„Žuvėdros skrydis 2019“ Šventojoje

Aistė Viskontė
,
mokytoja

Šventosios miestelyje it gaivus vasaros vėjo gūsis praūžė talentingų ir kūrybingų mokinių šventė. Birželio 18–20 d. Šventosios pagrindinėje mokykloje vyko tradicinis mokslo metų pabaigą vainikuojantis mokinių saviraiškos festivalis „Žuvėdros skrydis 2019“, kurį finansavo Palangos miesto savivaldybė. Tai jau devynerius metus organizuojamas jaunųjų talentų susibūrimas, į kurį „suskrenda“ mokinių kolektyvai kartu su savo vadovais iš įvairių Lietuvos miestų ir miestelių. Šiemet į pajūrį atvyko svečiai iš Plungės, Ignalinos, Leliūnų (Utenos r.), Aukštakalnio (Utenos r.), Alytaus, Kamajų (Rokiškio r.) ir Rucavos (Latvija). Visi buvo pasirengę parodyti savo talentus.

Pirmasis renginio vakaras buvo skirtas prisistatymams: 2019-ieji paskelbti Vietovardžių metais, tad festivalio organizatoriai visiems kolektyvams iš anksto buvo pateikę namų darbų užduotį – pristatyti savo miesto, miestelio ar gyvenvietės pavadinimo kilmę. Viena iš renginio vedėjų, jo koordinatorė Ingrida Griškėnienė, Šventosios pagrindinės mokyklos anglų kalbos mokytoja, pasveikino visus atvykusiuosius ir šmaikštaudama prabilo ne tik žemaitiškai, bet ir angliškai, bet renginio vedėjų pagalbininkės (aštuntos klasės mokinė Violeta Želvytė ir devintokė Elėja Vilkauskaitė) mokytojai priminė, kad mokslo metai jau pasibaigė, tad dabar laikas ne mokslams, bet turiningoms pramogoms ir linksmybėms. Pirmieji prisistatė renginio šeimininkai – mūsų mokiniai, svečiams papasakoję Šventosios pavadinimo kilmę ir Baltijos jūros bangų skalaujamo pajūrio miestelio istoriją. Alytaus šv. Benedikto gimnazijos mokiniai prisistatė savo miesto himnu, tarmiškai uždainavo svečiai iš Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos, o Ignalinos gimnazijos mišrus vokalinis ansamblis „Pumpurai“ papasakojo širdį veriančią meilės istoriją – legendą apie du įsimylėjėlius Igną ir Liną. Tarmiškai prabilusi Rokiškio r. Kamajų Antano Strazdo gimnazijos auklėtinė visus privertė linksmai nusijuokti, pasakodama Kamajų („Kam ajai už tokio vyro?“) miestelio pavadinimo kilmę.

 

Po išradingų mokinių prisistatymų visų laukė viktorina, per kurią festivalio dalyviai įrodė puikiai išmanantys ne tik savojo miesto ar miestelio pavadinimo kilmę, bet ir ne ką mažiau kitus Lietuvos vietovardžius. Žinoma, viktoriną laimėjo draugystė ir saldžių apdovanojimų sulaukė visi dalyviai. Juk festivalio tikslas – ne konkuruoti ar rungtyniauti, o pasidalyti gerąja patirtimi, pasidžiaugti atkaklaus darbo rezultatais ir susirasti naujų draugų, bendraminčių. Po viktorinos jaunieji talentai susibūrė mokyklos kieme, kur, skambant Šventosios pagrindinės mokyklos himnui, buvo iškilmingai pakelta renginio vėliava – aukštyn pakilusi žuvėdra simboliškai skelbė festivalio „Žuvėdros skrydis 2019“ pradžią. Vakare smagiai nusiteikę dalyviai nuskubėjo pasisveikinti su jūra ir pasigėrėti vasaros saulėlydžiu.

 

Antrąją festivalio dieną visi dalyviai buvo sukviesti į šventinę eiseną. Mojuodami vėjyje plazdenančiomis vėliavėlėmis ir spalvingais balionais, dainuodami ir deklamuodami kūrybiškas, savąjį kraštą išaukštinančias skanduotes, mokiniai, lydimi net dviejų policijos ekipažų, iškilmingai žingsniavo Šventosios gatvėmis ir dovanojo šypsenas miestelio gyventojams ir poilsiautojams.

