suorganizavo rudens gėrybių parodą „Mano gražiausia ir įdomi daržovė“. Vaikai ir jų tėveliai sukūrė nuostabius darbelius iš vaisių, daržovių, medžių lapų bei kitų rudens gėrybių. Kiekviena daržovė pavirto netikėtu, nuostabiu darbeliu: kiškiu, pingvinu, višta, ežiuku, paršiuku, pasakos, filmuko ar kitu veikėju.

 

„Viščiukų“ grupės tėveliai su vaikučiais dalyvavo grupiniame užsiėmime „Dailės terapijos elementų taikymas, stiprinant vaiko savivertę“, kurį vedė psichologo asistentė Vilija Racevičienė. Užsiėmimo metu, kartu su tėveliais aptarėme, kaip svarbu užauginti savimi pasitikinčią asmenybę, kuri jaučia savo vertę, geba kurti ir išlaikyti gerą vaikų-tėvų ryšį. Apžvelgę teorinę dalį, tėvai ir vaikai atliko kūrybinę užduotį ir pasižadėjo du mėnesius auginti pažinimo stiprybių medį.

 

Respublikinės ikimokyklinių įstaigų darbuotojų asociacijos „Sveikatos želmenėliai“ prezidentė Danutė Jakučiūnienė vedė respublikinį seminarą „Kūno kultūra ikimokyklinėje įstaigoje“ ir pasidalijo savo gyvenimiška patirtimi, išmintimi, kuri padeda pasirengti sparčiai kintančiam gyvenimo tempui.

 

Vyko ir „Rudens festivalis „Purienoje“. Pedagogai drauge su vaikučiais ir tėveliais dalyvavo sportinėse varžybose, žaidė aktyvius žaidimus. Renginys suteikė daug džiugių emocijų mažiems ir dideliems. Gera nuotaika, šypsenos, nuoširdūs pokalbiai skatina mus tikėtis, kad šeimoje bus tęsiamos ir puoselėjamos sveikatinimo veiklos ir namuose.

 

Surengta vaikų ligų gydytojos Viltaros Dūdienės paskaita tėveliams „Kokią sėklą sėsi – tokie daigai ir dygs“. Paskaitos metu, gydytoja kalbėjo, kad labai svarbu yra nuo pat mažų dienų vaikus mokyti gyventi sveikai, nes daugelio ligų ištakos slypi vaikystėje. Sveikata penkiasdešimt procentų priklauso nuo kiekvieno mūsų požiūrio į save, mūsų elgsenos ir gyvensenos.

 

Lopšelis-darželis „Puriena“ pateikė paraišką Nordplus Junior 2017 projektui „Sveikata – raktas į sėkmingą ugdymą(-si)“ ir gavo finansavimą. Projekto partnerės – Švedijos, Suomijos ir Islandijos ikimokyklinio ugdymo įstaigos. Projekto tikslas – formuoti vaikų sveikatos stiprinimo ir sveikos gyvensenos įgūdžius ikimokyklinėse įstaigose ir pradinėse mokyklose. Juo siekiama sukurti saugios ir sveikos gyvensenos partnerystės tinklą, pasidalyti žiniomis ir patirtimi šiose srityse, kad vėliau pedagogai visa tai galėtų pritaikyti mokydami vaikus. 2017 m. spalį vyko pirmasis partnerių susitikimas Suomijoje, kurio metu projekte dalyvaujančių šalių pedagogai susipažino su Suomijos švietimo sistema, dalyvavo Jamali pradinės mokyklos veiklose, pamatė, kaip organizuojamas neformalusis ugdymas, apžvelgė mokymo erdves, susipažino su taikomais ugdymo metodais.

 

Antrasis projekto mobilumo vizitas įvyko 2018 m. sausį Islandijoje, kurio metu projekto partneriai lankėsi ikimokyklinėse įstaigose Grindavike, Keflavike ir Reikjavike. Sportas ir sveika gyvensena Islandijoje yra puoselėjami nuo mažų dienų. Didelis dėmesys yra skiriamas fizinio aktyvumo pamokoms, grūdinimui bei užsiėmimams baseine. Islandijos ikimokyklinėse įstaigose taip pat svarbus yra ir emocinio intelekto ugdymas – vaikai mokomi suprasti savo jausmus, juos išreikšti, padedama jiems nurimti stipriai supykus ar nuliūdus.

