Žemė mūsų rankose

Julius Vyšniauskas

Lapkričio pradžioje Šiaulių sporto gimnazijos anglų kalbos mokytoja ir profesinio orientavimo konsultantė paliko darganotą dangų Lietuvoje ir išvyko ieškoti šilumos į Turkijos sostinę Stambulą, kur vyko pirmasis „Erasmus+“ mokyklos mainų projekto „Žemė mūsų rankose: mąstyk globaliai – veik lokaliai!“ (angl. „Act local, think global!“) partnerių susitikimas.

 

Stambulas – vienas įdomiausių pasaulio miestų. Viskas didinga, viskas atsispindi Bosforo sąsiauryje, skiriančiame Europą nuo Azijos, nes Stambulas stovi abiejuose žemynuose. Bet ir čia, kaip ir visame pasaulyje, itin aktuali atliekų rūšiavimo problema.

 

Projektas prasidėjo nuo pažinties su kolegomis iš Danijos, Graikijos, Ispanijos, Turkijos ir Lietuvos. Pirmiausia susipažinome su švietimo sistema Turkijoje. Partneriai vieni kitiems pristatė savo šalį, miestą, mokyklą, švietimo sistemą. Kalbėjome apie atliekų tvarkymo politiką, analizavome ataskaitas, ieškojome panašumų ir skirtumų. Susitikime su Turkijos savivaldybės švietimo atstovu diskutavome apie tai, kaip savivaldybė prisideda prie aplinkos tvarumo šalyje, o ypač mokyklose. Kiekviena šalis pristatė, kaip siekia įsitraukti ir prisidėti su savo bendruomene prie atliekų rūšiavimo, tvarkymo. Nustebino ispanų mokyklos atstovų pristatymas, jų pasidalytos veiklos ir patirtis įkvėpė kitas partneres šalis. Šios šalies veiklos pirmauja atliekų rūšiavimo srityje.

 

Atliekų rūšiavimas – vienas reikšmingiausių ir aktualiausių šiandienos iššūkių žmonijai. Nors atliekų rūšiavimo svarba ir jos samprata palengva skinasi kelią ne tik Lietuvoje ar pasaulyje, bet žmonių mąstymas apie juos supančią aplinką ir jos saugojimo svarbą keičiasi ne taip sparčiai, kaip norėtųsi, todėl labai svarbu aplinkosauginio mąstymo pradėti mokyti nuo pat mažų dienų. Per projektą dalyviai skatinami mažinti aplinkos taršą atliekomis, šviesti ir informuoti gimnazijos bendruomenę, visuomenę, kaip tinkamai tvarkyti atliekas ir prisidėti prie saugesnės ir švaresnės aplinkos.

 

Tikimės, kad „Erasmus+“ projekto parama padės mokiniams tapti atsakingesniems, aktyvesniems sprendžiant atliekų tvarkymo problemas, be to, paskatins dar labiau prisidėti prie aplinkos tausojimo. Penkios partnerės tam ir susibūrė, kad padidintų jauno žmogaus sąmoningumą apie aplinką, atliekų rūšiavimą.

Mielai sutinkame pasidalyti „Švietimo naujienų“ svetainėje skelbiamais tekstais ir nuotraukomis, tik prašome nurodyti informacijos šaltinį ir autorius.