Per pavakary vykusį koncertą jaunieji talentai pristatė tai, ką ruošė, repetavo ir kruopščiai kūrė visus mokslo metus. Prieš prasidedant dainų, madų ir šokių šėlsmui, renginio vedėja Rimantė Toliušienė paklausė, kaipgi kolektyvams sekėsi įveikti praėjusį vakarą pateiktą užduotį – surasti paslėptą daiktą jų gyvenamosiose patalpose ir sugalvoti, koks muzikinis kūrinys su juo siejasi. Kita užduotis – sugalvoti vietai, kurioje gyvena, pavadinimą. Vieni mokiniai sakėsi išnaršę visą kabinetą, bet taip ir nerado paslėpto daikto, o štai kiti gyrėsi radę simbolinį maišelį su smėliu ir gintarėliais. Renginio vedėja subtiliai priminė miesto svečiams, kad gintaras, smėlio kopos – Šventosios miestelio gyventojų didžiausias turtas, pasididžiavimas ir pajūrio simbolis nuo neatmenamų laikų. Užtat antrąją užduotį atliko visi be išimties ir net labai kūrybiškai. Kokių tik pavadinimų neteko išgirsti – ir Šventena (Šventoji + Utena), ir Karštungė (Karšta + Plungė), ir Anglytus (anglų k. kabinetas + Alytus), Polonezas (nes iš Plungės), Kamajų strazdalizdis (Rokiškio r. Kamajai), Mergaičių užkampėlis (Šventosios mergaitės). Išties kūrybinga karta!

 

Šventinį daugiau nei dvi valandas trukusį vakaro koncertą pradėjo Šventosios pagrindinės mokyklos mokinės sesutės Urtė ir Elzė Mockutės, žiūrovams dovanodamos Ingos Šeduikienės dainą „Svarbiausi žodžiai“ (mokytojas Edmundas Jucevičius). Spalvingais kostiumais ir smagiomis dainomis linksmai nuteikė festivalio naujokai, atvykę iš Utenos Aukštakalnio progimnazijos. Mažųjų dainorėlių vokalinis ansamblis „Šaltinėlis“ šiltai atliko Lauros Remeikienės sukurtas dainas „Bala pradingsta“ ir „Paukščių pienas“, o tos pačios mokyklos mergaičių ansamblis „Žiburiukai“ visus sužavėjo tos pačios autorės sukurtų dainų „Mamai“ ir „Lietaus tango“ atlikimu. Abiem ansambliams vadovauja mokytoja Lina Gaižauskienė. Subtiliu ir menišku pasirodymu žiūrovus žavėjo Plungės „Ryto“ pagrindinės mokyklos alternatyvios mados studija „Ažūrė“, pristačiusi savo kurtas avangardinių drabužių kolekcijas „Dalija“ ir „Viena namuose“ (vadovė Irena Platakienė). Jaunosios mados ekspertės, skambant užburiančiai melodijai, tarsi miško deivės, stilingai pasipuošusios gėlių vainikais, sklandė scenoje ir dovanojo nepakartojamą reginį. Dainomis džiugino ir tos pačios mokyklos dainavimo studijos jaunieji dainorėliai, vadovaujami mokytojos Romenos Zabielienės. Jie atliko dainą „Kaip gražiai mane augino“ (muz. Vytauto Mikalausko, žodž. Justino Marcinkevičiaus) ir nuotaikinguosius „Twist again“ bei „Let’s make music“. Neišdildomą įspūdį paliko Alytaus šv. Benedikto gimnazijos mišraus choro atliekamos itin prasmingos dainos „Skriski, skriski, Lietuvėlėn“ (muz. Giedriaus Kuprevičiaus, žodž. Kazio Sajos) ir „Alksnio ugnelė“ (muz. Vytauto Miškinio, žodž. Janinos Degutytės). Melodinguosius choristus dainuoti moko mokytoja Loreta Mockuvienė. Ištikimieji festivalio dalyviai – dainavimo studija „Aušra“ iš Utenos kultūros centro Leliūnų skyriaus, vadovaujami Aušros ir Edmundo Gutauskų. Šiemet „Aušra“ nustebino puikiu Eglės arijos iš roko operos „Eglė žalčių karalienė“ ir lietuvių liaudies dainos „Mėnuo saulužę vedė“ atlikimu. Melodingai nuskambėjo tos pačios studijos jaunių grupės atliekamos Lauros Remeikienės dainos „Vaivorykštė“ ir „Vasaros fėja“. Pirmą kartą festivalyje dalyvavęs Kamajų Antano Strazdo gimnazijos kolektyvas žavėjo skambiais balsais ir užburiančiomis melodijomis. Kartu su mokytoja Asta Mičeliene, pritariami tradicinių lietuviškų kanklių ir gitarų, atliko Daivos Bauerienės dainą „Mamai“ ir instrumentinę pjesę „Fantazija“. Ignalinos gimnazijos mišrus vokalinis ansamblis „Pumpurai“, vadovaujamas mokytojos Vidos Ksenzovienės, užbūrė lyriškomis, itin jautriomis mergaičių ir berniukų atliekamomis dainomis „Milimetro tikslumu“ bei arija iš miuziklo „Žygimanto Augusto ir Barboros Radvilaitės legenda“ – „Dangus tau dovanojo aukštį“. Visų širdis suvirpino Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklos Šventosios klasių mokinių Elėjos Vilkauskaitės ir Martynos Sumaryuk pianinu keturiomis rankomis atliekamas romansas (mokytoja Virginija Juškienė).