 

Trečiasis projekto partnerių susitikimas vyko balandį koordinuojančios institucijos šalyje – Lietuvoje, lopšelyje-darželyje „Puriena“. Svarbiausias susitikimo akcentas – tarptautinė konferencija „Sveikata – raktas į sėkmingą ugdymą(-si)“. Visus dalyvius pasveikino Kėdainių rajono mero pavaduotoja Olga Urbonienė, Kėdainių švietimo ir kultūros skyriaus vedėjas Julius Lukoševičius, Kauno visuomenės sveikatos centro Kėdainių skyriaus vedėja Onutė Šulcienė. Lietuvos sveikatos stiprinimo programas, projektus pristatė Sveikatos apsaugos ministerijos atstovė dr. Rita Sketerskienė, asociacijos „Sveikatos želmenėliai“ prezidentė Danutė Jakučiūnienė. Didelio susidomėjimo ir klausimų sulaukė pranešėjai iš Švedijos, Suomijos, Islandijos. Vaikų sveikatos stiprinimo veiklas pristatė ir mūsų lopšelio-darželio pedagogės, taip pat ir pedagogai iš Šiaulių, Panevėžio, Raseinių, Jurbarko, Kauno, Radviliškio, Šilutės.

 

Kovą „Purienoje“ vyko įvairūs renginiai, skirti užkirsti kelią patyčioms. Nuo mažens vaikams skiepijama meilė artimui, draugiškumas, užuojauta, todėl grupėse vyko pokalbiai: „Geros išeities taisyklės“, „Kaip padėti kitiems?“, „Kurią pusę pasirinksi?“, „Kaip atpažinti patyčias?“, „Neskaudink draugo“. Mažesnieji ikimokyklinukai žiūrėjo pamokančius filmukus „Obuolių maišas“, „Raudonoji gėlelė“ – juos aptarė, įvertino herojų poelgius. Taip pat buvo žaidžiami draugystės rateliai su pačiais mažiausiais ugdytiniais.

 

Kovo 21 d. priešmokyklinių grupių vaikų tėveliai buvo pakviesti į „Tėvų universiteto“ organizuojamą paskaitą „Ką žinoti tėvams, pradėjus jų vaikams lankyti mokyklą“. Lektorė psichologė Arūnė Jakutienė paminėjo psichologinio, emocinio, psichosocialinio, pažintinio, fiziologinio pasirengimo ugdymo svarbą. Labai svarbus vaiko kalbos vystymasis, smulkioji motorika, mokėjimas bendrauti ir bendradarbiauti su suaugusiais. Atkreiptas dėmesys į vaiko gebėjimą susikaupti, susivaldyti, išsakyti svarbią asmeninę informaciją, savarankiškumą. Šie patarimai, teigė psichologė, tikrai padės vaikams greičiau adaptuotis mokykloje.

 

Balandžio pradžioje „Puriena“ prisijungė prie nacionalinio renginio „Sveikatą stiprinančių mokyklų banga per Lietuvą 2018“. Tai buvo tikra sporto ir geros nuotaikos diena. Spalvinga ir gausi „Purienos“ bendruomenė, tėveliai ir Nordplus Junior programos projekto partneriai iš Suomijos, Švedijos ir Islandijos su muzika iškeliavo į Kėdainių „Atžalyno“ gimnazijos stadioną, kur surengė šokio šventę. Šokyje susivienijo visi: maži ir dideli, jauni ir vyresni, lietuviai ir užsieniečiai. Juk mus sieja bendras tikslas – gera sveikata ir jai palanki aplinka.

 

Balandžio pabaigoje „Boružiukų“ grupės ugdytiniai su auklėtojomis Evelina Rajunčiene ir Aldona Mikolajūniene bei tėveliais dalyvavo akcijoje „Banga per Lietuvą 2018“, skirtoje Sveikatą stiprinančių mokyklų 25-mečiui. Eisenos dalyviai, keliaudami į Rinkos Aikštę, skandavo bendrą skanduotę apie sveikatą, komandos parodė trumpus prisistatymus.

 

Visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Janina Onoprijenkienė pakvietė paminėti pasaulyje Judėjimo sveikatos labui skirtą dieną, kurią inicijavo Pasaulio sveikatos organizacija (PSO). Šia proga vyko žvalus, judrus rytmetis „Pašokime“. Šoko visi – maži ir dideli.

 

Gegužės 22 d. „Purienoje“ pradėjome Judėjimo savaitę, kurią organizuoja LKSKA Nemunas su partneriais. Nusprendę, kad sporto ir geros nuotaikos niekada nebus per daug, rytines mankštas darome lauke, į kurias auklėtoja Roma Činikienė kviečia visą darželio bendruomenę. Po mankštos dalyvaujame akcijoje „Apibėk aplink darželį“.

 

Lopšelio-darželio „Puriena“ pedagogų organizuoti sveikatinimo renginiai naudingi visai įstaigos bendruomenei ir jos veiklos sėkmei.

 

Marytė Mockienė

Vyresnioji auklėtoja

Lina Bartuševičienė

Auklėtoja

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.