 

Per baigiamąjį koncertą pristatyta ir žadėtoji vakaro staigmena – kolektyvas „Ķocītis“ iš Rucavos. Latviai į festivalį atvyko atsakingai pasiruošę – išsamiai papasakojo savo miestelio pavadinimo kilmę ir paruošė įspūdingą programą. Žiūrovai susižavėję gėrėjosi latviškomis liaudies dainomis ir šokiais. Nors kalbėta latviškai, laimei, buvo vertėjas. Tiesa, latviškai per koncertą prabilo ir vedėja Ingrida Griškėnienė bei mokyklos direktorė Valda Šarkienė. Visi susirinkusieji salėje sėdėjo įtempę ausis, klausydamiesi latvių liaudies dainų ir kolektyvo atliekamos melodijų popuri, negalėjo atitraukti akių nuo nepaprastai gražių latvių tautinių kostiumų.

Koncertą pabaigė mokyklos šeimininkai. Liaudies dainas kartu su mokytoja Birute Čepiene žemaitiškai užtraukė Palangos Stasio Vainiūno meno mokyklos Šventosios klasių auklėtinės Elėja Vilkauskaitė, Rūta Dragūnaitytė, Faustina Eglynaitė ir Martyna Sumaryuk, prisijungti prie šokio aistringai pakvietė energingosios Šventosios mokyklos šokių studijos šokėjos (mokytoja Monika Kažienė).

 

Festivalis baigėsi Šventosios pagrindinės mokyklos direktorės Valdos Šarkienės sveikinimu, dovanomis ir padėkos raštais visiems renginio dalyviams. Nuoširdžių ir šiltų žodžių tą vakarą netrūko: renginio organizatoriai dėkojo už svečių atsaką į kvietimą, už daugiametę draugystę ir bendradarbiavimą, dalyviai – už galimybę jaunesniųjų klasių mokiniams pasidalyti su bendraamžiais savo kūrybiniais ir meniniais pasiekimais, o vedėja Rimantė Toliušienė palinkėjo visiems dar ne kartą sugrįžti į nuostabų Šventosios kurortinį miestelį. Skambant tradicinei baigiamajai Vytauto Kernagio dainai „Mūsų dienos kaip šventė“, visa salė dainavo ir bangavo lyg šėlstanti Baltijos jūra. Kiek nuliūdę, bet laimingi renginio dalyviai, skambant Šventosios pagrindinės mokyklos himnui, nuleido festivalio vėliavą ir dainomis bei šokiais uždarė tarptautinį mokinių saviraiškos festivalį „Žuvėdros skrydis 2019“.

 

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.